Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 20 propozycji rozwijających ćwiczeń i zabaw dla dzieci! Dowiedz się, jak możesz wykorzystać woreczki sensoryczne w swoim domu, by spędzić kreatywnie czas z dzieckiem.
Woreczki dotykowe to pomoc edukacyjna w duchu Montessori o bardzo prostej formie, która daje zaskakująco wiele możliwości. Dzięki nim przeprowadzisz wiele fantastycznych zabaw, które dostarczą Twojemu dziecku mnóstwo radości, wspierając przy tym (i to zupełnie przy okazji!) jego rozwój! Woreczki z materiału to świetna alternatywa dla popularnych woreczków do ćwiczeń. Możesz dzięki nim przygotować wiele, różnorodnych bodźców -dotykowych, słuchowych i wzrokowych.
Wykorzystaj woreczki podczas codziennych zabaw w domu, szkole, przedszkolu, podczas animacji (Zobacz jak jeszcze wykorzystać woreczki w pracy animatora). Mogą stanowić pomoc rehabilitacyjną i terapeutyczną (wspomagają integrację sensoryczną — terapia SI). Poznaj opracowane specjalnie dla Ciebie propozycje zabaw i ćwiczeń!
Woreczki sensoryczne — zabawy
Zastanawiasz się, czy woreczki sensoryczne są Ci potrzebne? Jeżeli Twoje dziecko nie potrzebuje woreczków do terapii, nastaw się na… świetną zabawę! To nie są typowe ćwiczenia i nauka. Korzyści rozwojowe osiągniecie zupełnie przy okazji!
Woreczki sensoryczne Montessori stanowić będą doskonałą bazę ciekawych aktywności zarówno dla niemowląt, jak i dla kilkuletnich dzieci! Ta pomoc edukacyjna posłuży Wam przez długie lata!
Jak się bawić woreczkami sensorycznymi z niemowlakiem?
W artykule Woreczki sensoryczne DIY… dowiesz się jak przygotować samodzielnie dotykowe woreczki bezpieczne dla małych dzieci.
Gdy dziecko już samodzielnie siedzi wystarczy podać mu duży worek wypełniony mniejszymi woreczkami sensorycznymi. W przypadku młodszych dzieci możemy położyć na macie dziecko ułożone na brzuszku i rozłożyć przed nim kilka sztuk torebeczek.
Na początku należy pozwolić maluchowi samodzielnie je poznawać — obserwować, dotykać, przesuwać, podrzucać. Sakiewki w kontrastowych kolorach z urozmaiconym wypełnieniem mogą zainteresować nawet kilkumiesięczne niemowlę. Ich eksploatacja poprzez dotykanie, ściskanie, potrząsanie będzie wspaniałą i rozwijającą zabawą! Rolą rodzica w początkowym etapie będzie jedynie czuwanie nad bezpieczeństwem dziecka. Warto także opowiadać i tłumaczyć dziecku co tak właściwie widzi.
Z czasem będzie można zacząć wdrażać niektóre z poniższych zabaw!
Dotykanie, ściskanie — swobodna zabawa
Nawet swobodna zabawa dziecka woreczkami sensorycznymi polegająca na ich dotykaniu, ściskaniu czy przekładaniu jest czynnością rozwijającą i przynoszącą liczne korzyści. Dotykanie różnych faktur tkanin, masowanie dłoni przedmiotami znajdującymi się w wypełnieniu woreczka stymuluje zmysł dotyku dziecka i wspiera jego rozwój motoryczny.
Blat led – pomysł na zabawy sensoryczne
Blat led (czyli light box) to doskonała baza do zabawy światłem i kolorami. Jeżeli posiadasz w domu stolik świetlny, warto wykorzystać do zabaw kolorowe woreczki z organzy.
Przykładowe zabawy woreczkami z organzy:
- Kolorowe witraże z małych woreczków z organzy;
- Poszukiwanie skarbów — woreczek z organzy należy wypełnić ryżem i małym przedmiotem. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie go w zamkniętym woreczku. Może to uczynić poprzez potrząsanie woreczkiem lub przesuwanie ziarenek ryżu palcami.
Półprzezroczyste woreczki mogą stanowić także atrakcyjne opakowanie do przechowywania niewykorzystywanych w danym czasie zabawek i akcesoriów do stolika led.
Woreczki dotykowe do masażu ciała
Zadaniem dziecka jest wcielenie się w rolę klienta salonu masażu i wskazanie najlepiej masującego woreczka. Rodzic lub opiekun wykonuje masaż ciała dziecka przy pomocy woreczków z różnego rodzaju wypełnieniem. Stymuluje on różne części ciała dziecka, relaksuje. Dzięki temu dowiesz się także jaki rodzaj masażu sprawia dziecku większą przyjemność.
