Zastanawiasz się, jak przechowywać płatki róż i innych kwiatów? Poznaj sprawdzone sposoby!
Dziś podpowiemy Ci, jak przechowywać płatki kwiatów świeżych oraz suszonych! Poznasz także sprawdzone metody suszenia całych roślin, w tym sposób na suszenie lawendy!
Jak przechować płatki kwiatów?
Chcesz wiedzieć, jak przechować płatki kwiatów, żeby jak najdłużej zachowały świeżość, kolor i zapach? Podpowiadamy!
Płatki kwiatów to wspaniała dekoracja! Można wykorzystać je jako nietuzinkowy element dekoracji stołu lub zrobić z nich kwiatowe konfetti. Płatki kwiatów to także doskonały dodatek do ozdabiania ciast i deserów! Jest jednak jeden, niezwykle ważny warunek: By rośliny prezentowały się naprawdę pięknie, musisz je odpowiednio przechowywać. Pomarszczone płatki kwiatów z ciemnymi plamami wyglądają bardzo nieestetycznie.
Zatem jak przechowywać płatki róż i innych kwiatów, by zachować ich świeżość na dłużej? Podpowiadamy!
Przechowywanie świeżych płatków kwiatów
Jeżeli chcesz, żeby kwiaty zachowały świeżość, musisz zadbać o to, by nie utraciły wody. Jeżeli planujesz wykorzystać płatki kwiatów już na drugi dzień, wystarczy, że umieścisz je w lodówce lub innym chłodnym miejscu. Płatki kwiatów możesz także włożyć do miski z chłodną wodą. Jeżeli potrzebujesz przechować większą ilość płatków, możesz umieścić miskę lub wiaderko z kwiatami w zacienionym miejscu na balkonie.
Ile wytrzymają płatki róż?
Róże to piękne, ale niestety dość delikatne kwiaty. Zastanawiasz się, ile wytrzymają płatki róż? Ciężko o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi i dokładnych ram czasowych. Na to, jak długo płatki róż będą wyglądały świeżo, ma bowiem wpływ wiele czynników, m.in.: cechy konkretnej odmiany kwiatów, temperatura i wilgotność powietrza w miejscu ich przechowywania. Jeżeli chcesz, by płatki kwiatów zachowały długo nienaganny wygląd, zadbaj o to, by przedwcześnie nie utraciły wody. Żeby przedłużyć świeżość płatków, przechowuj je w miseczce z wodą lub nakryj wilgotną ściereczką.
Jeżeli chcesz przygotować trwałą dekorację z żywych kwiatów, rozważ wykorzystanie w swojej kompozycji suszonych roślin. Poniżej opisaliśmy kilka metod suszenia płatków kwiatów, m.in. w żelu krzemionkowym (silica gel).
Kwiaty na Boże Ciało, jak zachować ich świeżość?
Sypanie kwiatów na ślubie oraz udział w procesji Bożego Ciała to bez wątpienia ogromne przeżycie dla dzieci. Warto zadbać o przygotowanie odpowiedniej ilości kwiatków na tak wyjątkową okazję. Jeżeli będziesz je gromadzić stopniowo, rozważ ich zamrożenie. Mrożenie to naprawdę doskonałe rozwiązanie, które pomoże Ci przechowywać kwiatki na Boże Ciało lub inną, ważną uroczystość.
Mrożenie lub suszenie płatków kwiatów warto rozważyć także wówczas, gdy lubisz wykorzystywać je jako dodatek do herbaty i deserów. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące suszenia mrożenia płatków kwiatów.
Czy można zamrozić płatki kwiatów?
