Poznaj sprawdzone metody organizacji bagażu podręcznego, które usprawnią pakowanie, a dodatkowo w trakcie podróży ułatwią Ci korzystanie z zawartości torby lub walizki! Nie możesz doczekać się planowanej od dawna podróży? Jednak jest coś, co zmniejsza Twój entuzjazm…
Już na samą myśl o pakowaniu jeży Ci się włos na głowie? Spokojnie, bez paniki! Pomożemy Ci przejść bezboleśnie przez cały proces pakowania. Mamy dla Ciebie garść sprawdzonych porad na optymalną organizację bagażu podręcznego.
Zalety podróży jedynie z bagażem podręcznym
Czy wiesz, dlaczego warto zrezygnować z nadawania bagażu rejestrowanego i spakować się jedynie w bagaż podręczny?
Oczywistym i pierwszym przychodzącym do głowy argumentem są oczywiście zaoszczędzone pieniądze. Rezygnacja z bagażu rejestrowanego to także:
- brak dodatkowych opłat w samolocie,
- brak dodatkowych opłat w kolejnych środkach transportu np. w komunikacji miejskiej.
Jednak niższy koszt podróży to nie jedyna zaleta rezygnacji z bagażu rejestrowanego! Nie zabierając ze sobą wielkiej walizki unikasz dźwigania, więc:
- przemieszczasz się sprawniej i szybciej,
- odciążasz kręgosłup i ręce,
- masz wolne ręce!
Oprócz pieniędzy zaoszczędzisz również coś bezcennego – czas! I to nie jednorazowo:
- nie marnujesz czasu na czekanie w kolejce podczas nadawania bagażu,
- nie musisz również oczekiwać na swoją walizkę po opuszczeniu samolotu,
- pakowanie mniejszej ilości bagażu zajmuje mniej czasu,
- rozpakowywanie po przybyciu do celu podróży i po powrocie do domu zajmuję dosłownie kilka minut!
Już rozumiesz, dlaczego warto zmieścić wszystkie potrzebne Ci rzeczy jedynie w bagażu podręcznym? Zatem do dzieła! Czas zabrać się za pakowanie!
Pakowanie bagażu podręcznego – od czego zacząć?
Zdecydowałeś się na podróż jedynie z bagażem podręcznym? Zatem dobra organizacja to podstawa! Jeżeli będzie to Twój bagaż dodatkowy, znajdziesz tu również przydatne wskazówki dotyczące tego, co i w jaki sposób w nim umieścić!
Zacznijmy od tego czego… nie możesz! Następnie przejdziemy do tego, co musisz i na koniec zajmiemy się tym, co chcesz.
Sprawdź ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego
Zanim przystąpisz do pakowania, sprawdź koniecznie, jakie maksymalne wymiary bagażu podręcznego dopuszcza Twój przewoźnik! To bardzo ważne! Różnią się one bowiem w poszczególnych liniach lotniczych/firmach transportowych, a ich przekroczenie będzie się wiązało z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Następnie zdecyduj, w co się spakujesz: torba, plecak czy może walizka kabinowa?
Pamiętaj także o sprawdzeniu listy przedmiotów, których nie możesz przewozić w bagażu podręcznym oraz o sprawdzeniu, czego nie możesz wwieźć do kraju, który jest celem Twojej podróży!
Checklista wyjazdowa – lista rzeczy potrzebnych na wyjazd
Przed przystąpieniem do pakowania, stwórz listę niezbędnych rzeczy. Idealnie byłoby zacząć ją tworzyć, gdy tylko w Twojej głowie zrodzi się myśl o wyjeździe. Następnie uzupełniaj ją stopniowo o pozycje, które Ci się przypomną. Natomiast w chwili pakowania odznaczaj na checkliście rzeczy, które już umieściłeś w walizce bądź plecaku. Będziesz sobie za to wdzięczny! Dzięki temu nie zapomnisz o zabraniu najważniejszych rzeczy, a sam proces pakowania nie będzie tak chaotyczny i stresujący jak do tej pory.
Nie pakuj do swojej walizki zbyt wiele! Dlaczego dopychanie bagażu łokciami i kolanem nie jest najlepszym pomysłem? Wszystkie Twoje ubrania będą pomięte. Warto byś miał także na uwadze fakt, że prawdopodobnie wrócisz z podróży z jakimiś pamiątkami. Musisz zachować na nie miejsce.
Nie pakuj jednak również zbyt mało – puste przestrzenie spowodują, że zawartość walizki będzie się przemieszczała. Delikatne rzeczy mogą się uszkodzić, a nawet starannie poskładane ubrania z pewnością się pogniotą.
Co spakować do bagażu podręcznego?
Jeżeli jest Twój jedyny bagaż – wszystko, co niezbędne na wyjazd :). Jeżeli stanowi on bagaż dodatkowy warto w nim umieścić:
- dokumenty,
- przekąski na podróż,
- ładowarkę,
- wartościowe przedmioty (a szczególnie te o dużej wartości sentymentalnej),
- zestaw rzeczy przydatnych tuż po dotarcia do hotelu, które pozwolą Ci zregenerować się po podróży bez konieczności natychmiastowego rozpakowywania się (np. piżama, przybory toaletowe),
- niezbędne lekarstwa,
- kompletny zestaw ubrań na jeden dzień (na wypadek zaginięcia bagażu nadanego). Podobnie można posortować całość bagażu i zapakować zestawy odzieży w osobny woreczek na każdy dzień tygodnia.
