Zastanawiasz się jak zabrać się za porządki w domu? Poznaj triki na utrzymanie porządku! Sprawdź także, do czego możesz wykorzystać torby do przechowywania i worki organizery!
Podpowiadamy jak zrobić (i co najważniejsze, jak później utrzymać) porządek w domu. Poznaj sprawdzone lifehacki i uporządkuj domową przestrzeń.
Porządki w domu — krok po kroku
Porządkowanie przestrzeni zawsze należy rozpocząć od… sporządzenia planu! Przekonaj się, że zaplanowanie całego procesu znacznie ułatwi Ci osiągnięcie sukcesu. Sprzątnij raz, a dobrze! Podpowiadamy, w jaki sposób podzielić prace podczas generalnych porządków.
[su_box title=”Generalne porządki w domu – przykładowy plan:” style=”soft” box_color=”#ec5f88″]Stwórz plan. Jeżeli zamierzasz zrobić generalne porządki w domu, warto rozdzielić pracę na kilka dni. Dzięki podzieleniu pracy na etapy nie zniechęcisz się, posprzątasz sprawniej i dokładniej, a nie jedynie powierzchownie. Ilość etapów w tym punkcie będzie uzależniona od powierzchni mieszkania i wielkości poszczególnych pomieszczeń (i oczywiście od tego, czy panuje w nich duży bałagan). Możesz rozdzielić prace według kategorii przedmiotów lub według pomieszczeń.
Tygodniowe porządki w domu — przykładowy podział według miejsc:
-
-
-
-
- Dzień 1: Mycie okien
- Dzień 2: Szafa z ubraniami
- Dzień 3: Sprzątanie kuchni i łazienki
- Dzień 4: Salon i sypialnia
- Dzień 5: Pozostałe pokoje oraz balkon
- Dzień 6: Kurze i podłogi
- Dzień 7: Zasłużony odpoczynek 🙂
-
-
-
Porządki w domu — podział prac według kategorii przedmiotów:
-
-
-
-
- Etap 1: Ubrania i inne tekstylia
- Etap 2: Dokumenty i książki
- Etap 3: Drobne przedmioty (kosmetyki, gadżety kuchenne)
- Etap 4: Przedmioty o wartości sentymentalnej (pamiątki, zdjęcia, kolekcje związane z hobby)
-
-
-
[/su_box]
Porządki w domu w 4 prostych krokach
- Pozbądź się zbędnych rzeczy. Jeżeli masz ich zbyt wiele, nigdy nie pozbędziesz się bałaganu. Marie Kondo, autorka poradników dotyczących minimalizmu i skutecznego sprzątania radzi, by dokonując selekcje zebrać wszystkie przedmioty z danej kategorii w jednym miejscu — na stole lub chociażby na podłodze. Następnie należy każdą posiadaną rzecz wziąć do ręki i zdecydować, czy jest użyteczna, piękna lub czy sprawia nam radość. Przedmiotów, które nie spełniają tych kryteriów, należy pozbyć się ze swojego otoczenia (sprzedać, oddać lub wyrzucić).
- Posortuj rzeczy. Udało Ci się pozbyć nadmiaru rzeczy? Czas na porządkowanie! Wszystko to, co zdecydowałeś się zostawić, podziel na kategorie — pogrupuj tematycznie, na przykład według przeznaczenia bądź miejsca, w którym danej rzeczy będziesz używać.
- Oczyść przestrzeń. Udało Ci się pozbyć nadmiaru rzeczy i posortowałeś pozostałe rzeczy — świetnie! Przed poodkładaniem ich na wyznaczonych miejscach należy oczyścić przestrzeń z kurzu i brudu. Podczas generalnych porządków postaraj się zajrzeć w każdy zakamarek. Czas na dokładne odkurzanie, mycie i szorowanie!
- Zaplanuj organizację. Wielkie sprzątanie to doskonała okazja do zaplanowania organizacji rzeczy na nowo! Ostatni etapem generalnych porządków bardzo ważny, dlatego też szczegółowo omówimy go w kolejnym akapicie.
Generalne porządki w domu — jak zorganizować przestrzeń?
Gratulacje! Już jesteś na finiszu! Możesz teraz przystąpić do układania przedmiotów w szafach, szafkach i pudełkach. Na tym etapie także mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.
- Każda rzecz, którą postanowiłeś zostawić, powinna mieć wyznaczone stałe miejsce w domu. Dzięki temu dużo łatwiej ją znaleźć, przechować i odłożyć na miejsce.