Oczywiście, że tak! Płatki kwiatów z powodzeniem można mrozić. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych szczegółach:
- Płatki kwiatów, które zamierzasz zamrozić, muszą być całkowicie suche,
- W zamrażarce najlepiej będzie przechowywać je w plastikowym pojemniczku (aby zapobiec przypadkowemu zmiażdżeniu przez cięższe mrożonki, zamarznięte płatki kwiatów stają się bowiem kruche),
- Płatki róż są cieniutkie, dzięki temu rozmrażają się bardzo szybko, wystarczy wyjąć je z zamrażarki tuż przed użyciem. W ciepłe, wiosenne i letnie dni nie ma konieczności wcześniejszego rozmrażania kwiatów.
Suszenie płatków kwiatów — zestawienie najlepszych sposobów
Zastanawiasz się jak suszyć płatki kwiatów? Przygotowaliśmy dla Ciebie aż 8 sposobów na suszenie kwiatów!
1. Suszenie zielarskie.
Pierwsza metoda, którą zaprezentujemy to tzw. suszenie zielarskie. W ten sposób możesz suszyć nawet całe bukiety! W tej metodzie wystarczy zawiesić wiązankę kwiatami w dół i pozwolić im suszyć się w sposób naturalny. Przygotowaliśmy kilka wskazówek.
- Bukiet kwiatów warto związać sznurkiem oraz gumką — chroni to suszące się łodygi przed wysunięciem się z wiązanki.
- Bukiet należy powiesić w suchym, zacienionym miejscu. Jeżeli chcesz przyspieszyć ten proces, warto umieścić w ich pobliżu żel krzemionkowy.
- Susząc kwiaty, zdecydowanie unikaj wieszania ich w pełnym słońcu! Pomienie słoneczne co prawda przyspieszą proces suszenia roślin, ale przy okazji pozbawią kwiaty koloru i zapachu!
- Marzy Ci się suchy bukiet? Do kompozycji należy wybrać odpowiednio trwałe warunki i zbierać je do suszenia przed pełnym rozkwitem.
2. Suszenie kwiatów w woreczku.
Płatki kwiatów możesz również wysuszyć w oddychającej sakiewce z materiału. W tej roli sprawdzą się na przykład woreczki z lnu, bawełny lub organzy. Świeżo zebrane, (koniecznie suche!) płatki kwiatów włóż do materiałowej torebki. Nie należy wkładać ich zbyt wiele, zaleca się napełnić około 1/3 woreczka. Następnie zawieś woreczek w suchym, przewiewnym miejscu i odczekaj 3 tygodnie.
3. Suszenie kwiatów na płasko.
Świeżo zebrane płatki kwiatów należy rozłożyć na pergaminie. Postaraj się rozłożyć je pojedynczo (ułożone warstwami będą bowiem pleśnieć). Płatki kwiatów należy odłożyć w suchym, zacienionym miejscu. Czas suszenia będzie uzależniony od grubości płatków kwiatów.
4. Suszenie płatków kwiatów w piekarniku
Płatki kwiatów należy przygotować podobnie jak w przypadku suszenia na płasko: Rozłóż je pojedynczo na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i susz w piekarniku nagrzanym do 30-40 stopni. Czas suszenia będzie się różnił w zależności od gatunku kwiatów.
5. Suszenie kwiatów w suszarce do grzybów i owoców
Suszarka elektryczna pozwala stosunkowo szybko i wygodnie wysuszyć kwiaty. Podobnie jak podczas suszenia owoców, warzyw i grzybów, czas suszenia będzie zależny od gatunku rośliny.
6. Suszenie kwiatów w kuchence mikrofalowej
Musimy przyznać, że gdy pierwszy raz usłyszeliśmy o suszeniu płatków kwiatów w kuchence mikrofalowej, byliśmy naprawdę zaskoczeni! Ta metoda pozwala bardzo szybko wysuszyć płatki kwiatów. By wysuszyć kwiaty w mikrofali, należy wysypać na talerzyku mieszankę mąki kukurydzianej, piasku i żelu krzemionkowego (lub jedną z tych trzech substancji w połączeniu z boraksem). Na tak przygotowanym podłożu umieść płatki kwiatów i włącz urządzenie. Czas suszenia (w zależności od gatunku kwiatów) powinien zająć od kilku do kilkunastu minut. Pamiętaj, aby przed wyjęciem naczynia, odczekać aż całość przestygnie!
