Stwórz ze swoim dzieckiem Wasze własne woreczki sensoryczne! Dowiedz się, jak je uszyć i czym wypełnić!
Niewątpliwie każdy pamięta z czasów swojego dzieciństwa woreczki wypełnione grochem. Wykorzystywane były one przede wszystkim podczas zajęć W-Fu i gimnastyki korekcyjnej.
Ta prosta zabawka to w rzeczywistości pomoc edukacyjna dająca ogromne możliwości! Woreczki sensoryczne mogą być podstawą wielu wspaniałych i rozwijających zabaw, a także doskonałym narzędziem do terapii. Dowiedz się, jak zrobić woreczki sensoryczne w Twoim domu!
Co dają woreczki sensoryczne? Dlaczego warto ich używać?
„Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle.” – Maria Montessori
Woreczki dotykowe to bardzo uniwersalna pomoc w stylu Montessori. Są proste w formie a wyjątkowo wszechstronne! Zapewniają dziecku wiele różnorodnych wrażeń sensorycznych. W zależności od wyboru zabaw/ćwiczeń rozwijają układ ruchu dziecka i stymulują różne zmysły.
Odpowiednio wykorzystane wpływają korzystnie na motorykę dużą i małą, balans ciała, równowagę, koordynację, koncentrację, czucie głębokie, zmysł dotyku, wzroku i słuchu (odgłosy przesypujących się w woreczku przedmiotów są odmienne w zależności od zastosowanego w nich wypełnienia).
Lista korzyści z ich stosowania jest imponująca! Równie długa jest lista możliwości ich wykorzystania. Zdaje się, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Można je wykorzystać do różnorodnych rozwojowych zabaw, ćwiczeń korekcyjnych. Powszechnie stosowane są także podczas terapii SI. Woreczki można wykorzystać w codziennej zabawie, ale stanowią również nieocenioną pomoc edukacyjną w przedszkolu i szkole. Torebeczki stymulują sensorycznie dziecko, jednocześnie urozmaicając zajęcia ruchowe.
Znakomicie nadają się do zabaw z dziećmi o nadwrażliwości dotykowej – dziecko badając dłońmi woreczek ma kontakt z wieloma bodźcami bez konieczności brudzenia rąk.
Woreczki do ćwiczeń korekcyjnych – jak wspierać rozwój dziecka?
Woreczki do ćwiczeń spodobają się zarówno maluszkom, jak i starszym dzieciom. Akcesoria przydają się podczas zabawy mającej na celu poprawę sprawności motorycznej. Poproś dziecko, żeby zdjęło skarpetki, a następnie chwyciło woreczek palcami stóp i spróbowało podnieść go do góry.
Szukasz pomysłów na wykorzystanie woreczków sensorycznych? Możesz je schować w różnych miejscach, a następnie zachęcić dziecko do szukania. By ułatwić mu zadanie, udzielaj wskazówek, mówiąc ciepło, gorąco, zimno czy bardzo zimno. Taka zabawa sprawi, że maluch nie będzie się nudzić w deszczowe dni.
Zastanawiasz się, jak wspierać rozwój zmysłu równowagi u swojego dziecka? Postaw na woreczki do ćwiczeń korekcyjnych. Możesz je ułożyć na podłodze, tworząc węża. Teraz zachęć dziecko, aby przeszło po woreczkach gołymi stopami.
Woreczki do ćwiczeń korekcyjnych mogą również pomóc w ćwiczeniu utrzymania prawidłowej postawy. Upewnij się, że dziecko stoi prosto, a następnie połóż mu torebeczkę na głowie. Zwróć też uwagę na ułożenie rąk malucha – powinny swobodnie zwisać wzdłuż ciała. Teraz zachęć pociechę, aby przespacerowała się po pokoju. Woreczek nie powinien się zsuwać, a w razie potrzeby trzeba go szybko poprawić. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi, można zbudować dla niego tor przeszkód.
Jak zrobić woreczki sensoryczne DIY?
Zastanawiasz się, jak uszyć woreczki sensoryczne? Obawiasz się jednak, że brak Ci zdolności manualnych? Prawdopodobnie wydaje Ci również się, że ich przygotowanie wymagać będzie od Ciebie dużego nakładu czasu i pieniędzy. Nic z tych rzeczy! Z pomocą przychodzą materiałowe woreczki od Saketos. Dzięki nim stworzysz swoje własne woreczki sensoryczne w kilka chwil!
Jak je zrobić? Bardzo prosto! Wystarczy wsypać do woreczków wybraną zawartość, zawiązać sznureczki na supeł i gotowe! Dzięki wykorzystaniu gotowych sakiewek stworzenie woreczków sensorycznych zajmie tylko kilka chwil! Ponadto wiązanie ich na supeł sprawia, że po zakończeniu zabawy będzie można je opróżnić. W związku z tym, możesz je w przyszłości wykorzystać ponownie!
