Chaos i brak wolnego miejsca… Czy te słowa opisują także Twoją szafę? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, koniecznie poznaj nasze pomysły na organizację garderoby i szafy!
Planujesz zrobić porządki w swoich ubraniach i akcesoriach? Po pierwsze, musisz pamiętać o wygospodarowaniu odpowiedniej ilości czasu na wykonanie tego zadania. Niestety, jest ono dość czasochłonne. Odradzamy jednak wykonywanie go na raty, wzrasta wówczas ryzyko, że nie doprowadzisz go do końca. Skorzystaj z naszego poradnika i zrób to raz, a dobrze!
Porządki w szafie – instrukcja krok po kroku
W dużym uproszczeniu, porządki w szafie składają się z dwóch podstawowych zadań, są to: oczyszczanie i organizacja.
- Oczyszczanie przestrzeni – sprzątanie rozpocznij od czyszczenia szafy. Powycieraj z kurzu wszystkie półki, pudełka, drążki oraz wieszaki. Gdy już usuniesz brud i kurz, pozbądź się także nadmiaru rzeczy. Nie musisz pozbywać się połowy ubrań i stawać się minimalistą. Często wystarczy przeprowadzić kilka zmian aranżacyjnych. Jednak zdecydowanie nie zaszkodzi, jeżeli pozbędziesz się rzeczy zniszczonych i takich, których, z jakiegoś powodu (zły kolor, rozmiar, niekorzystny dla figury fason), już nie używasz.
- Organizacja szafy– dziś chcemy skupić się właśnie na tym punkcie. Jest on niezwykle ważny, ponieważ dobre rozplanowanie tej przestrzeni znacznie ułatwia codzienność i przede wszystkim pozwala zachować porządek na dłużej.
- Zastanawiasz się, jak sprawić, by ubrania świeżo pachniały po wyjęciu z szafy? Sięgnij po woreczki i wypełnij je lawendą, miętą, goździkami lub rumiankiem. Jeśli chcesz pozbyć się zapachu stęchlizny, najpierw dokładnie posprzątaj i wywietrz szafę. Oprócz tego możesz wsypać do słoiczka soli do kąpieli, nakryć otwór gazą i przymocować ją gumką recepturką. Słoik postaw na dnie szafy, a w kilku innych miejscach połóż woreczki zapachowe. W ten sposób unikniesz inwazji moli oraz pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza szafy.
Organizacja garderoby – praktyczne wskazówki
Te pięć punktów pozwoli Ci zorganizować szafę na nowo! Pamiętaj, by
- Zrób selekcję i pozbądź się zbędnych rzeczy. Wyjmij wszystkie ubrania i dodatki. Przejrzyj je i pozostaw jedynie te, z których rzeczywiście korzystasz.
- Pozostawione rzeczy podziel według dowolnego klucza (lub kilku) – kolorami, sezonami, kategoriami. Najbardziej praktyczny wydaje nam się podział odzieży według sezonów, a następnie kategoriami, czyli: rozdzielamy ubrania i dodatki według pór roku, a następnie w każdej z czterech grup układamy osobno spodnie, spódnice, sukienki, koszulki, swetry, okrycia wierzchnie itd.
- Wykorzystaj to, że Twoja szafa/garderoba jest teraz pusta i dokładnie ją wyczyść. Powycieraj z kurzu półki, drążki, wieszaki, pudełka. Zamiast sięgać po sklepowe środki do czyszczenia, warto zastosować preparat DIY. By go przygotować, wystarczy wlać do butelki ze spryskiwaczem: 200 ml wody, 100 ml alkoholu (np. spirytusu lub nawet wódki), 100 ml octu. W ramach działań profilaktycznych zapobiegających pojawieniu się moli odzieżowych warto dodać do domowego płynu do czyszczenia kilka kropli olejku lawendowego lub olejku z drzewa herbacianego, który także odstrasza mole oraz jest bakterio- i grzybobójczy). Na koniec, dla potrzymania efektu, warto umieścić w kilku miejscach woreczki zapachowe odstraszające mole.
