Historia kalendarza adwentowego — dowiedz się, jak to wszystko się zaczęło. Sprawdź, jak w przeszłości wyglądało adwentowe odliczanie!
Zastanawiałeś się kiedyś, skąd tak właściwie wzięły się kalendarze adwentowe? Niektórzy sądzą, że kalendarze adwentowe to wymysł naszych czasów. W rzeczywistości to licząca już ponad 100 lat tradycja! Poznaj ich mało znaną, lecz niezwykle interesującą historię. Dowiedz się, kto wymyślił i jak wyglądał pierwszy kalendarz adwentowy na świecie!
Historia kalendarza adwentowego.
Skąd się wziął kalendarz adwentowy?
Historia kalendarza adwentowego zaczęła się w XIX wieku. Użytkowanie ich zapoczątkowali niemieccy luteranie. Obecnie zwyczaj ten jest już znany niemal na całym świecie! Pierwsze kalendarze nie były powiązane z upominkami. Nie przypominały zatem tych najbardziej popularnych obecnie. Od początku miały jednak za zadanie pomagać w celebracji tego wyjątkowego okresu. Uatrakcyjniały odliczanie dni od pierwszego dnia Adwentu do Wigilii i przypominając codziennie o zbliżającym się Bożym Narodzeniu pomagały lepiej przeżyć adwent.
Kiedy powstał pierwszy kalendarz adwentowy?
Pierwszy kalendarz adwentowy powstał w 1839 roku. Tuż przed rozpoczęciem adwentu pastor ks. Johann Hinrich Wichern, który prowadził przytułek dla sierot w Hamburgu, postanowił umilić swoim podopiecznym oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Na drewnianym kole o średnicy 2 metrów umieścił świece. Od tej pory co wieczór spotykali się i zapalali jedną z nich, spędzając czas na wspólnej modlitwie i śpiewie.
Historia kalendarza adwentowego
Zapoczątkowany przez luterańskiego pastora zwyczaj szybko rozpowszechnił się na terenie Niemiec. Z czasem zaczął przybierać różnorodne, alternatywne formy. Najprostsze składały się z 24 kresek narysowanych na drzwiach wejściowych — codziennie, aż do Wigilii należało przekreślić jedną z nich.
W wielu domostwach wieszano w oknie obrazek z motywem Biblijnym (inny każdego dnia). Innym pomysłem było szykowanie posłania dla mającego się narodzić dzieciątka Jezus — w tym celu należało wkładać codziennie po jednym źdźble słomy do ustawionego w szopce żłóbka.
Kolejny przełom przyniósł rok 1902. Wtedy to w Hamburgu pojawiły się kalendarze adwentowe w formie drukowanej. Pierwsze z nich miały kształt zegara, w latach późniejszych pojawiły się wersje z 24 kolorowymi obrazkami lub naklejkami z obrazkami o treści religijnej.
Kto wymyślił kalendarz adwentowy ze słodyczami dla dzieci?
Skąd wzięła się idea kalendarzy adwentowych z prezentami? Powiązanie Kalendarza Adwentowego z upominkami zawdzięczamy oczywiście dzieciom!
Niemiecki Drukarz, Gerhard Lang w dzieciństwie z wielkim zniecierpliwieniem odliczał czas do Wigilii. Zamęczana pytami synka matka stworzyła dla niego kartonową planszę, na której umieściła 24 podłużne biszkopty „Wibele”. Chłopiec mógł zjadać tylko jedno ciasteczko każdego dnia. W ten sposób mama uatrakcyjniła Synkowi okres Adwentu i pomogła mu zrozumieć, ile dni pozostało do Świąt. Dorosły Lang w roku 1930 zapoczątkował produkcję przypominających bombonierki Kalendarzy Adwentowych z 24 okienkami wypełnionymi czekoladkami. Pomysł ten okazał się niebywałym sukcesem. Kalendarze z upominkami na każdy dzień Adwentu szybko zyskały popularność na całym świecie. Tak zaczęła się historia kalendarza adwentowego we współcześnie najpopularniejszej formie.