Woreczki sensoryczne dla niemowląt i małych dzieci warto dodatkowo zabezpieczyć poprzez zaszycie góry woreczka. Ze względu na obecność wewnątrz torebeczek drobnych elementów dziecko do 3 r.ż. powinno bawić się woreczkiem sensorycznym zawsze pod opieką osoby dorosłej.
Czym wypełnić woreczki sensoryczne?
Różnorodne wypełnienie woreczków ma na celu zapewnić dziecku bogate doznania sensoryczne. Dzięki temu, że poszczególne sakiewki różnią się od siebie zawartością, zapewniają odmiennie bodźce słuchowe i dotykowe. Bowiem inne wrażenia dotykowe i różne efekty dźwiękowe posiadają woreczki sensoryczne wypełnione np. guzikami, a inne woreczki z ryżem. Zatem co możesz wsypać do swoich woreczków sensorycznych?
Pomysły na wypełnienie do woreczków sensorycznych:
- Materiały naturalne: groch, ryż, różnego rodzaju kasze, fasola, soczewica, ciecierzyca, makaron, kawa ziarnista, orzechy, kasztany, żołędzie, drobne szyszki, żwir, kamyki, piasek.
- Innego rodzaju przedmioty: cekiny, koraliki, guziki, styropian, szklane kulki, nakrętki po napojach, kolorowe pompony, klocki, do niektórych zabaw nadają się także drobne zabawki np. figurki zwierząt.
Zawartość woreczków sensorycznych można badać wszystkimi zmysłami! Rozważ więc także stworzenie dla swojej pociechy kolekcji woreczków zapachowych wypełnionych np. różnymi gatunkami suszonych ziół!
Woreczki z jakich materiałów wybrać?
Do stworzenia woreczków sensorycznych nadają się praktycznie wszystkie torebeczki, które znajdziesz w sklepie Saketos. Jednak od wyboru materiału zależny jest końcowy efekt. Różne rodzaje woreczków zapewnią Ci różne możliwości zabawy.
- Woreczki z organzy: Organza dzięki transparentności wspaniale eksponuje swoją zawartość. Podczas zabawy wykonanymi z niej woreczkami widać wyraźnie ich zawartość. Zapewnia to stymulacje zmysłu wzroku. W woreczkach z organzy warto umieścić np. różnokolorowe guziki, połyskujące cekiny, kolorowe nakrętki po napojach.
- Woreczki z kryjących materiałów: Do stworzenia woreczków sensorycznych nadają się także sakiewki z innych, kryjących materiałów. Pozwalają one lepiej skoncentrować się na zmyśle dotyku. Ich eksplorowanie wymaga od dziecka jeszcze większego skupienia i koncentracji. Zbadanie dotykiem woreczka, by odgadnąć jego zawartość, wymaga od dziecka dużego zaangażowania. Stymulacje funkcji wzrokowych możemy zapewnić poprzez wybór różnokolorowych woreczków.
Warto także rozważyć zakup woreczków z różnorodnych tkanin. Zamiast koncentrować się na tym, czym wypełnić woreczki sensoryczne, możemy wsypać do wszystkich taką samą zawartość. Materiały o zróżnicowanych fakturach same w sobie zapewniają bowiem wspaniałą stymulacje zmysłu dotyku. Wybierając woreczki z organzy oraz satynowe, welurowe, jeansowe i jutowe otrzymujemy 5 bardzo różnych materiałów, zapewniające odmienne bodźce dotykowe. To także wspaniałe opakowanie na filcowe memory 3D.
Jak dbać o woreczki sensoryczne?
Woreczki, które zostały zaszyte naturalnym wypełnieniem (np. ryż), nie mogą być prane. W celu pozbycia się ewentualnych bakterii, należy je od czasu do czasu włożyć na kilka godzin do zamrażarki. Ewentualne zabrudzenia najlepiej usunąć wilgotną ściereczką.
Zrób swoje własne woreczki sensoryczne DIY!
Jeszcze więcej zabawy? Pamiętaj, że przed wypełnieniem starsze dzieci mogą ozdobić woreczki samodzielnie!
Widzisz, jakie to proste?! Już wiesz, jak zrobić woreczki sensoryczne samodzielnie! Teraz wybierz interesujące Cię rodzaje tkanin, kolory i rozmiary woreczków z bogatego asortymentu sklepu. Stwórz je samodzielnie lub wspólnie ze swoim dzieckiem i odkrywajcie razem wspaniałe pomysły na zabawy z wykorzystaniem woreczków sensorycznych!