Jak ograniczyć ilość rzeczy zabieranych na wyjazd?
Ilość rzeczy, które umieściłeś na wyjazdowej liście jest ogromna i nie ma szans zmieścić się w bagażu podręcznym? Zanim zdecydujesz się dopłacić i nadać bagaż rejestrowany (czyli ten, który transportowany jest w luku bagażowym), przemyśl sprawę raz jeszcze.
Podziel wszystkie przygotowane przez Ciebie rzeczy na dwie grupy – rzeczy, które są rzeczywiście absolutnie niezbędne i nie możesz z nich w żadnym wypadku zrezygnować oraz te, które z jakiegoś powodu chcesz zabrać (bo je lubisz, są ładne, bo może się przydadzą lub np. dlatego, że podnoszą komfort podróży). Dopiero, gdy spakujesz przedmioty z pierwszej grupy dokładaj kolejne, aż braknie miejsca w Twojej walizce/torbie/plecaku.
Koniecznie sprawdź także, co oferuje Ci miejsce zakwaterowania. Być może nie będzie Ci potrzebna np. suszarka do włosów i ręcznik. Jeżeli musisz go zabierać, to tradycyjny, duży ręcznik zastąp kompaktowym z mikrofibry.
Jeżeli nie podróżujesz w pojedynkę, doskonałym pomysłem na ograniczenie bagaży jest podzielenie się na wyjeździe niektórymi kosmetykami i akcesoriami z współtowarzyszami podróży. Wspólny szampon, pasta do zębów, prostownica, książki pozwolą odczuwalnie zmniejszyć wagę bagażu.
Triki na sprytne pakowanie bagażu podręcznego
Istnieje kilka sposobów na to, by zmieścić więcej przedmiotów w bagażu oraz na to, by ograniczyć powstawanie zagnieceń na ubraniach. Warto zapoznać się z popularną techniką rolowania ubrań lub pakowania gotowych zestawów ubrań w… skarpetki!
Gdy potrzebujesz zabrać naprawdę dużo wyrobów tekstylnych, możesz rozważyć także wykorzystanie worków do pakowania próżniowego (sprawdź tylko, czy będziesz miał możliwość wykorzystania ich także w drodze powrotnej). W sprytnym pakowaniu bagażu podręcznego bardzo pomocne będą także worki organizery. Umożliwiają one praktyczne posortowanie bagażu na kilka kategorii i tym samym pomagają utrzymać porządek.
Kolejność pakowania ma ogromne znaczenie!
Jest to prawdopodobnie najważniejszy punkt tego poradnika! Podczas organizowania bagażu podręcznego ogromną rolę odgrywa kolejność pakowania. Rzeczy należy starać się układać od najcięższych do najlżejszych, i od największego do najmniejszego. Dzięki temu rzeczy lżejsze, takie jak ubrania nie pogniotą się i nie uszkodzą pod ciężarem cięższych przedmiotów.
Pakując swoją walizkę kabinową, pamiętaj o umieszczeniu na samej górze organizerów z przedmiotami, które będziesz musiał wypakować i okazać celnikom na lotnisku podczas kontroli bezpieczeństwa. Wygodny dostęp do umieszczonych w bagażu sprzętów elektronicznych i kosmetyczki z płynami pozwoli Ci uniknąć stresów i zaoszczędzić trochę czasu.
Na górze torby podróżnej warto umieść także dokumenty, przekąski i osobną sakiewkę z rzeczami które mogą Ci się przydać zaraz po przyjechaniu do celu podróży (piżama, kosmetyki). Pamiętaj także zapakowaniu (np. w woreczki – organizery podróżne) drobnych przedmiotów (takich jak biżuteria), by zapobiec ich zapodzianiu się w walizce lub przypadkowemu wypadnięciu podczas otwierania bagażu w samolocie i na lotnisku.
Co jeszcze warto zabrać do bagażu podręcznego?
Na zakończenie przedstawiamy propozycję 3 sprytnych, wielozadaniowych gadżetów, o których warto pamiętać wybierając się w podróż:
- Duży szal – skutecznie osłania przed wiatrem, chłodem lub nadmiernym słońcem. Oprócz tradycyjnego zastosowania może posłużyć w samolocie za koc lub poduszkę, w kościołach lub meczetach pozwoli natomiast okryć nogi bądź ramiona.
- Uniwersalny adapter do gniazdka / adapter z rozgałęźnikiem – sam adapter może być niezbędny jeżeli podróżujemy do kraju, w którym stosowane są gniazdka z innym wtykiem niż u nas. Dodatkowo rozgałęźnik pozwoli podłączyć jednocześnie większą ilość urządzeń!
- Woreczek zapachowy – mała rzecz a cieszy! Podróżuj z klasą! Wyobraź sobie, jak przyjemnie będzie otworzyć bagaż po długiej podróży i poczuć świeży zapach! Woreczek z suszem zapachowym możesz później zawiesić w hotelowej szafie. Wybierając susz z kwiatów lawendy, ochronisz dodatkowo swoją odzież przed ewentualną obecnością nieproszonych gości – moli odzieżowych.