Przygotowanie własnego mydła jest dziecinnie proste! Właśnie dlatego warto stworzyć domowe mydełka razem z maluchami! Przedstawiamy inspirujące pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci przy wyrabianiu i ozdabianiu kolorowych mydełek.Chwilę spędzone z rodzicami są dla dzieci niesamowicie ważne. Warto zadbać o organizacje twórczych zabaw dla dzieci, które stymulują ich rozwój. Tworzenie własnych mydełek to nauka poprzez zabawę i zarazem fantastyczny sposób na spędzenie czasu razem. Wspólne tworzenie mydła domowej roboty z całą pewnością zachwyci maluchy!

Domowe mydełka DIY w foremkach silikonowych

Domowe mydełka – jak je zrobić z dzieckiem?

Jak zrobić mydełka z dziećmi?

Stopień zaangażowania dziecka w proces produkcji domowego mydła uzależniony jest od wieku dziecka. Dziecku można powierzyć różne zadania na poszczególnych etapach produkcji mydła. Może odmierzać składniki, dodawać je do miski, mieszać łyżką bądź blenderem. Tworzenie mydła domowej roboty całkowicie samodzielnie to zadanie dla starszaka, ponieważ składniki osiągają wysokie temperatury. Z ozdabianiem i pakowaniem mydełek w ozdobne woreczki z materiału poradzą sobie jednak nawet lubujące się w zabawach plastycznych dwulatki, a nawet i młodsze dzieci! Nie bójmy się angażować naszych pociech, jednak pamiętajmy o zapewnieniu im przy tym bezpieczeństwa.

Jak zrobić mydło domowej roboty?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią oprawę całego wydarzenia i przygotować dla siebie i dziecka fartuchy, rękawice oraz okulary ochronne. Zapewni to bezpieczeństwo i umili zabawę, ponieważ dziecko poczuje się jak pracownik laboratorium! W sieci znajdziemy wiele darmowych przepisów na domowe mydełka. Wystarczy wybrać jedną z receptur, przestrzegać podanych w niej proporcji i produkcja mydła domowej roboty pójdzie naprawdę sprawnie oraz przyniesie nam wiele radości!

Opowiedz dziecku, co będziecie robić – krok po kroku

Zanim weźmiecie się do pracy, wytłumacz swojemu szkrabowi krok po kroku, co będziecie robić. Zabawa nie tylko stanie się przez to dla dziecka ciekawsza, ale też bezpieczniejsza. Już na samym początku możesz zastrzec, że z gorącą masą pracuje tylko rodzic lub starsze rodzeństwo i wskazać, które zadania będą należały do najmłodszego dziecka. Uprzedzając kolejne kroki, możesz porozmawiać z maluchem, jakich kolorów lub zapachów będzie chciało użyć, lub na których foremkach najbardziej mu zależy. To pomoże też uniknąć późniejszych kłótni, zwłaszcza jeśli w zabawie bierze udział kilkoro dzieci.

Pozwól dziecku na kreatywność! Dla Ciebie połączenie brokatu i gwiazdek anyżu może nie być najlepszym pomysłem, lecz jeśli maluch się przy nim uprze – pozwól mu tworzyć własne dzieła. Pamiętaj, że we wspólnym robieniu mydełek chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i spędzenie czasu razem. Na naukę tworzenia estetycznych kompozycji dziecko ma jeszcze czas. A nuż maluch zaskoczy Cię swoim dobrym gustem? Nawet jeśli mydełka nie będą idealne, najważniejsze pozostanie to, że są robione z sercem.

Przepis na proste mydełka glicerynowe

Najprostsze do wykonania są bez wątpienia mydełka glicerynowe. Aby je zrobić, będziecie potrzebować bazy glicerynowej, najlepiej roślinnej – bez problemu kupisz ją w internecie. Na jedno małe mydełko potrzeba około 5 g bazy, zamów więc jej tyle, ile planujecie zrobić mydełek. Naturalne mydełka glicerynowe sprawdzą się dla każdego rodzaju skóry: nie drażnią jej, za to wspaniale nawilżają i chronią. Możesz przygotować też mydełka zapachowe i kolorowe (o tym w dalszej części artykułu).

Bazę glicerynową należy pociąć na mniejsze kawałki i wstawić do mikrofalówki, aby się rozpuściła. Dochodzi do tego w temperaturze około 60 stopni, a więc stosunkowo szybko – dopilnuj, by baza się nie zagotowała. Gdy baza osiągnie płynną konsystencję, możecie zacząć wlewać ją do form – w przypadku maluchów, które będą dekorować mydełka w formach, należy odczekać do momentu, aż masa nieco ostygnie i uzyska konsystencję plasteliny.

Jak formować domowe mydełka?