Woreczki z grochem do przenoszenia na…
Woreczki dotykowe można przekładać z jednego do drugiego woreczka lub koszyczka przy pomocy dłoni, a nawet… stóp! . Można je przekładać i przenosić przy pomocy różnych części ciała. Warto poprosić dziecko o transport woreczka z jednego końca pomieszczenia na drugi na głowie, na ramieniu, na plecach.
Godnym uwagi pomysłem jest także przenoszenie woreczków przy pomocy różnych przedmiotów np. łopatki do piasku lub drewnianej łyżki. Różne warianty zabawy wpływają na różne sfery. Zabawa ta kształtuje przede wszystkim motorykę, koordynację, równowagę i koncentrację.
Rzut do celu
Woreczki dotykowe można podrzucać lub próbować trafić nimi do wyznaczonego celu. Zabawa ta wymaga od dziecka wzmożonej koncentracji, trenuje koordynację oko-ręka (wzrokowo-ruchową) niezbędną podczas codziennych czynności takich jak, chociażby pisanie i rysowanie. Ponadto dziecko obserwując, jak podrzucony woreczek spada na podłogę, odkrywa konsekwencje swoich działań (i poznaje podstawowe prawa fizyki).
Pétanque / Cross Boule
Znudziło się Wam rzucanie woreczków? Możecie pójść o krok dalej i stworzyć z woreczków Boule! Wystarczy przygotować zestaw 7 woreczków – 1 mniejszy (świnka) i dwa zestawy po 3 woreczki (w odmiennych kolorach).
Miękkie Boule (soft Boule) pozwalają na bezpieczniejszą grę. Dzięki temu możecie grać wszędzie, na właściwie każdej powierzchni (nawet na stole w jadalni). Zastąpienie tradycyjnych buli sakiewkami znacznie upraszcza grę. Stanowi to dobre rozwiązanie dla najmłodszych, początkujących graczy (woreczki się nie toczą).
Kręgle — rzut woreczkiem z grochem
Zmodyfikować można także inną, popularną grę – zamiast przewracać kręgle tocząc kulę możecie rzucać w nie woreczkami (można wykorzystać w tym celu dobrze zawiązane woreczki z grochem). Nie macie kręgli? Zróbcie je z butelek!
Zamiast w kręgle można celować także do piramidy / wieży zbudowanej z puszek!
Ścieżka sensoryczna
By stworzyć ścieżkę sensoryczną, wystarczy jedynie rozłożyć na podłodze woreczki sensoryczne. Warto wykorzystać w tym celu sakiewki o większym formacie i o urozmaiconym wypełnieniu. Zadaniem dziecka podczas tej zabawy jest chodzenie po nich (dziecko powinno być podczas tego ćwiczenia boso, ewentualnie w cienkich skarpetach). By jeszcze bardziej uatrakcyjnić dziecku zadanie, można powiedzieć, że przechodzi po kamieniach przez rzekę, w której znajdują się krokodyle. Maluchy to uwielbiają! To naprawdę świetna zabawa i jednocześnie ćwiczenie na równowagę wspaniale stymulujące zmysł dotyku i masujące stopy. Po woreczkach ze ścieżki można nie tylko chodzić. Można przeskakiwać nad nimi czy też biegać pomiędzy nimi slalomem. Wpływa korzystnie na motorykę dużą, balans ciała, równowagę.
Tajemniczy woreczek — zgadnij co jest w środku
W sakiewkach z kryjącej tkaniny np. w woreczkach jeansowych można umieścić różne przedmioty, np. figurki zwierząt. Dziecko poprzez dotykanie przedmiotu przez zawiązany woreczek ma za zadanie odgadnąć, co zostało ukryte wewnątrz woreczka. Zabawa ta wymaga od dziecka koncentracji, stymuluje zmysł dotyku i intensywnie angażuje procesy myślowe.
Inna opcja tej zabawy:
Woreczki sensoryczne można posegregować ze względu na rodzaj zastosowanego w nich wypełnienia. Należy przygotować karty z ilustracjami przedstawiającymi różne wypełnienia woreczków (można podobnie jak poprzednio wykorzystać figurki zwierząt lub zdecydować się na tradycyjne wypełnienia — groch, ryż, kasztany). Zadaniem dziecka jest ocenienie poprzez dotyk zawartości sakiewki i ułożenie jej na odpowiedniej karcie.
