Zastanawiasz się, jak zrobić woreczki do pochłaniania wilgoci? Podpowiadamy jak przygotować uniwersalny, domowy pochłaniacz wilgoci DIY krok po kroku!Wilgoć sprzyja pojawianiu się nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim rozwojowi groźnych dla zdrowia grzybów oraz pleśni! Poznaj sprawdzone domowe sposoby i powiedz stop wilgoci na zawsze!
Z czego zrobić domowy pochłaniacz wilgoci
Istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów na skuteczne pozbycie się wilgoci. Podpowiadamy, z czego możesz przygotować domowe woreczki zapachowe pochłaniające nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć:
- Żel krzemionkowy – silica gel
Znakomitą bazę domowego pochłaniacza wilgoci będzie stanowił żel krzemionkowy. Można go znaleźć w papierowych saszetkach z napisem silica gel dołączanych zwykle do torebek i butów. Ten minerał posiada zaskakująco wysoką zdolność absorbowania wilgoci. Znajdziesz go także w tzw. silikonowym (właściwie: silikatowym) żwirku dla kota! Tak! On również może stanowić bazę Twoich odświeżających saszetek pochłaniających wilgoć.
- Czarna herbata
Susz z torebek z herbatą skutecznie wyciąga wilgoć i pochłania brzydkie zapachy.
- Soda oczyszczona
Soda jest ceniona przez wiele pań domu – nie tylko w kuchni. Warto ją wykorzystać również podczas domowych porządków. Soda skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Posiadając przy tym także silne właściwości bakteriobójcze.
Pochłaniacz wilgoci z soli morskiej
Kolejnym surowcem, który może stanowić bazę dla domowego pochłaniacza wilgoci, jest sól morska. W przeprowadzanych nad pochłanianiem wilgoci badaniach to właśnie ona wykazuje się najlepszą absorpcją wilgoci w porównaniu do wcześniej wymienionych produktów. W ciągu trzech dni domowej roboty woreczek z solą morską potrafi wchłonąć nawet 1/5 szklanki wody, czyli jak na domowe potrzeby – całkiem sporo! Sól morska jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym produktem. Osoby, które chciałyby stworzyć własne woreczki do pochłaniania wilgoci, często już mają go w domu!
Przygotowanie woreczka do pochłaniania wilgoci z solą morską niczym nie różni się od przygotowania woreczków z inną bazą. Wystarczy wsypać ją do woreczka, ewentualnie dodając produkt o właściwościach aromatyzujących. Gdy sól w woreczku zacznie twardnieć, należy wymienić ją nową. Jeden woreczek nie zmieni oczywiście całkowicie poziomu wilgotności powietrza w domu, ale z pewnością pomoże utrzymać optymalną nawilżenie np. w szafie czy samochodzie.
Wybór bazy do pochłaniacza: na co uważać?
Przygotowując woreczki pochłaniające wilgoć, warto dobrze zastanowić się nad wyborem bazy. Pod uwagę należy wziąć nie tylko skuteczność pochłaniania wilgoci danego produktu, ale też jego bezpieczeństwo dla otoczenia. Jeśli w danym domu mieszkają małe dzieci, lepiej zrezygnować z żelu krzemionkowego, który maluch mógłby zjeść. W tym przypadku lepiej postawić na produkty naturalne, które w razie wypadku nikomu nie zaszkodzą – herbatę, sodę lub sól.
Z drugiej strony, jeśli woreczek ma trafić do domu, w którym mieszkają wyłącznie dorośli (lub też starsze dzieci), warto pamiętać, że krzemionkowy może być lepszym wyborem. Kolorowe żele prezentują się bardzo atrakcyjnie wizualnie, a niektóre produkty posiadają nawet wskaźnik nasycenia wilgocią. Mówiąc prościej – żel w woreczku zmienia swój kolor, gdy całkowicie nasyci się parą wodną i traci swoje właściwości absorpcyjne. Dla właściciela woreczka oznacza to, że najwyższa pora wymienić bazę na nową.
Pochłaniacz wilgoci i woreczek zapachowy 2w1
Może chcesz zamiast zwykłego pochłaniacza zapachów stworzyć (idealnie nadający się na prezent!) woreczek zapachowy absorbujący wilgoć? Wystarczy, że dodasz do swojej saszetki wybrany składnik z poniższej listy!
Aromatyczne dodatki do domowych woreczków zapachowych:
- plastry suszonych owoców (np. pomarańczy),
- ziarna świeżo palonej kawy,
- susz zapachowy potpourri,
- suszone kwiaty lawendy,
- wosk zapachowy,
- ulubiony olejek (np. lawendowy lub z drzewa herbacianego),
- pachnące kosmetyki – np. mydełko naturalne lub sól do kąpieli,
- aromatyczne przyprawy np. laska cynamonu, gwiazdki anyżu, goździki,
- ususzone zioła np. tymianek, melisa, mięta, melisa, bazylia.
Woreczki pochłaniające wilgoć DIY – instrukcja krok po kroku
Przygotowanie domowego pochłaniacza wilgoci jest naprawdę proste! Wystarczy przygotować sakiewkę z materiału o wysokiej przepuszczalności (doskonale sprawdzą się tu np. woreczki z organzy oraz woreczki lniane) i umieścić w niej wybrane wypełnienie! By Twój pochłaniacz wilgoci DIY pełnił przy okazji funkcję woreczka zapachowego możesz skropić jego zawartość kilkoma kropelkami ulubionego olejku eterycznego. Doskonałym pomysłem jest wybór olejku o właściwościach grzybiczo i bakteriobójczych, np. olejku z drzewa herbacianego.
Jak zrobić domowy pochłaniacz wilgoci:
- Przygotuj pusty woreczek.
- Wypełnij sakiewkę wybranymi wcześniej składnikami absorbującymi wilgoć.
- Jeżeli chcesz otrzymać woreczek 2w1, czyli woreczek zapachowy pochłaniający wilgoć, dodaj także susz zapachowy lub naturalny olejek.
- Zawiąż sznureczki woreczka.
- GOTOWE! Teraz możesz umieścić swoją saszetkę pochłaniającą wilgoć w dowolnym miejscu w domu (lub podarować ją komuś w prezencie).
Woreczki do pochłaniania wilgoci – gdzie je wykorzystać
Saszetki zapachowe pochłaniające wilgoć możesz wykorzystać w domu, np. zawieszając je w szafie lub umieszczając w szufladzie z pościelą i ręcznikami.
Woreczki pochłaniające wilgoć znakomicie sprawdzą się także w samochodzie. Zwłaszcza, gdy umieścisz w nich żel krzemionkowy, który charakteryzuje się wysoką zdolnością absorbowania wilgoci – w ten prosty sposób znacznie ograniczysz parowanie szyb!