Gotową masę na mydło domowej roboty można rozlać do foremek. Nie musimy kupować w tym celu specjalistycznych sprzętów i gadżetów! Sprawdzą się tu doskonale zarówno dziecięce foremki z piaskownicy jak i silikonowe formy do babeczek i pralinek. W świeżym, lekko zastygającym już mydle można również rzeźbić, zrobić odcisk dłoni lub innego kształtu – np. zabawkowych figurek zwierząt. Blok mydła można pokroić ostrym nożem, a także wycinać w nim różne kształty foremkami do robienia pierniczków. Możliwości jest naprawdę wiele!

Ręcznie robione domowe mydełka

Domowe mydło DIY można rozlać do silikonowych foremek.

Własnoręczne ozdabianie domowych mydełek przez dzieci

Z tą aktywnością poradzą sobie nawet maluchy! Dzieci mogą samodzielnie wymyślić i stworzyć dekoracje na mydełka. Dajmy im możliwość wykazania się kreatywnością. Z całą pewnością zostaniemy pozytywnie zaskoczeni pomysłami naszych pociech. Do ozdabiania mydeł domowej roboty można wykorzystać płatki kwiatów, laski cynamonu, gwiazdki anyżu i nawet brokat pozwalający stworzyć pięknie błyszczące mydło! Transparentne mydełka glicerynowe idealnie nadają się natomiast do zatapiania ozdobnych przedmiotów. W domowym mydle można zanurzyć np. drobne zabawki, klocki, kolorowe koraliki! To fantastyczny pomysł, który umili mycie rąk i w dodatku zachęci dzieci do większej troski o higienę. 

Dekorowanie ręcznie robionych mydeł

Ozdabianie domowego mydła

Kreatywne zabawy dla dzieci podczas robienia domowego mydła

By tworzenie mydła domowej roboty z dziećmi było jeszcze bardziej atrakcyjne proponujemy zorganizowanie zabawy w laboratorium. Dzieci naprawdę kochają eksperymenty!

Jak zrobić mydełka zapachowe z dzieckiem?

Dzieci mogą stworzyć własną kompozycję zapachową z naturalnych olejków eterycznych. Należy przygotować buteleczki z olejkami zapachowymi, małe naczynie, patyczek do mieszania oraz pipetę. W miseczce należy umieścić po kilka kropel wybranych przez malca zapachów. Następnie wymieszać całość dokładnie patyczkiem i przy użyciu pipety dodać do masy na mydło domowej roboty kilka kropel stworzonej przez dziecko mikstury. W ten sposób otrzymamy wspaniale aromatyzowane mydełka!

Jak zrobić kolorowe mydełka?

Wspólne robienie domowego mydła z dzieckiem może być także doskonałą okazją do pokazania dziecku, co powoduje zmieszanie ze sobą różnych kolorów! Zabawa w barwienie pozwoli poznać zasady tworzenia nowych kolorów i uzyskać naprawdę niesamowite, wielobarwne kostki. Wystarczy dodać do ciekłego jeszcze mydła naturalne barwniki i pozwolić dziecku je ze sobą łączyć. Rozlewając na zastygnięte domowe mydełka kolejne warstwy masy w nowych kolorach możemy stworzyć piękne, tęczowe kostki.

Złoty satynowy woreczek na tle kolorowych mydełek.

Złoty satynowy woreczek na tle kolorowych mydełek.

Jak zapakować domowe mydełka na prezent

Już wiesz jak zrobić mydełka z dziećmi. Pora pomyśleć więc o oryginalnym, ręcznie robionym opakowaniu. Przygotowane samodzielnie przez maluchy i zapakowane na prezent mydełko to piękny i praktyczny upominek dla bliskich na takie okazje jak np. Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Matki oraz Dzień Ojca. Dzięki wykorzystaniu materiałowych torebeczek np. woreczków z organzy najmłodsi mogą również swoje mydełko opakować całkowicie samodzielnie. Wystarczy włożyć je do wnętrza woreczka i zaciągnąć sznureczki! To także jest dziecinnie proste!

Mydło w różowym woreczku z organzy.

Mydło w różowym woreczku z organzy.

Lubicie zabawy DIY? Wybierzcie zatem do zapakowania Waszych domowych mydełek na prezent woreczki z lnu. Nasze woreczki lniane doskonale nadają się do ozdabiania rysunkami! Malunki na woreczkach można wykonać np. farbami akrylowymi, kredkami świecowymi lub flamastrami. Personalizowane woreczki z materiału przygotowane własnoręcznie przez dziecko to idealna oprawa dla stworzonego przez nie upominku. Materiałowe woreczki można ozdobić także na wiele innych sposobów! Po więcej inspiracji zapraszamy do artykułu: Oryginalne, ręcznie robione opakowania. Kreatywne pomysły.

Materiałowe woreczki na upominki dostępne są w naszej ofercie w różnych rozmiarach i w wielu kolorach. Dzięki różnorodnemu wzornictwu bez problemu można dopasować je do domowego mydełka tak, by całość prezentowała się naprawdę efektownie!