- Każdy przedmiot powinien być przechowywany jak najbliżej miejsca, w którym będzie najczęściej używany.
- Zaopatrz się w pudełka i torby do przechowywania. Rzeczy, których nie używasz regularnie (np. przedmioty i ubrania sezonowe) możesz umieścić w pudełkach lub workach organizerach. Torby do przechowywania możesz wynieść na strych, do piwnicy lub umieścić na górnych, trudniej dostępnych półkach w szafie. Obawiasz się, że tak przechowywanie rzeczy nabiorą z czasem nieprzyjemnego zapachu? Na to też mamy sposób! Sprawdź jak przygotować domowe woreczki pochłaniające wilgoć.
- Zastanawiasz się jak przechowywać drobne przedmioty (np. akcesoria biurowe, spinki i gumki do włosów)? Wypróbuj worki organizery. Materiałowe sakiewki ściągane sznurkiem to wielozadaniowe opakowania, które ułatwią Ci przechowywanie najróżniejszych przedmiotów w całym domu.
Utrzymanie porządku w domu – 6 prostych trików
Zakończyłeś porządki w domu i zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby utrzymać efekt jak najdłużej? Wprowadź 5 poniższych nawyków!
- Regularnie naprawiaj zniszczone i wyrzucaj zbędne rzeczy — postaraj się nie doprowadzać nigdy więcej do pojawienia się w twoim otoczeniu nadmiaru rzeczy.
- Stosuj zasadę 1 za 1. Kupując nowy przedmiot, zawsze pozbądź się z domu jego poprzednika. Czujesz, że selekcja nie była wystarczająca i nadal przytłacza Cię nadmiar przedmiotów? Możesz spróbować po zakupie nowego przedmiotu pozbywać się zawsze dwóch rzeczy.
- Odkładaj rzeczy na miejsce — proces porządkowania nie będzie wymagał w przyszłości tyle czasu, jeżeli wyrobisz w sobie nawyk odkładania rzeczy na miejsce. Rzeczy porozkładane na blatach lub pozostawione na podłodze zaburzają wrażenie porządku. Zamiast na krzesło odkładaj ubrania do szafy.
- Regularne porządki w domu– kluczem do utrzymania porządku jest systematyczność. Zwłaszcza drobnych prac domowych nie warto odkładać na później. Możesz przyjąć, że wszystkie czynności, które zajmują mniej niż 5 minut, wykonujesz natychmiast. Dorośli często powtarzają dzieciom, że przed rozpoczęciem nowej aktywności należy posprzątać po poprzedniej zabawie. Powinieneś czynić podobnie: pościel łóżko zaraz po przebudzeniu, posprzątaj w kuchni po gotowaniu i pozmywaj naczynia zaraz po zjedzeniu posiłku.
- Stwórz plan sprzątania. W zależności od preferencji możesz zastosować różne metody — grafik sprzątania (według pomieszczeń lub kategorii przedmiotu) lub przeznacz 10-15 minut dziennie na porządki. Być może ciężko Ci w to uwierzyć, ale w 15 minut można zrobić naprawdę dużo! Uda Ci się, pod warunkiem, że w tym czasie skoncentrujesz się wyłącznie na zaplanowanym zadaniu. Jeżeli nie lubisz poświęcać całego dnia na gruntowne porządki, spróbuj tej metody — nastaw stoper lub minutnik i działaj!
- Raz na pół roku dokonaj dokładnej selekcji zgromadzonych w Twoim otoczeniu rzeczy.
Worki organizery i bawełniane torby do przechowywania w domu
Do czego możesz wykorzystać worki organizery i materiałowe torby do przechowywania w domu? Poznaj przykładowe zastosowania!
- Woreczki możesz wykorzystać do przechowywania zapasów w kuchni i spiżarni.
- Sakiewki ściągane sznurkiem pomogą Ci również uporządkować biżuterię w szkatułce.
- Duże torby z bawełny i worki przydadzą się nie tylko na zakupy! To także idealne opakowania na odzież sezonową. Doskonale sprawdzą się również jako worki organizery do walizki lub torebki.
Worki i torby do przechowywania w domu — gdzie kupić?
Praktyczne worki organizery ze sznurkiem w ściągaczu oraz bawełniane torby do przechowywania w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie Saketos. Wybierz potrzebne Ci rozmiary i skompletuj własny zestaw, który pomoże Ci utrzymać porządek w domu!