Masz problem ze znalezieniem ubrań w szafie? Twoje rzeczy wciąż są pogniecione i nie mieszczą się na półkach? A może po wyjęciu ulubionych elementów garderoby wciąż czujesz wokół siebie nieprzyjemny zapach stęchlizny? Zobacz, jak zagospodarować przestrzeń w szafie i zadbać o przyjemny zapach w jej wnętrzu.
Zacznij od początku – generalne porządki wymagają drastycznych kroków
Pierwszym krokiem do stworzenia wyjątkowej szafy jest wyjęcie z niej wszystkich ubrań oraz akcesoriów i dokładne umycie całej powierzchni. Pozbądź się kurzu, brudu i nieprzyjemnych zapachów za pomocą ciepłej wody, ściereczki i łagodnego płynu do mycia. Postaraj się dotrzeć do każdego kąta – jest to bardzo ważne, bo mogą gromadzić się w nich bakterie, grzyby, a nawet pleśń. Następnie pozostaw szafę otwartą na co najmniej kilka godzin. Możesz dodatkowo otworzyć okno w pomieszczeniu, aby dokładnie wysuszyć i wywietrzyć wnętrze. Aby uniknąć kolejnych problemów z wilgocią, warto też zainwestować w pochłaniacze wilgoci do szafy.
Zadbaj o piękny zapach w szafie
Pozbycie się wilgoci z szafy nie jest jeszcze równoznaczne z utrzymaniem świeżego zapachu ubrań i akcesoriów. Warto zadbać o niego, używając substancji zapachowych, które będą przez długi czas wydzielały przyjemną woń. Istnieje na to wiele sposobów. Możesz zdecydować się na suszone kwiaty lub zioła umieszczone w specjalnych woreczkach zapachowych do szafy. Równie dobrze zadziała także świeża kawa w woreczku umieszczona na półkach. Możesz też wykorzystać mydła zapachowe, świece (niezapalone) lub suszone plastry pomarańczy i cytryny. Jeśli dodatkowo chcesz zabezpieczyć ubrania przed molami, idealnie sprawdzą się za to lawendowe woreczki do szafy, których zapach odstrasza te owady.
Zanim z powrotem ułożysz ubrania i akcesoria w szafie, z nich także należy usunąć nieprzyjemny zapach, by na powrót nie zadomowił się we wnętrzu. Możesz spróbować wietrzenia, a jeśli to nie poskutkuje, wyprać ubrania, dodając do pralki nieco sody. Alternatywnym sposobem jest wyprasowanie ubrań w wysokiej temperaturze, która zabija bakterie. W przypadku tych elementów garderoby, które nie powinny być prasowane, można także zastosować wymrażanie bakterii w zamrażarce.
Przeprowadź selekcję
Prawdopodobnie nie wszystkie ubrania, buty czy akcesoria, które do tej pory znajdowały się w szafie, są Ci nadal potrzebne. Generalne porządki potraktuj więc jak okazję do pozbycia się zbędnych rzeczy, które jedynie zagracają Ci przestrzeń. Możesz przyjąć za kryterium przydatności to, czy dana rzecz była używana w ciągu ostatniego roku, ewentualnie dwóch lat. Jeśli przedmiot nie był Ci potrzebny przez tak długi okres, prawdopodobnie powinien trafić na zbiórkę charytatywną lub jeśli jest zniszczony – do śmieci.
Posegreguj odzież i akcesoria
Rzeczy, które mają na powrót trafić do szafy, posegreguj, kierując się porami roku, na które są przeznaczone. Te ubrania i akcesoria, których w obecnej części roku nie nosisz, mogą trafić na trudniej dostępne półki czy wieszaki. Odzież, którą zakładasz w danym momencie najczęściej, powinna być najłatwiej dostępna. Wstępnie sklasyfikowane rzeczy podziel dalej na typ ubrania (np. osobno spodnie, spódnice, swetry) – w ten sposób łatwiej będzie Ci później odnaleźć szukaną rzecz. Warto też zastanowić się, które z ubrań powinny znaleźć się na wieszakach, a które mogą pozostać na półkach. Wieszaki najlepiej zarezerwować dla tych typów ubrań, które najbardziej się gniotą, czyli sukienek, koszul lub marynarek.
Niewielkie części garderoby, jak na przykład bielizna, paski, apaszki, warto poukładać w specjalnych organizerach, dzięki którym nie tylko jesteś w stanie łatwiej odnaleźć szukany przedmiot, ale też lepiej zorganizować przestrzeń, a tym samym pomieścić więcej rzeczy. Doskonałe do tego celu są plastikowe pojemniki, materiałowe pudła z przegródkami, dodatkowe uchwyty na wieszaki czy wiszące organizery na skarpetki i biustonosze. W zachowaniu porządku na półkach i w szufladach z majtkami, stanikami czy rajstopami mogą pomóc także specjalne bawełniane woreczki na bieliznę. Nie tylko pomogą one posegregować elementy garderoby, ale też zapobiegają ich niszczeniu się (np. haczeniu koronki o haftkę biustonosza).
Wprowadź system oznaczeń
Kiedy umieścisz akcesoria w pojemnikach, prawdopodobnie będzie Ci się wydawało, że doskonale zapamiętasz, co gdzie jest. Niestety w praktyce po pewnym czasie takie szczegóły najczęściej wylatują nam z pamięci, sprawiając, że odnalezienie szukanej rzeczy urasta do rangi sporego problemu. Z tego powodu najlepiej jest podpisać wszystkie pudła lub oznaczyć je w inny sposób – na przykład kolorowymi kartkami. Dzięki temu, szukając konkretnego przedmiotu, nie musisz przeglądać zawartości wszystkich pojemników i oszczędzasz swój cenny czas.
Bardzo ważne jest jednak, żeby pamiętać o odkładaniu ubrań czy akcesoriów na ich miejsca. Inaczej na półkach szybko z powrotem zapanuje chaos i rzeczy przestaną się mieścić na swoich miejscach. Jeśli trudno Ci zachować nieskazitelny porządek w każdym momencie, możesz pokusić się o wyznaczenie jednej półki na tak zwane „bieżące rzeczy”, w której pozwolisz sobie na nieco więcej swobody. Możesz tam odkładać wszystkie ubrania i akcesoria noszone w tygodniu, a podczas sprzątania robić selekcję i odkładać je na właściwie miejsca. W ten sposób unikniesz tworzenia chaosu na wszystkich półkach.
Znajdź swoje sposoby na porządek
Nie w każdym przypadku sprawdzają się te same sposoby. Nie musisz ściśle trzymać się zasad, jeśli nie czujesz się z nimi komfortowo. W zamian zastanów się, jaki sposób organizacji przestrzeni mógłby przypaść Ci do gustu. Spraw, żeby korzystanie z szafy było dla Ciebie wygodne, a system porządkowania spełniał Twoje oczekiwania. Każdą metodę można dostosować do własnych potrzeb.