Lawenda to piękna roślina, która może stanowić wspaniałą ozdobą domu lub ogrodu. Dowiedz się, jak suszyć lawendę i do czego możesz wykorzystać suszone kwiaty lawendy!Lawenda jest rośliną wieloletnią o pięknych, ozdobnych kwiatach i intensywnym zapachu. Pozyskiwany z niej olejek wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne! Sama obecność tej rośliny w domu lub w ogrodzie również daje niezwykle wiele korzyści (m.in. odstrasza komary, wabi owady pożyteczne)! Warto wykorzystać także susz z jej kwiatów (nada przyjemny zapach domowym tekstyliom i ochroni je przed molami). Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować suszoną lawendę.

Fioletowe woreczki z organzy z lawendą do sypania na ślubie
Kiedy zbierać lawendę?
Lawendę na susz zbiera się w lipcu bądź w sierpniu. Tuż przed całkowitym rozkwitnięciem kwiatów, kiedy większość z nich jest jeszcze w pączkach, a widać już kolor kwiatostanów. Wtedy bowiem znajduje się w lawendzie najwięcej olejków eterycznych.

Lawendę należy zebrać nim w pełni rozkwitnie
Co ciekawe, nie bez znaczenia jest również godzina zbioru. Najlepiej jest dokonywać go w południe – o tej porze stężenie olejków jest wyższe niż wieczorem, a roślinna zdążyła już osuszyć się z porannej rosy (która mogłaby przyczynić się do pojawienia się pleśni podczas suszenia). Roślinę najlepiej jest ścinać ostrym sekatorem.

Zbieranie lawendy do ususzenia
Jak suszyć lawendę?
Podczas suszenia rośliny należy uzbroić się w cierpliwość. Próby przyspieszenia tego procesu zadziałają na naszą niekorzyść! Stanowczo odradzamy suszenie lawendy w piekarniku lub na słońcu. Tylko powolne suszenie, w temp. poniżej 40 stopni, pozwala zachować cenne, lotne składniki. W przypadku suszenia w słońcu roślina straci także swój piękny kolor. Jak suszyć lawendę? Najlepiej jest jej pozwolić suszyć się naturalnie, różnica w jakości lawendowego suszu będzie ogromna.

Ściętą lawendę należy podzielić na bukiety/pęczki
Po ścięciu dzielimy lawendę na nieduże pęczki. Do ich związania lepiej od sznurka czy wstążki sprawdzi się gumka, ponieważ suszone łodygi kurczą się i mogą się z czasem wysunąć. Następnie bukiety wiesza się kwiatostanem w dół. Suszymy je w przewiewie, w zacienionym i niezbyt ciepłym miejscu.

Suszenie bukietów lawendy
Do użytku nadają się jedynie całkowicie wysuszone kwiaty lawendy. Jeżeli zachowają w sobie jeszcze trochę wilgoci, bardzo szybko pojawi się na nich pleśń. By mieć pewność, że roślina jest już dobrze ususzona, należy sprawdzić, czy kwiat daje się łatwo oddzielić od łodygi. W sprzyjających warunkach suszenie zajmuje około tygodnia.

Po całkowitym wysuszeniu można już oddzielić kwiaty od łodyg
Jak suszyć lawendę do woreczków? – przechowywanie suszu
Lawendowy susz do czasu wykorzystania można przechowywać zamknięty w szczelnie zakręconym słoiku (należy unikać opakowań plastikowych i metalowych). Można także natychmiast przesypać do materiałowych woreczków z ozdobnym motywem lawendy.

Suszone kwiaty lawendy najlepiej zapakować w materiałowe woreczki
Najlepiej na saszetki zapachowe jest wybrać torebeczki z materiału cechującego się wysoką przepuszczalnością zapachów. Znakomicie sprawdzą się tu np. woreczki z organzy i klasyczne woreczki lniane.

Woreczki z organzy, juty i lnu z nadrukowaną lawendą i wypełnione jej suszonymi kwiatami.
Do czego wykorzystać suszoną lawendę?
Kwiaty nie oddzielone od łodyg mogą być wykorzystane do dekoracyjnych bukietów. Lawenda z powodzeniem wykorzystywana jest w branży kosmetycznej, m.in. do przygotowywania naturalnych mydeł i soli do kąpieli.

Kosmetyki z lawendy do domowego SPA
Można ją także wykorzystać w kuchni do przygotowania oryginalnych deserów, np. ciast, lodów.

Lody z dodatkiem kwiatów lawendy wyglądają bardzo apetycznie!
Z suszu lawendy można przygotować także napar (do tego celu wykorzystuję się lawendę wąskolistną, zwaną też lekarską (Lavandula angustifolia).

Aromatyczny napar z lawendy
Największą popularnością cieszą się jednak bez wątpienia saszetki zapachowe (woreczki zapachowe z suszem). Już wiesz, jak suszyć lawendę do woreczków! Do czego możesz wykorzystać takie naturalne saszetki zapachowe? Wykorzystuje się je w małych pomieszczeniach, samochodzie.

Woreczki z organzy na suszone kwiaty lawendy
Szczególnie chętnie umieszczane są jednak w szafach, komodach i garderobach, ponieważ nadają tekstyliom piękny, naturalny zapach i zapewniają skuteczną ochronę przed molami odzieżowymi. Woreczki z lawendą wiesza się także często w dziecięcych pokojach, ponieważ jej zapach działa odprężająco na maluchy i pomaga zapewnić spokojny sen.

Woreczek z organzy z suszoną lawendą zapewni tekstyliom piękny zapach i ochronę przed molami!