7. Metoda zielnikowa
Większość z nas doskonale zna metodę zielnikową, ponieważ wykorzystuje się ją w szkołach do tworzenia zielników oraz suszenia jesiennych liści na zajęcia plastyczne. W tej metodzie kwiaty oraz inne elementy roślin suszy się na płasko. Przygotowane w ten sposób rośliny można następnie wykorzystać do stworzenia dekoracyjnych obrazów z suszonych kwiatów. Rośliny suszone metodą zielnikową najczęściej suszy się w specjalnej prasie. Nie masz dedykowanej do tego prasy? Nic nie szkodzi, z powodzeniem możesz wykorzystać bowiem grubą książkę! W zależności od ilości roślin i ich wielkości proces suszenia trwa zwykle od 2 do 5 tygodni.
8. Suszenie kwiatów w silica żelu
Czas na nasz hit! Suszenie w silica gelu to zdecydowanie nasza ulubiona metoda suszenia roślin. Pokochaliśmy silica gel podczas tworzenia domowych woreczków pochłaniających wilgoć.
Zastanawiasz się, gdzie kupić silica żel? Czy w Twoim domu mieszka kot? Jeżeli tak, to możliwe, że masz w domu silca gel! Popularny żwirek silikonowy dla kotów zrobiony jest właśnie z żelu krzemionkowego. To dlatego tak dobrze pochłania wilgoć!
Ta metoda suszenia roślin doskonale sprawdzi się, gdy chcesz przygotować roślinki do dekoracji lub stworzyć kwiatowe konfetti. Silica gel pozwala suszyć płatki róż, liście, a nawet całe bukiety! Proces suszenia trwa około 2-3 tygodni.
Podpowiadamy: Jeżeli chcesz wykorzystać płatki róż w kuchni (np. do dekoracji ciast lub sporządzenia naparu) możesz użyć do suszenia kaszy manny lub ryżu. Wysyp na dno pudełka kaszę, ułóż na niej rośliny, które chcesz wysuszyć i ostrożnie posyp je kolejną warstwą kaszy. Następnie zamknij opakowanie, by zapobiec przedostaniu się do środka wilgoci z zewnątrz.
Jak suszyć lawendę?
Lawenda to roślina o wyjątkowych właściwościach. Do suszenia kwiatów lawendy najczęściej wykorzystuje się metodę zielarską. By otrzymać susz wysokiej jakości, należy zebrać kwiaty w odpowiednim czasie. Jeżeli zastanawiasz się, kiedy najlepiej zbierać lawendę i na co zwrócić uwagę podczas jej suszenia, zobacz koniecznie nasz inny wpis: jak suszyć kwiaty lawendy. Skorzystaj ze sprawdzonych porad i ciesz się jej zapachem lawendy przez cały rok!
Jeżeli szukasz ładnych opakowań na susz kwiatowy, odkryj naszą kolekcję woreczków ze sznurkiem w ściągaczu.
Jak przechowywać płatki róż — zamów woreczki na płatki kwiatów
Już wiesz, jak przechowywać płatki róż i kwiatów, by dłużej zachowały świeżość! Szukasz ładnych opakowań na kwiatowe konfetti do sypania pary młodej po wyjściu z kościoła? A może chcesz stworzyć domowe woreczki zapachowe z suszonymi kwiatami? Materiałowe woreczki idealne między innymi na susz zapachowy i lawendę znajdziesz w sklepie internetowym Saketos!
Woreczki na lawendę i susz zapachowy potpourri z logo
Chcesz umieścić firmowe logo na woreczkach zapachowych? Zamów personalizowane woreczki z wybranym przez Ciebie nadrukiem!