Srebro jest kruszcem wymagającym odpowiedniego traktowania. Jeśli wykonanych ze srebra przedmiotów nie otoczysz troską, musisz się liczyć z tym, że na powierzchni metalu pojawi się ciemny nalot, a rzecz stanie się matowa i pozbawiona blasku. Istotną rolę odgrywają więc dwa czynniki: prawidłowe przechowywanie i czyszczenie srebra. Sprawdź, jak dbać o srebro, by cieszyło oko mimo upływu lat.
Dlaczego srebro ciemnieje?
Charakterystyczny dla srebra jest ciemny nalot, który stopniowo pokrywa powierzchnię biżuterii, sztućców, świeczników, ram i wszystkich innych przedmiotów wykonanych z tego kruszcu. Nalot ten nie świadczy o wadzie materiału, lecz jest procesem całkowicie naturalnym, który wywołuje znajdujący się w powietrzu siarczek srebra.
Proces ciemnienia srebra przebiega więc szybciej w środowiskach miejskich, gdzie występuje zwiększone zanieczyszczenie powietrza. Na wygląd srebra może też wpływać… nasza dieta. Srebrna biżuteria noszona przez osoby spożywające duże ilości białka ciemnieje szybciej, gdyż efektem przyswajania białka jest zwiększone wydzielanie siarkowodoru przez organizm.
Warto też zauważyć, że czasami srebro jest czernione celowo w procesie oksydowania. Czernienie obecne na powierzchni srebra może być bowiem efektem pożądanym, który sprawia, że przedmioty prezentują się elegancko.
Jak przechowywać srebro?
Aby uchronić srebrne przedmioty przed ciemnieniem lub znacząco opóźnić ten proces, warto wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać srebro. Oto najważniejsze zasady:
- Srebro nie powinno być poddawane działaniu wilgoci i promieni słonecznych, dlatego nie przechowuj go na widoku. Wyklucz takie miejsca jak parapet czy szafka w łazience.
- Korzystasz ze srebrnych sztućców tylko od święta? Na co dzień przechowuj je w ciemnym miejscu z ograniczonym dostępem światła słonecznego i powietrza. W tym celu możesz zastosować na przykład pokrowiec na sztućce wykonany z lnu, bawełny, weluru lub flaneli. Warto też pamiętać, że częstsze używanie srebrnych przedmiotów zmniejsza ryzyko powstawania czarnego nalotu.
- Aby zmniejszyć oddziaływanie wilgoci, srebro możesz przechowywać z kilkoma ziarenkami ryżu, kawałkiem węgla drzewnego lub kawałkiem kredy szkolnej.
- Nie przechowuj srebra w metalowych szkatułkach, które zwiększają ryzyko powstania rys. Zamiast tego, wybierz szkatułki drewniane lub wyściełane miękkim materiałem.
- Nie przechowuj srebra razem ze złotem i innymi kruszcami szlachetnymi – dzięki temu zmniejszysz ryzyko zarysowania materiału.
- Zabezpiecz srebrne sztućce – przed umieszczeniem ich w pudełku, zawiń je w szmatkę lub folię aluminiową albo wybierz bawełniany woreczek na sztućce.
- Nigdy nie wkładaj srebrnych sztućców do zmywarki – substancje zawarte w środkach czyszczących mogą niszczyć srebro i powodować jego ciemnienie.
- Srebrna biżuteria powinna być starannie przechowywana – do każdego elementu biżuterii możesz zastosować mały woreczek z weluru, który zapobiegnie zarysowaniom oraz splątaniu łańcuszków.
- Uważaj, do czego używasz srebrnych sztućców – czernienie srebra przyspiesza kontakt z potrawami zawierającymi cebulę, jajka, majonez, ryby morskie, oliwki, kiszonki czy ocet. Wszystko przez zawarte w nich związki siarki, które przyspieszają pojawianie się czarnego nalotu. Po użyciu srebrne sztućce należy ręcznie umyć, opłukać i wysuszyć.
Jak skutecznie czyścić srebro?
Jeśli chcesz wyczyścić srebro, które z czasem ściemniało, możesz je oddać do profesjonalnego czyszczenia (np. u jubilera) lub zdecydować się na domowe metody. Profesjonalne czyszczenie warto wybrać szczególnie w przypadku biżuterii z łatwymi do porysowania kamieniami czy ażurowych przedmiotów, które są wyjątkowo trudne w czyszczeniu.
Aluminium i sól
Aluminium uczestniczy w reakcji redukcji siarczku srebra, dzięki czemu w prosty sposób możemy pozbyć się ciemnego osadu z biżuterii lub sztućców. W tym celu wystarczy kupić specjalną płytkę do czyszczenia srebra lub wykorzystać pogniecioną folię aluminiową. Płytkę lub folię umieszczamy w niemetalowym naczyniu z ciepłą wodą i solą, a następnie wkładamy zaśniedziałe srebro i zostawiamy na kilka godzin. Ta metoda jest bezpieczna dla kruszcu, gdyż reakcji ulega wyłącznie nalot, a sam materiał pozostaje obojętny.
Pasta do zębów
Jedną z najpopularniejszych domowych metod czyszczenia srebra jest stosowanie pasty do zębów. W tym przypadku należy jednak pamiętać, by pasta nie była wybielająca i nie zawierała granulek. Istotny jest również rodzaj szczoteczki, jaką zastosujemy – musi być miękka, by nie zarysować powierzchni srebra. Zamiast szczoteczki, możesz zdecydować się na miękką szmatkę. Pastę zostawiamy na kilka minut, a następnie spłukujemy pod bieżącą wodą.
Soda oczyszczona i ocet
Te dwa produkty sprawdzają się nie tylko do czyszczenia kuchni i łazienki, lecz również do usuwania nalotu ze srebra. Przygotuj roztwór z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu i 1 litra gorącej wody, a następnie zanurz w nim srebro na 15 minut. Na koniec przepłucz przedmiot pod bieżącą wodą i przetrzyj miękką ściereczką.
Popiół
Tradycja czyszczenia srebra popiołem sięga nawet kilku pokoleń wstecz. Choć nie jest to może najprzyjemniejszy sposób, nie można powiedzieć, że jest nieskuteczny. Niewielką ilość popiołu nabierz na miękką, zwilżoną szmatkę. Następnie oczyść srebro, dokładnie je opłucz i wypoleruj za pomocą flanelowej szmatki.
Płyn do czyszczenia srebra
Możesz również skorzystać z gotowych preparatów do czyszczenia srebra, takich jak specjalny płyn o kwaśnym odczynie. W tym przypadku mamy do czynienia z czyszczeniem chemicznym, dlatego nie musimy się martwić o zarysowanie powierzchni. Przedmiot wystarczy na kilka sekund zanurzyć w płynie lub przetrzeć zwilżoną nim tkaniną. Takiego preparatu nie należy jednak stosować do srebra z dodatkiem kamieni i elementów wykonanych z innych materiałów. Nie nadaje się on również do srebra oksydowanego, czyli celowo czernionego.
Wiesz już, jakie woreczki na sztućce i biżuterię ze srebra sprawdzą się najlepiej, a także, skąd bierze się czarny nalot i jak go wyczyścić. Wprowadzając nasze wskazówki do swojej codzienności, możesz przedłużyć żywotność srebrnych przedmiotów i wpłynąć na ich efektowny wygląd.