Dowiedz się, czym jest materiał len! Sprawdź, które jego cechy sprawiają, że cieszy się on niesłabnącą popularnością i posiada tak wiele różnorodnych zastosowań.

Len wyróżnia się ponadczasową elegancją i nigdy nie wychodzi z mody! Ta wyjątkowa tkanina była wytwarzana przez ludzkość już w starożytności. Dowiedz się, do czego była wykorzystywana w przeszłości i jakie jest jej obecne przeznaczenie. Poznaj len!

Kolorowe woreczki lniane z dekoracyjnymi nadrukami

Woreczki lniane z kolorowymi nadrukami do domowych dekoracji

Czym jest materiał len?

Tkaninę lnianą wytwarza się z naturalnego roślinnego włókna pozyskiwanego z łodygi lnu. Pojęcie materiał len obejmuje zarówno tkaniny wytwarzane z czystej lnianej przędzy, jak również i te z domieszką wełny, bawełny lub poliestru. Dodatek innych włókien pozwala na zmniejszenie negatywnych cech lnu. Niwelują one np. podatność na powstawanie zagnieceń przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych, pozytywnych jego właściwości (takich jak przewiewności i trwałość).

Woreczki z materiału prezentują się lepiej niż papierowe torby

Cechy charakterystyczne tkanin wytworzonych z lnu

Tkaniny wytworzone z naturalnej przędzy lnianej wyróżniają się szeregiem wyjątkowych właściwości. Materiał len jest antyalergiczny, wykazuje także działanie antybakteryjne. Jest bardzo mocny, posiada wysoką odporność na powstawanie przetarć oraz rozciąganie. Ponadto len nie elektryzuje się. Wyróżnia się również wysoką absorpcją wilgoci, przewiewnością. Tkanina len ma właściwości chłodzące. Właśnie dlatego szczególnie chętnie wykorzystuje się go do szycia letniej odzieży – w upalne dni daje przyjemne uczucie chłodu.

Lniane sakiewki z kolorowymi nadrukami

Woreczki z lnu z kolorowymi nadrukami

Historia lnu

Najstarsze włókna lnu odnaleziono w Gruzji. Według specjalistów tkanina z nich stworzona mogła być użytkowana około 30 000 lat temu! Tkaninę lnianą oraz narzędzia do jej tworzenia znaleziono również na terenie dzisiejszej Szwajcarii. To znalezisko z kolei datuje się na ok. 8000 r. p.n.e. Archeolodzy są pewni, że starożytni Egipcjanie wykorzystywali len m.in. do mumifikacji. Tkaninę lnianą bez wątpienia wytwarzali również starożytni Grecy i Fenicjanie.

Już w średniowieczu len zyskał ogromną popularność i był cenionym materiałem w całej Europie. W XVII wieku prym w jego produkcji wiodła Irlandia. Chociaż obecnie wysokogatunkowy irlandzki len musi konkurować z tkaninami z niższej półki, wciąż wiele rodzin kultywuje tradycję jego produkcji, oczywiście korzystając z dobrodziejstw nowoczesności.

Obecnie len jest produkowany w zasadzie na każdym kontynencie. Chociaż w zasadzie nigdy nie wyszedł z mody, obecnie staje się coraz bardziej pożądany – nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale też przez bycie produktem ekologicznym.

Jak odróżnić len od bawełny?

Wprawne oko potrafi odróżnić włókno lnu od włókna bawełny pod mikroskopem. Jest jednak kilka o wiele prostszych metod, dzięki którym można stwierdzić, z którym typem materiału mamy do czynienia. Wystarczy np. delikatnie zwilżyć dany materiał. Len szybko wchłonie wodę, podczas gdy bawełna przepuści ją na drugą stronę. Warto też przyjrzeć się powierzchni tkaniny i delikatnie przejechać ręką po jej powierzchni. W tkaninie lnianej nie wyczujemy wielu końcówek włókien, będzie wydawała się gładsza. Len zazwyczaj jest też bardziej połyskujący, chociaż niektóre sposoby wykończenia tkanin bawełnianych mogą dawać podobny efekt. Specjaliści mogą odróżnić te materiały od siebie za pomocą testów chemicznych.

Ciekawostką jest fakt, że len z biegiem czasu zyskuje na swojej szlachetności: staje się jeszcze bardziej miękki, nie rozciąga się, nie mechaci ani nie „kłaczkuje”, czego nie można powiedzieć o bawełnie, która z biegiem lat traci swoją pierwotną świetność.

Zastosowanie materiału len

Materiał len ludzkość wytwarza już od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali go do dekoracji świątyń i wytwarzania odzieży, w tym także szat kapłanów. Z lnu tworzono również żagle w pierwszych statkach. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości antyseptyczne stosowany był nawet do opatrywania ran w szpitalach.

W obecnych czasach tkaniny lniane również mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Jednak przy takiej historii, dzisiejsza ich mnogość już nie zaskakuje. Aktualnie len wykorzystuje się przede wszystkim do przechowywania żywności, wytwarzania tekstyliów domowych, wystroju wnętrz oraz oczywiście w przemyśle odzieżowym.

rustykalne dekoracje bożonarodzeniowe - lniany woreczek i laski cynamonu

Wykorzystanie lnu do wystroju wnętrz i domowych dekoracji

W użytku domowym len znakomicie nadaje się do szycia pościeli i ręczników. Naturalny len jest bowiem bardzo delikatny i przyjazny dla skóry.

Ten elegancki i stylowy materiał wykorzystuje się już od tysięcy lat do dekoracji wnętrz. Do wystroju domu można wykorzystać większe elementy uszyte z tkanin lnianych takie jak obrusy, zasłony, a nawet meble tapicerowane lnianym materiałem. Popularnością cieszą się także drobniejsze dekoracje, takie jak np. poduszki, serwetki i ozdobne lniane zawieszki.

Kokardy i ozdobne zawieszki na woreczki

Woreczek lniany przewiązany ozdobną kokardą ze wstążki z dekoracyjną zawieszką

Woreczki lniane

Wyjątkową propozycję stanowią także woreczki z materiału len. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Idealnie nadają się do przechowywania domowych drobiazgów, które chcemy mieć zawsze pod ręką, nie pozostawiając ich przy tym na widoku.

Ozdobna osłonka na doniczkę domowych kwiatów z lnianego woreczka

Woreczek lniany z ozdobnym nadrukiem w roli osłonki na doniczkę

Modnym rozwiązaniem jest użycie ich w roli ozdobnych osłonek na doniczki domowych kwiatów. W sezonie zimowym można natomiast wykorzystać je do stworzenia świątecznych dekoracji w stylu rustykalnym np. kalendarza adwentowego.

Kalendarz adwentowy z woreczków lnianych

Woreczki z lnu pozwalają stworzyć kalendarz adwentowy w stylu rustykalnym

Gdzie kupić woreczki lniane?

Woreczki z lnu dostępne są w wielu rozmiarach w naszym sklepie internetowym. Oferujemy Wam jednolite torebeczki w naturalnym kolorze oraz kolorowe woreczki lniane z ozdobnymi nadrukami. Zapraszamy do zapoznania się z naszym całym asortymentem!

Woreczki jako ozdoba doniczek, a także przeznaczone na upominki dla gości.

Woreczki lniane jako ozdoba doniczek i opakowanie na upominki dla gości weselnych