Dowiedz się, jak zrobić pochłaniacz wilgoci DIY! Przygotowaliśmy instrukcję, która pomoże Ci zrobić domowe woreczki pochłaniające wilgoć.
Szukasz naprawdę skutecznego sposobu na walkę z wilgocią? Odkryj sprawdzone, domowe sposoby walki z nadmiarem wilgoci i dowiedz się jak zrobić domowe woreczki pochłaniające wilgoć. Z tego wpisu dowiesz się, co pochłania wilgoć najskuteczniej!
Jak zrobić pochłaniacz wilgoci
[su_note note_color=”#f1a8ed”]Zastanawiasz się jak zrobić samodzielnie saszetki pochłaniające wilgoć? To proste! Wystarczy włożyć do materiałowego woreczka wybrane przez Ciebie wypełnienie o właściwościach adsorbujących. Jeżeli zastanawiasz się czym wypełnić sakiewkę, możesz skorzystać z poniższej listy.[/su_note]Co pochłania wilgoć? Domowe sposoby:
- ryż – czy wiesz, że suchy ryż bardzo dobrze pochłania wilgoć? Jeżeli dodatkowo skropisz go pachnącym olejkiem eterycznym otrzymasz produkt 2w1 – woreczek zapachowy pochłaniający wilgoć!
- węgiel bambusowy — ten produkt także skutecznie pochłania wilgoć i neutralizuje nieprzyjemne zapachy (wykorzystuje się go do usuwania wilgoci z szaf, butów itp., ale także jako składnik kosmetyków naturalnych!). To całkowicie bezpieczny i naturalny sposób na pozbycie się wilgoci i toksyn.
- silikażel — trzecia propozycja to nasz hit! Silica gel jest niezastąpiony w walce z wilgocią! Znajdziesz go m.in. maleńkich woreczkach dorzucanych często do opakowań różnych produktów — charakterystyczne saszetki spotkasz w pudełkach z butami, torebkach, walizkach, elektronice. Poniżej przedstawiamy więcej informacji o żelu krzemionkowym.
Jakie woreczki na domowy pochłaniacz wilgoci?
Chcesz zrobić domowe woreczki pochłaniające wilgoć i zastanawiasz się, które sakiewki będą najlepsze?
Do stworzenia domowego pochłaniacza wilgoci możesz wykorzystać te same sakiewki, które polecamy do przechowywania suszonych kwiatów lawendy i suszu zapachowego. Doskonale sprawdzą się sakiewki ze sznurkiem ściągającym uszyte z oddychających tkanin — lnu lub bawełny. Z pewnością nie zawiedzie Cię także organza, która dzięki splotowi w formie gęstej siateczki bardzo dobrze przepuszcza cząsteczki pary wodnej.
Materiałowe sakiewki z zamknięciem na sznurek, które pozwolą Ci zrobić domowe woreczki pochłaniające wilgoć, znajdziesz w sklepie Saketos.
Nie znalazłeś tu wszystkich potrzebnych Ci informacji? Zobacz nasz poprzedni wpis, w którym podpowiadamy, co możesz dodać do swojego domowego pochłaniacza wilgoci, żeby jednocześnie był woreczkiem zapachowym i czym jeszcze możesz zastąpić silikażel: Woreczki do pochłaniania wilgoci – zrób to sam.
Torebki z pochłaniaczem wilgoci DIY – poznaj silica gel!
Chcesz zrobić domowe woreczki pochłaniające wilgoć i rozważasz wypełnienie ich żelem krzemionkowym? Dowiedz się zatem więcej na temat tych niezwykle skutecznych granulek pochłaniających wilgoć. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Co to jest silikażel?
Silikażel to najpopularniejszy środek wykorzystywany do walki z wilgocią. Żel krzemionkowy powstaje przez oczyszczenie i odpowiednie przetworzenie naturalnie występującego minerału (krzemianu sodu). Występuje w formie granulatu wykorzystywanego przede wszystkim do pochłaniania wilgoci.
Gdzie kupić silikażel?
Zastanawiasz się, skąd wziąć silica gel? Po pierwsze, nie wyrzucaj małych saszetek, które dołączone są do wielu produktów (butów, torebek, elektroniki, słoiczków z lekami i suplementami w formie miękkich kapsułek)! Jeżeli potrzebujesz zakupić większą ilość granulatu, bez trudu znajdziesz go w internecie.
Ułatwione zadanie mają… właściciele kotów. Popularne żwirki silikatowe (niekiedy błędnie nazywane żwirkiem silikonowym) wykonane są właśnie z żelu krzemionkowego!
Jak działa sylicażel?
Jego struktura i wysoka higroskopijność sprawia, że skutecznie absorbuje parę wodną i zatrzymuje wilgoć w sobie. Nie musi mieć nawet bezpośredniej styczności z zawilgoconym przedmiotem — pochłania cząsteczki wody z powietrza.
