Zależy Ci na tym, by naprawdę pięknie zapakować prezent, ale nie umiesz zrobić ładnej kokardy ze wstążki? A może chcesz ozdobić kokardą wazon lub świecznik? Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak zawiązać kokardę na krześle, czy potrzebujesz dekoracyjnej wstążki na prezent, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy niniejszy poradnik. Pokażemy Ci, jak prosto zrobić perfekcyjną kokardę, która będzie wyglądała jak ze sklepowej, świątecznej wystawy!

organza dekoracje - kokarda z organzy na krześle

Ozdobna kokarda z organzy zawiązana na oparciu krzesła

Woreczek z organzy z ozdobną kokardą - jak zawiązać kokardę

Ozdobna kokarda ze wstążki zawiązana na woreczku z organzy

Co będzie potrzebne do stworzenia idealnej kokardy ze wstążki?

Jeżeli chcesz zrobić naprawdę piękną kokardę, przygotuj najpierw wszystkie materiały i akcesoria niezbędne do jej stworzenia. Potrzebne będą:

Jak zrobić kokardę ze wstążki

Wiązanie kokardy ze wstążki krok po kroku. Krok 1 – Po pierwsze należy przygotować niezbędne akcesoria

  • wstążka, tasiemka, sznurek bądź pasek ozdobnego materiału, z którego stworzymy kokardę
  • nożyczki do skrócenia wstążki
  • przedmiot, który kokarda ma ozdobić np. prezent zapakowany w dekoracyjny woreczek z materiału, bukiet kwiatów, krzesło
  • zapalniczka lub zapałki (przydatne do zabezpieczenia końcówek syntetycznej wstążki przed strzępieniem)

Jak zawiązać idealną kokardę – instrukcja

By zawiązać klasyczną, najprostszą kokardę, w pierwszej kolejności należy przygotować przedmiot do przyozdobienia i niezbędne akcesoria. Wstążkę lub tkaninę, z której chcemy zrobić kokardę, należy przyciąć nożyczkami. Bądźmy z tym jednak ostrożni i zachowajmy zapas materiału. Jeżeli przytniemy wstążkę zbyt mocno, nie będzie już odwrotu! Ze zbyt krótkiej tasiemki nie uda się zawiązać efektownej kokardy. Końcówki kokardy, które okażą się być zbyt długie, bezpiecznie można przyciąć do pożądanej długości już po jej zawiązaniu.

Kokarda ze wstążki na woreczku z organzy

Jak zrobić kokardę ze wstążki na woreczku z organzy – krok 2

Wiązanie kokardy krok po kroku

By zawiązać prostą kokardę, potrzebny będzie nam pojedynczy, długi kawałek wstążki. Pas wstążki składamy na cztery, otrzymując w ten sposób dwie pętelki.

Jak zawiązać kokardę ze wstążki na woreczku z organzy

Jak zawiązać kokardę ze wstążki – krok 3

Jak zawiązać kokardę ze wstążki na woreczku z organzy

Wiązanie kokardy ze wstążki – krok 4

Jak zrobić kokardę ze wstążki

Wiązanie kokardy ze wstążki – krok 5

Jak zrobić kokardę ze wstążki na woreczku z organzy - instrukcja wiązania krok po kroku

Formowanie pętelek podczas wiązania kokardy ze wstążki – krok 6

Pętle wstążki należy skrzyżować w połowie ich długości, cały czas je trzymając. Spowoduje to powstaje w dolnej części, pomiędzy nimi otworu, przez który należy przełożyć jedną, dowolną z dwóch pętli. Obie pętle powoli zaciągamy, kierując je do góry, tworząc i formując przy tym naszą kokardę. Modelujemy kokardę, by była symetryczna. Końcówki wstążki można przyciąć na skos.

Kokardy ze wstążki - jak je zawiązać, instrukcja krok po kroku

Krzyżowanie pętelek kokardy ze wstążki – krok 7

Kokardy ze wstążki - jak je zawiązać, instrukcja krok po kroku

Przekładanie pętelek podczas wiązania kokardy ze wstążki – krok 8

Kokardy ze wstążki - jak je zawiązać, instrukcja krok po kroku

Wiązanie kokardy ze wstążki – krok 9

Kokardy ze wstążki - jak je zawiązać, instrukcja krok po kroku

Kokarda ze wstążki zawiązana na woreczku z organzy – krok 10

Kokardy ze wstążki - jak je zawiązać, instrukcja krok po kroku

Przycinanie końcówek kokardy ze wstążki – krok 11

Jak zabezpieczyć końcówki kokardy ze wstążki przed strzępieniem się?