- Na nowo rozplanuj przestrzeń i poukładaj ubrania w wyznaczonych miejscach.
Sprytne pomysły na przechowywanie ubrań
Odkryj przydatne gadżety i lifehacki pomagające w utrzymaniu porządków!
Lifehacki – sprzątanie szafy
Odkryj proste i zarazem genialne rozwiązania, które pomogą Ci w sprytnej organizacji garderoby.
- Profilowane wieszaki – jeżeli Twoje wieszaki wygięte są w charakterystyczny łuk, pamiętaj o wieszaniu ich w jednym kierunku. Pozwoli to zaoszczędzić trochę miejsca na drążku.
- Swetry przechowuj na półkach, w szufladach lub koszach – na wieszaku może się wyciągnąć i stracić kształt. Warto nauczyć się także rolowania ubrań. Rolowanie odzieży znacznie zmniejsza ilość zagnieceń.
- Walizki i torby podróżne – małe torby/walizki spakuj do większych. Przechowywanie ich w formie „matrioszki” pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo miejsca! Podobnie możesz postąpić z niezbyt często noszonymi torbami i torebkami wieczorowymi.
- Porządek w szafie i organizacja garderoby to coś więcej niż ubrania równo poukładane na półkach i wieszaki z odzieżą posortowaną kolorami. Czysta szafa powinna wyróżniać się także czystością i świeżym zapachem. Niestety, cyrkulacja powietrza w szafie i garderobie zazwyczaj okazuje się być niewystarczająca. Przez to często pojawia się w niej nieświeży zapach… Można temu jednak zapobiec! Oprócz regularnego wietrzenia pomocne będą woreczki zapachowe. Najlepiej wybrać takie, które nie tylko maskują przykre zapach, ale posiadają też właściwości pochłaniania nieprzyjemnych aromatów i wilgoci – dowiedz się jak samodzielnie wykonać woreczki pochłaniające wilgoć DIY.
Wieszaki
- Wieszaki – zawieszane na drążkach wieszaki stanowią podstawowe wyposażenie szafy/garderoby, ponieważ zapewniają bardzo wygodny dostęp do ubrań. Wielką zaletą jest fakty, że znajdujące się na nich ubrania są natychmiast gotowe do użycia (Oczywiście jeżeli pomiędzy wieszakami zostanie zachowany odpowiedni odstęp i nie są one pościskane). Jeżeli cenisz sobie komfort użytkowania, zainwestuj w dobrej jakości wieszaki – drewniane lub wykonane z grubszego tworzywa. Druciaki z pralni lub sklepowe wieszaki z cienkiego plastiku wyginają się – przez co ubrania często się gniotą lub nawet zsuwają się na podłogę.
- Wieszaki do zadań specjalnych – w sklepach znajdziesz wiele rodzajów wieszaków przeznaczonych do konkretnych części garderoby. Możesz kupić wygodne wieszaki z klipsami do wieszania spódnic i szortów, wieszak „grzebień” mieszczący kilka par spodni oraz specjalne wieszaki na szale, paski i krawaty. Na ciężkie ubrania i te o specyficznym kroju (płaszcze, marynarki) warto przygotować szersze, profilowane wieszaki (zapobiegają powstaniu odkształceń). Także te cienkie, delikatne ubrania – np. sukienki i koszule z jedwabiu, satyny, lejącej wiskozy powinny znaleźć się na specjalnych wieszakach pokrytych welurem lub inną tkaniną.
Gadżety sprzyjające funkcjonalnej organizacji garderoby:
- Druciane kosze – jeżeli tylko masz możliwość, zastąp tradycyjne półki wysuwanymi koszami. Dlaczego? Zapewniają lepszą cyrkulację powietrza i dzięki możliwości ich wysuwania na prowadnicy gwarantują wygodny dostęp do wszystkich ubrań.