Woreczki stereognostyczne — woreczki z bryłami
Zmysł stereognostyczny polega na rozpoznawaniu przestrzennych przedmiotów przy pomocy zmysłu dotyku i pamięci ruchowej.
Czy wiesz, że wspierającą rozwój stereognozji pomoc Montessori możesz przygotować samodzielnie? Wystarczy przygotować dwa woreczki np. lniane i pary małych brył, które najprawdopodobniej znajdziesz wśród… dziecięcych klocków! Nie musisz wydawać pieniędzy na specjalny zestaw mini brył geometrycznych drewnianych!
Jak korzystać z woreczka z mini bryłami?
Wariant pierwszy: Umieść wszystkie pary brył w jednym woreczku. Zadanie dziecka polega na wyjmowaniu ich parami.
Wariant drugi: Rozdziel pary i włóż zestawy brył do osobnych sakiewek. Jedną otrzyma opiekun, drugą dziecko. Dorosły wyciąga losową bryłę z torebeczki, zadaniem dziecka jest odnalezienie identycznej w jego woreczku.
Wariant trzeci: Dziecko otrzymuje dwa woreczki z zestawem brył. Do jednej sakiewki wkłada prawą, do drugiej lewą rękę. Zadanie polega na wyciągnięciu z obu woreczków takich samych mini brył.
Znajdź parę, czyli memory sensoryczne z woreczków
Wewnątrz dużego woreczka z kryjącego materiału umieszczamy kilka par małych woreczków. Pary woreczków łączy jednakowe wypełnienie. Zadanie dziecka polega na włożeniu obu rąk do dużego worka i wyjęciu sakiewek do pary (jednego prawą, drugiego lewą ręką). Np. dziecko wyjmuje dwa woreczki z ryżem, następnie dwa woreczki ze szklanymi kulkami itp.
Woreczki można oczywiście wykorzystać także do przechowywania tradycyjnego memory.
Zabawy dźwiękowe — zgadnij, co wydaje taki dźwięk?
Różne rodzaje wypełnienia woreczków sensorycznych dla dzieci wydają różne odgłosy podczas przerzucania i potrząsania. W związku z tym warto je wykorzystać także do aktywności ćwiczących zmysł słuchu. Zadaniem dziecka będzie odgadnięcie, co kryje w swoim wnętrzu dany woreczek na podstawie usłyszanych odgłosów.
Woreczki dotykowe — inne pomysły na zabawy
Liczenie — by dziecko wyniosło z zabawy jeszcze więcej korzyści, podczas przekładania lub przerzucania woreczków można je również liczyć!
Masz w domu kalendarz adwentowy Saketos? Możesz wykorzystać tworzące go woreczki do nauki liczenia! Włóż do każdej sakiewki wybrane przedmioty np. klocki w ilości odpowiadającej liczbie umieszczonej na tkaninie.
Nazywanie kolorów — jeżeli wybierzesz różne barwy tkanin, przy okazji różnych zabaw (np. podczas rzucania do celu) można ćwiczyć również poprawne nazywanie kolorów.
Nauka miar i wag — woreczki można układać od najcięższego do najlżejszego, od najmniejszego do największego (ze względu na format woreczków lub ze względu na wielkość przedmiotów zastosowanych w wypełnieniu).
Zrób swoje własne woreczki sensoryczne DIY
Już znasz wiele propozycji edukacyjnych zabaw z wykorzystaniem woreczków sensorycznych. Wiesz także jak szybko i prosto możesz je wykonać samodzielnie! Wybierz zatem z bogatego asortymentu sklepu interesujące Cię rozmiary, kolory i wzory tkanin i przygotuj swoje własne pomoce edukacyjne w stylu Montessori! Niech Twoje zabawy z dzieckiem będą wartościowe.
Bawcie się kreatywnie już podczas tworzenia swoich woreczków DIY! Możecie je napełnić szczypcami, ćwicząc przy okazji chwyt pęsetowy.
Napełnianie woreczków łyżką wymaga precyzji, koncentracji i rozwija koordynację oko-ręka.
Nakładanie grochu bez dodatkowych narzędzi — dłonią zapewni dodatkowe bodźce dotykowe.
Woreczki sensoryczne DIY — gdzie kupić materiałowe woreczki?
Już wiesz jakie korzyści przynoszą woreczki sensoryczne i znasz pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci z ich wykorzystaniem. Jeżeli chcesz w prosty sposób zrobić swoje własne pomoce edukacyjne dla dzieci, odwiedź sklep Saketos, zamów wybrane woreczki i przygotuj woreczki sensoryczne DIY z materiałowych sakiewek ze sznurkiem ściągającym.