Współczesne wersje — jakie kalendarze adwentowe są najmodniejsze?
[su_note note_color=”#f1a8ed”]Chociaż dzisiejsze kalendarze adwentowe w dużej mierze uległy komercjalizacji, wciąż z powodzeniem realizują swój pierwotny, najważniejszy cel — dzień po dniu wprowadzają nas w Świąteczny nastrój! Obecnie taki kalendarz to piękny symbol adwentu i oryginalna dekoracja świąteczna.[/su_note]Współczesne kalendarze swoją formą mocno odbiegają od pierwowzoru. Najczęściej w skrytkach kalendarza można znaleźć słodycze lub drobne upominki na każdy dzień adwenty. Zawartość kalendarzy adwentowych jest naprawdę bardzo zróżnicowana. Sklepy oferują zarówno kalendarze dla dzieci, jak i zestawy kierowane do osób pełnoletnich (kalendarze adwentowe dla dorosłych w wielu krajach cieszą się rosnącą popularnością!). Producenci tworzą nawet zestawy z gadżetami erotycznymi, piwem oraz pakiety dla miłośników… wędlin! Jest w czym wybierać!
Wśród gotowych kalendarzy adwentowych nie możesz znaleźć spełniającego Twoje oczekiwania zestawu? Pamiętaj, że zawsze możesz stworzyć własny kalendarz adwentowy! Zastanawiasz się, gdzie kupić pusty kalendarz adwentowy do samodzielnego wypełnienia? Odwiedź nasz sklep internetowy i zobacz świąteczną kolekcję kalendarzy adwentowych.
Kalendarz adwentowy dla dzieci— jakie prezenty?
Zastanawiasz się co włożyć do kalendarza adwentowego? Najpopularniejszym upominkiem są słodycze (coraz więcej osób sięga jednak po zdrowsze zamienniki i tworzy kalendarz adwentowy bez cukru). W kalendarzu adwentowym mogą znaleźć się też małe upominki — zabawki, artykuły papiernicze, drobne gadżety.
Wiele osób dąży jednak do tego, by w kalendarzu pojawiły się nie tylko przedmioty materialne. Właśnie dlatego coraz bardziej popularne stają się karty z zadaniami do kalendarza adwentowego. Jeżeli zależy Ci na duchowym przygotowaniu bliskich do świąt, warto na każdy dzień przygotować karteczkę z fragmentem ewangelii. Dzięki temu każdy kolejny dzień adwentu będzie niósł ze sobą nową naukę!
Jaki kalendarz adwentowy wybrać?
Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić pusty kalendarz adwentowy do samodzielnego wypełnienia? W naszej kolekcji świątecznych kalendarzy znajdziesz wysokiej jakości kalendarze adwentowe. To nie jest zestaw na jeden sezon! Najwyższa jakość tkanin i staranne odszycie woreczków ze sznurkiem w ściągaczu sprawia, że nasze kalendarze to produkt, który może Ci służyć przez wiele lat.
Uważamy, że kalendarz adwentowy to znacznie więcej niż urocze opakowanie na adwentowe upominki. Przekonaj się, że odpowiednio dobrany kalendarz może być także wspaniałą dekoracją świąteczną! Szeroki wybór wzorów pozwoli Ci wybrać zestaw idealnie dopasowany do wnętrza Twojego domu. Pomożemy Ci stworzyć oryginalną girlandę świąteczną z woreczków (woreczki możesz także zawiesić na choince lub ustawić w ozdobnej skrzyneczce).
Wybierz swój kalendarz jeszcze dziś. Przygotuj upominki i podaruj bliskim 24 powody do uśmiechu o poranku. Już 1 grudnia zaczynamy radosne odliczanie dni do Świąt!