Mole szybko opanowują miejsca, w których mają bliski dostęp do żywności lub odzieży. Są bardzo uciążliwe, jednak można się ich łatwo pozbyć.
W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na mole spożywcze. Zainspiruj się i sprawdź, jak pozbyć się moli z domowego otoczenia raz na zawsze.

Co to są mole?

Mole to podłużne, brązowo-szare owady przypominające motyle. Szczególnie chętnie żerują w kuchennych szafkach, w suchych i sypkich produktach takich jak mąka, kasze, ryż i tym podobne. Mogą się one znajdować w produktach lub opakowaniach, a oznaką ich obecności są małe larwy i nici przypominające pajęczynki. Składają one jaja w najmniejszych zakamarkach, możesz więc znaleźć je w rogu szafki, za listwą, na puszkach z produktami spożywczymi, czy w papierowych lub foliowych opakowaniach produktów sypkich.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Skąd w domu mole spożywcze?

Mole spożywcze możesz nieświadomie przynieść ze sklepu, mogą także dostać się do nas od sąsiada.  Larwy są w stanie przegryźć folię i dostać się do wnętrza opakowania, dlatego możemy je spotkać nawet w zapakowanym, nowo kupionym produkcie. Samice moli składają około 200-400 jajeczek, z których później wykluwają się larwy. Przez to, że bardzo szybko się rozmnażają należy szczególnie dbać o czystość i o to, aby nie stwarzać im warunków do rozmnażania.

Sakiewki z lnu na lawendę

Lniane woreczki zapachowe z lawendą

Domowe sposoby na mole spożywcze

W sklepach znajdziesz wiele środków chemicznych zwalczających domowe insekty. Często zawierają one jednak substancje niekorzystne lub wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia. My jednak znamy domowe sposoby na mole spożywcze! W pełni naturalne i nieszkodliwe.

Aby pozbyć się tych insektów należy przede wszystkim pozbyć się wszystkich produktów, na których widzimy oznaki obecności moli – są to wspomniane wcześniej niewielkie larwy i niteczki. Z uwagi na to, że larwy potrafią przegryźć folię i dostać się do produktu niemal niezauważone, produkty suche i sypkie powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych, najlepiej szklanych opakowaniach. Szafki powinny zostać umyte octem lub wodą z mydłem – najlepiej lawendowym. Po oczyszczeniu kuchni włóż do szafek i szuflad woreczki wypełnione lawendą. Jest ona naturalnym składnikiem, który skutecznie uwalnia od moli.

Co działa na mole spożywcze i od czego należy zacząć?

Obecność moli w domu lub mieszkaniu może spowodować naprawdę spore straty. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał wyrzucić znaczną część zapasów produktów spożywczych. Najlepszym sposobem jest ich odstraszanie. Dlatego przyda się nam lawenda stosowana jako środek na mole. W okresie wiosenno-letnim, gdy latające insekty chętnie pojawiają się w naszych domach, warto pomyśleć o zainstalowaniu moskitiery w oknie. Kolejną czynnością, o której trzeba pamiętać, jest natychmiastowe przesypywanie do pojemników sypkich produktów, takich jak kasze, mąka czy ryż, po powrocie ze sklepu. W ten sposób ograniczysz ryzyko rozprzestrzenienia się insektów w domu, jeśli okaże się, że już wcześniej zanieczyściły produkty.

Poza tym po przesypaniu artykułów do pojemnika należy dokładnie przyjrzeć się jego zawartości. Jeżeli stwierdzisz, że coś podejrzanego znajduje się w środku, najlepiej od razu wyrzucić całość i wynieść z domu. Saszetki lawendowe na mole są świetnym rozwiązaniem w przypadku dorosłych osobników. Niestety nie działają na jaja i larwy, które stanowią największy problem. To właśnie z nich powstają kolejne dorosłe mole, gotowe do rozmnażania. Jeśli zauważysz jaja i larwy, musisz jak najszybciej pozbyć się produktu, w którym się znajdują, oraz zrobić dokładny przegląd szafek i innych artykułów spożywczych, ze szczególnym uwzględnieniem zagięć kartonów. Uwagę powinny przykuć zwłaszcza dziurki w torebkach, nieregularne pajęczynki oraz zlepione bryły. Warto też pamiętać o tym, że najlepszy domowy sposób na mole spożywcze to profilaktyka.

Woreczki z nadrukiem lawendowym

Jak przygotować woreczki lawendowe na mole?

Wystarczy kupić lub wyciąć z ogródka trochę lawendy. Suszoną lawendę bez problemu kupisz w internecie. Świeżą dostaniesz na rynku lub targu, albo w kwiaciarni. Taka lawenda zasuszy się podczas użytkowania.
Idealny woreczek na lawendę to woreczek lniany lub z organzy. Pierwszy z nich ma naturalny wygląd i w pełni zakrywa zawartość, drugi – woreczek organzowy jest transparentny – ukaże lawendową zawartość saszetki.

Pomysły na organizację szafy

Woreczki na biżuterię pomogą Ci utrzymać porządek, a lawenda na mole w woreczku zapewni piękny, kwiatowy zapach.

Woreczki dostępne są w wielu rozmiarach, a także wzorach i kolorach. Do wyboru są także woreczki z lawendowym napisem, które oprócz funkcji praktycznej, są też bardzo ładne i przyciągają wzrok. Do wykonania lawendowej saszetki proponujemy rozmiar 8×10 cm lub nieco większy.

Woreczki 7×9 cm zmieszczą nieco mniej lawendowego wypełnienia, ale w ich przypadku istnieje możliwość wyboru czy woreczek ma być zaciągany sznureczkiem na jedną stronę (SDB), czy na dwie (woreczki standardowe).

Szczególnie polecamy woreczki na lawendę z nadrukiem.

Jak działa lawenda na mole ubraniowe?

Lawendowe saszetki na mole spożywcze mogą okazać się przydatne również w przypadku moli atakujących ubrania. Ten rodzaj insektów szczególnie przepada za odzieżą wykonaną z naturalnych materiałów, pościelą, obiciem mebli i wykładzinami. Jeśli zauważysz na ich powierzchni charakterystyczne dziurki i poczujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny to znak, że mole zagnieździły się w domu. Postępowanie w tym przypadku jest podobne jak domowe sposoby na mole spożywcze. Należy zacząć od wyjęcia wszystkich ubrań z szafy. W dalszej kolejności trzeba wyprać odzież i pozostawić do dokładnego wysuszenia. Szczególną uwagę warto poświęcić wnętrzu szafy. Najlepiej umyć je wodą z octem.

Bardzo cenne rzeczy można schować do pokrowca. Poza tym powinno się regularnie sprawdzać odzież pod kątem ewentualnych dziurek. Dużym błędem jest trzymanie w szafie ubrań, które są wilgotne lub brudne. Co jeszcze się nam przyda? Z pewnością będzie to lawenda na mole ubraniowe. Saszetki warto umieścić w środku szafy od razu po jej umyciu i rozwieszeniu ubrań. Insekty są bardzo wrażliwe na zapach lawendy. Woreczki najlepiej zawiesić na wieszakach i regularnie wymieniać. Saszetki na mole spożywcze to tani, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości. Poza tym przyjemny, świeży zapach sprawi, że ubrania będą ładnie pachnieć. Walka z molami wcale nie musi być bardzo czasochłonna, jeśli szybko przystąpisz do działania.

Domowe sposoby na mole spożywcze DIY