Co zrobić, jeżeli końcówki syntetycznej wstążki po podcięciu się strzępią? Możemy stopić je zbliżając końcówki do źródła ognia (należy przy tym być ostrożnym i nie wkładać wstążki bezpośrednio do płomienia!). Weź zapałki lub zapalniczkę i ostrożnie opal końcówki kokardy. Stopione brzegi wstążki zapobiegną jej dalszemu strzępieniu się.

Kokardy ze wstążki - jak je zawiązać, instrukcja krok po kroku

Należy także pamiętać o przypaleniu końcówek kokardy ze wstążki. Zapobiegniemy w ten sposób strzępieniu się wstążki – krok 12

Jak ładnie zapakować prezent i przyozdobić go wstążką?

Pakowanie prezentów może być naprawdę bardzo łatwe i przyjemne. Wystarczy jedynie poznać i zastosować poniższą metodę. Poznaj nasz inspirujący pomysł na to, jak ładnie zapakować prezent!

Kokardy i ozdobne zawieszki na woreczki

Woreczek lniany przewiązany ozdobną kokardą ze wstążki z dekoracyjną zawieszką

By wręczany przez nas upominek prezentował się naprawdę niebanalnie i okazale, należy zadbać o piękne opakowanie. Przedstawiamy Państwu eleganckie woreczki z materiału, które dostępne są w naszym sklepie w wielu wersjach (oferujemy torebeczki z różnorodnych tkanin, dostępne w szerokiej palecie barw i w wielu formatach). By zapakować w nie prezent, wystarczy włożyć upominek do wnętrza sakiewki i zaciągnąć sznureczki bądź tasiemki (różne woreczki posiadają różnego rodzaju wykończenie) i gotowe! W celu zwiększenia efektu woreczek można przewiązać ozdobną wstążką tworząc na nim szykowną kokardę, a także ozdobić go dekoracyjną zawieszką.

Wstążka zawiązanka na woreczki z organzy

Upominki w woreczku z organzy z dekoracyjną wstążką

Jak zrobić kokardę z organzy?

Jeśli już wiesz, jak zrobić kokardę ze wstążki, z pewnością poradzisz sobie też ze zrobieniem kokardy z organzy. Organza to lekki i przezroczysty materiał, który ze względu na swój wygląd jest chętnie używany przez specjalistów z branży dekoracyjnej. Kokardy z organzy są wykorzystywane nie tylko do ozdabiania bukietów kwiatów, ale też jako dekoracje krzeseł (np. w sali weselnej czy kościele) czy jako element strojów scenicznych. Materiał ten charakteryzuje się splotem, który nadaje mu nieco sztywności – dzięki niemu organza jest dość elastycznym i plastycznym surowcem, a dekoracje z niej stworzone zachowują swój pierwotny kształt na długi czas.

Jak zrobić kokardę z organzy? Cała procedura przypomina wiązanie zwykłej wstążki (patrz powyżej). Przed końcowym zaciśnięciem kokardy warto jednak ładnie ułożyć jej poszczególne części – organza jest najczęściej sprzedawana w stosunkowo szerokich kawałkach, a podczas jej wiązania któryś z nich może się nieestetycznie zawinąć. Jeśli kokarda spełni nasze oczekiwania, jej luźne końce można przyciąć, aby jeszcze bardziej podkreślić jej walory dekoracyjne.

Jak zrobić kokardę z tiulu?

Tiul to delikatny i przezroczysty materiał, który swoją strukturą przypomina siateczkę. Podobnie jak organza, jest często wykorzystywany do tworzenia gustownych dekoracji, jednak w przeciwieństwie do niej, cechuje się jednak o wiele mniejszą sztywnością – podczas wiązania zwykłej kokardy może sprawiać problem niedoświadczonym osobom. Jak więc zrobić z niego tę dekorację? Warto użyć igły i nitki! Tiul wystarczy układać etapami w kształt kokardy i zamiast utrwalać ją wiązaniem supełków, przyszywać kolejne części do siebie na jej środku. Specjaliści często tworzą np. dwie lub trzy takie kokardy, po czym zszywają je sobą, by uzyskać jeszcze bardziej spektakularny efekt.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kokardę z satynowej wstążki lub innego śliskiego, trudnego do okiełznania materiału, wykorzystaj metodę działającą przy tiulu, czyli igłę i nitkę. Dzięki temu uzyskasz nie tylko piękny i symetryczny kształt kokardy, ale też zwiększysz jej trwałość.

Już wiesz, jak zawiązać prostą i efektowną kokardę ze wstążki!

Gdy umiesz już wiązać tę piękną i prostą kokardę ze wstążki, poznaj więcej naszych pomysłów na efektowne pakowanie prezentów z wykorzystaniem ozdobnych sakiewek! W celu zapoznania się z pełną ofertą tych dających ogromne możliwości dekoracyjnych woreczków z materiału zapraszamy do naszego sklepu!