Materiał jutowy staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularny. Wiedzie prym w kwestii wyboru materiału, jeśli chodzi o EKO-look. Często pada na wybór torebeczek materiałowych, ze względu na ich wygląd i uniwersalizm. Specyfikacja materiału jest ważną kwestią. Sprawdź możliwości, jakie oferuje materiał jutowy oraz najczęstsze wykorzystanie.

Czym jest juta (materiał jutowy)?

Juta to egzotyczna roślina jednoroczna, która osiąga wzrost nawet 3 metrów. Występuje odmiana jadalna – traktowana w wielu krajach jak warzywo. Juta – włókno łodygowe, produkowane z rośliny z rodzaju juta, która uprawiana jest w Chinach, Pakistanie oraz innych krajach o podobnym klimacie – gorącym i wilgotnym. Roślinę tą spotkasz w strefach tropikalnych. Wytwarza się z niej tkaninę o ciekawym, płóciennym splocie. Naturalnie występuje w złotawym kolorze szarości. Na rynku dostępna jest w różnych kolorach – głównie dlatego, że dobrze poddaje się barwieniu.materiał jutowy DIY

Historia juty

Juta to materiał, który towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Był on znany już w starożytności – istnieją dowody na to, że korzystali z niego m.in. starożytni Hindusi i Chińczycy. Najstarsze obszerne dokumenty dotyczące uprawy juty i produkcji tkanin z jej włókien znajdowane przez archeologów datuje się na XVI wiek. W tym czasie udoskonalano starożytne techniki produkcji. Rozwój przemysłu w XIX wieku sprawił, że jutę zaczęto produkować na masową skalę. Tkanina pierwotnie cechowała się jednak dużą szorstkością i dopiero z biegiem lat udało się uzyskać jej delikatniejszą wersję. Ciekawostką jest fakt, że w czołówce krajów produkujących jutę do dziś pozostają Indie i Chiny. Oprócz nich materiał ten eksportuje w dużych ilościach Tajlandia, Bangladesz i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jak powstaje tkanina jutowa?

Jutę zbiera się przed wykształceniem jej torebek nasiennych, po opadnięciu jej kwiatów (ok. 130–140 dni po wysiewie). Ścięte rośliny pozostawia się na polu na kilka dni, aby ich liście zwiędły i opadły. Do wyrobu tkaniny wykorzystuje się wyłącznie gołe łodygi.

Łodygi wiąże się w snopy i moczy w wodzie przez 2–4 tygodnie. Dzięki namaczaniu kora rośliny robi się miękka i łatwo oddzielić ją od łodygi. Na jej wewnętrznej stronie znajdują się włókna celulozowo-ligninowe potrzebne do produkcji tkaniny – pozyskuje się je ręcznie. Włókna płucze się, odciska i pozostawia do wyschnięcia na ok. 2 dni. Pozyskane włókna są wiązane w pęczki. Naturalnie są one białe lub beżowe, ale nie ma jednak żadnego problemu w tym, by później zabarwić je na dowolny kolor.

Woreczek jutowy jako ozdoba i organizer domowy

Z samych włókien można już np. wyplatać kosze czy sznury. Część z nich trafia jednak do młynów, które robią z nich przędzę. Dopiero z przędzy tworzy się tkaniny o mniejszym splocie, a z nich modne buty, torebki czy dekoracje do domu. Juta, mimo że oddychająca i wytrzymała, nie nadaje się do produkcji odzieży. Obecnie do tego celu wykorzystuje się bardziej przyjazne dla skóry, miękkie i wygodne materiały.

Do czego wykorzystać worki jutowe?

Z uwagi na swoją wytrzymałość i ciekawy wygląd, woreczki jutowe idealnie nadają się do dekoracji wnętrz. Inną propozycją jest umieszczenie we wnętrzu woreczka pachnącego suszu, który można powiesić w szafie jako zawieszkę zapachową.

materiał jutowy prezent

Takie woreczki można także wykorzystać, aby podziękować gościom za przybycie na uroczystość, co w ostatnim czasie równie zyskało popularność. Do niewielkich woreczków często pakuje się drobne upominki dla gości. To niedrogie, a ozdobne opakowanie sprawdzi się w podobnej sytuacji idealnie!

Materiał jutowy – idealny do wszystkiego?

Woreczki jutowe są świetną opcją także na osłonięcie doniczek kwiatów. Zdecydowanie wprawią naszych gości w zachwyt swoim fantastycznym wyglądem, a przy tym ukryją tradycyjne, pospolite doniczki. Należy pamiętać jednak, że materiał przepuszcza wodę, musimy więc zadbać o spodek, lub włożyć do woreczka kwiat z osłonką.

Jutowe torebeczki służą też na przykład do przechowywania wszelkiego rodzaju bibelotów.

Do woreczków można zapakować na przykład prezent lub upominek. Sprawdź, o czym pisaliśmy tutaj. Do takiej torebeczki możesz włożyć kubek, biżuterię, czy dowolny gadżet. W woreczkach jutowych szczególnie dobrze prezentują się kosmetyki naturalne i wszelkiego rodzaju rękodzieło.

materiał jutowy na prezent