Czy sylica żel jest lepszy od ryżu?
Żel krzemionkowy wykazuje się zdecydowanie większą skutecznością niż ryż. Jest bardziej chłonny i nie wymaga bezpośredniego kontaktu z powierzchnią wymagającą osuszenia, nie tylko wchłania wodę, ale bardzo skutecznie absorbuje także parę wodną.
Czy sylica żel jest szkodliwy?
Chcesz używać saszetek pochłaniających wilgoć, jednak obawiasz się, że będą szkodliwe? Silicażel to produkt naturalny, całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Żel krzemionkowy nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami.
Jak używać silicażelu?
Woreczki z materiału wypełnione silikażelem należy rozłożyć w pomieszczeniu, w którym występuje wilgoć lub w pobliżu przedmiotów, które uległy zawilgoceniu. Można stosować go także profilaktycznie, w celu zabezpieczenia różnego rodzaju produktów przed wilgocią (np. podczas magazynowania lub transportu).
Do czego wykorzystać silicażel?
Zastanawiasz się, do czego możesz wykorzystać żel krzemionkowy? Warto wiedzieć, że daje on bardzo szerokie możliwości zastosowania! Poznaj przykładowe zastosowania silikażelu:
- Pierwszy przykład wykorzystania żelu krzemionkowego to odwilżanie pomieszczeń, w których zauważysz skraplającą się na ramach okna wodę (częsty problem w łazience),
- Ochrona zapasów w spiżarni lub kuchennej szafce z produktami sypkimi — przedłuża trwałość kasz, herbat, przypraw,
- Zabezpiecza przed zawilgoceniem suche karmy i przysmaki dla psów, kotów i innych zwierząt
- Do przechowywania produktów sezonowych (ubrań, butów, czapek) – ochroni je przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu,
- W samochodzie — chroni m.in. przed zaparowaniem szyb,
- Woreczek z żelem krzemionkowym warto umieścić w kosmetyczce — przedłuża trwałość kosmetyków, chroni sypki puder przed zbryleniem,
- Warto woreczki z żelem krzemionkowym włożyć do walizki! Sakiewki z silica żelem pochłaniają nadmiar wilgoci i zabezpieczają twoje rzeczy przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu,
- Doskonale sprawdzi się w szafie, garderobie i szufladach w komodzie — chroni odzież przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu wilgoci,
Do czego jeszcze możesz wykorzystać silicagel?
- Możesz wykorzystać go także do ochrony maszynki do golenia — przedłuża trwałość ostrza, chroni je przed korozją,
- Żel krzemionkowy przyda się do osuszenia zalanego płynem telefonu — wystarczy włożyć zalany telefon do pudełka wypełnionego żelem krzemionkowym,
- Warto stosować do w celu zabezpieczenia rzadko używanego sprzętu elektronicznego,
- W garażu lub w warsztacie ochroni śrubki i narzędzia przed korozją,
- Skutecznie chroni przed wilgocią pamiątki przechowywane w kuferkach wspomnień (znakomicie zabezpiecza np. rysunki dziecka),
- Wykorzystywany jest także w przemyśle m.in. do zabezpieczenia podczas magazynowania i transportu wszelakich przedmiotów, które mogłyby wchłonąć wilgoć i zostać tym samym narażone na korozję lub rozwój grzybów i pleśni.
- Na koniec kolejny interesujący przykład wykorzystania żelu krzemionkowego — jest wręcz niezastąpiony podczas suszenia płatków kwiatów, liści, a nawet całych bukietów. Suszone w ten sposób rośliny lepiej zachowują swoje walory.
Jak suszyć żel krzemionkowy?
Zastanawiasz się, jak długo możesz stosować swoje woreczki pochłaniające wilgoć? Żel krzemionkowy nasycony wilgocią traci swoje właściwości. To kiedy żel krzemionkowy się zużywa, zależy od jego ilości w woreczku i poziomu wilgotności otoczenia. W większości przypadków możesz rozpoznać to po zmianie koloru granulek — zupełnie zmieniają odcień lub stają się matowe.
Warto wiedzieć, że zużytego silikażelu nie musisz wyrzucać! Istnieje prosty sposób na jego regenerację! Wystarczy ogrzewać go w piekarniku nastawionym na około 150 stopni przez około 45 minut. Tak odświeżony żel nadaje się do ponownego użytku!
Zamów woreczki na domowy pochłaniacz wilgoci
Już wiesz, jak zrobić pochłaniacz wilgoci DIY. Jeżeli chcesz przygotować pochłaniacz wilgoci domowej roboty, zamów swoje woreczki z materiału jeszcze dziś! Zapraszamy na udane zakupy w Saketos.