- Pudła i worki próżniowe– Jeżeli nie dysponujemy strychem lub piwnicą, w której można gromadzić rzeczy sezonowe, warto schować ubrania do worków próżniowych (pozwalają zaoszczędzić mnóstwo miejsca!) lub dużych, płaskich pudeł. Pakunki możesz umieścić na najwyższej półce, na górze szafy lub np. pod łóżkiem.
- Organizery i przegródki do szuflad – przydadzą się m.in. do przechowywania bielizny i drobnych akcesoriów. Ułatwiają pionowe przechowywanie ubrań (co zapewnia wygodny dostęp do odzieży i minimalizuje zagniecenia).
Woreczki do pakowania ubrań – pomocne w organizacji szafy
Woreczki na bieliznę – woreczki z materiału doskonale sprawdzą się w roli organizerów na odzież i bieliznę. Można je wykorzystać zarówno w domu jak i w podróży (dowiedz się więcej o lekkich i wielozadaniowych workach-organizerach). Wkładając bieliznę do przezroczystych woreczków, nie musisz się później zastanawiać, co się w nich znajduje. Z drugiej strony, jeśli cenisz prywatność, możesz zapakować figi i biustonosze do welurowych sakiewek. Aby ułatwić sobie zadanie, pakuj komplety do poszczególnych torebek. W ten sposób błyskawicznie sięgniesz po dopasowaną bieliznę. Do takich woreczków możesz też włożyć pończochy, rajstopy czy podwiązki.
- Worki na ubranka – sakiewki, w których można schować zestaw ubrań na każdy dzień tygodnia przydadzą się zwłaszcza w podróży. Gadżet ten docenią także rodzice małych dzieci! W woreczki z nadrukowanymi obrazkami i nazwami dni tygodnia (dla starszych dzieci proponujemy także wariant z obrazkami do pokolorowania) można zapakować bowiem gotowe komplety ubranek, pozwoli to zaoszczędzić trochę czasu każdego dnia i pomoże w nauce samodzielności.
- Kolejny pomysł na wykorzystanie woreczków w garderobie lub szafie – zapakuj do nich gotowe zestawy biżuterii lub inne dodatki (spinki, broszki) i zawieś woreczki na wieszakach z pasującymi do nich kreacjami!Organizacja garderoby pozwoli Ci zapanować nad chaosem, a przy okazji pomoże wygospodarować dodatkowe miejsce. Bieliznę, skarpety, rajstopy i inne drobiazgi możesz schować do lnianych, satynowych lub bawełnianych woreczków. W ten sposób nie stracisz czasu na długie szukanie skarpetek do pary, co docenisz zwłaszcza wtedy, gdy będziesz musiał szybko wyjść z domu.
- W szafie z odzieżą musisz przechowywać także buty? Pamiętaj o zatroszczeniu się o ich czystość. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko (nawet jeżeli będą zamknięte w pudełku), że będą stanowić źródło nieprzyjemnego zapachu! By uniknąć takiej sytuacji, przygotuj domowy odświeżacz do butów z materiałowych woreczków od Saketos.
Woreczki do Twojej szafy
Jeśli chcesz zaprowadzić porządek w swojej szafie, z pewnością przydadzą Ci się woreczki do pakowania ubrań. W ten sposób możesz szybko posegregować poszczególne elementy garderoby. Nie będziesz musieć wyrzucać wszystkich ubrań i nie tylko z szuflady, aby znaleźć skarpetki do pary. Takie woreczki sprawdzą się też podczas dłuższych wyjazdów, ponieważ pozwolą oddzielić używane ubrania od czystych. Sakiewki powstały z przewiewnego materiału, aby lepiej wchłaniały wilgoć, dlatego warto do nich wrzucić saszetki z żelem krzemionkowym.
Jak widzisz, organizacja szafy i garderoby nie musi być straszna! Gwarantujemy, że po zakończeniu tego zadania poczujesz ogromną satysfakcję, a widok posegregowanych ubrań i świeży zapach woreczków zapachowych DIY pozytywnie wpłyną na Twój nastrój o poranku! Odwiedź sklep Saketos i wybierz woreczki idealnie pasujące do Twojej szafy.