Szykowanie jedzenia w domu i zabieranie ze sobą do pracy czy na wycieczkę to nie tylko sposób na zdrową dietę i oszczędności, lecz również na ochronę środowiska. Jedząc na mieście, korzystając z food trucków czy zamawiając na wynos, musimy się liczyć z wysokimi rachunkami, a także mieć świadomość, że mogą nam zostać podane jednorazowe sztućce, talerze, słomki i opakowania. Jeśli chcesz zadbać o to, co jesz, podreperować domowy budżet i przyczynić się do ochrony środowiska, zamień lunch na mieście na lunchbox. Taka zmiana wymaga dobrej organizacji, dlatego sprawdź, czego będziesz potrzebować!
Lunchbox – najważniejsze wyposażenie
Jeśli decydujesz się na lunchbox, najprawdopodobniej zależy Ci na redukcji odpadów i podreperowaniu budżetu. Jedno i drugie możesz osiągnąć, decydując się na produkty wielorazowego użytku, które mogą posłużyć na lata. Zwróć uwagę na materiał, który powinien być łatwy w czyszczeniu i przystosowany do przechowywania żywności. Część potrzebnych produktów możesz wziąć z domu (np. sztućce), a część dokupić – jest to niewielki jednorazowy wydatek.
Pudełko na lunch (lunchbox)
Niegdyś w polskich szkołach królowały śniadaniówki, które obecnie zostały zastąpione przez bardziej praktyczne lunchboxy. Są to hermetyczne pudełka podzielone na wygodne przegródki. Nie musisz się więc martwić, że owoce wymieszają się z warzywami czy jogurtem – w lunchboksie wszystko ma swoje miejsce. W sprzedaży dostępne są pudełka na lunch w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Możesz także znaleźć specjalne lunchboxy z funkcją podgrzewania, dzięki czemu bez problemu zjesz w pracy ciepły posiłek. Inną opcją jest wybór standardowego lunchboxa, który nadaje się do podgrzewania w mikrofalówce.
Lunchpot
Alternatywą dla klasycznego lunchboxa jest lunchpot, czyli pojemnik śniadaniowy, który kształtem przypomina bardziej kubek. Lunchpot zajmuje mniej miejsca i składa się zazwyczaj z dwóch pojemników: większego dolnego i mniejszego górnego. Wybierz go, jeśli lubisz jeść jogurt z owocami i musli, a nie chcesz mieszać wszystkich składników na kilka godzin przed konsumpcją. Lunchpot sprawdzi się również do takich dań, jak zupa z grzankami czy makaron z sosem.
Butelka na wodę
Polacy kupują nawet 4,5 miliarda plastikowych butelek rocznie. Coraz więcej osób decyduje się jednak na dzbanek filtrujący lub wielorazową butelkę (dostępne są również takie z filtrami), którą można zabierać ze sobą w podróż. Do butelki możesz oczywiście wlać nie tylko wodę, lecz również sok czy smoothie. Do wyboru jest naprawdę dużo opcji – od małych butelek 200 ml po 2-litrowe bidony. Dostosuj pojemność do własnych potrzeb i całkowicie zrezygnuj z jednorazowych butelek.
Kubek na kawę i herbatę
Jesteś w stanie zrezygnować z lunchu na mieście, ale nie możesz się powstrzymać przed wizytą w ulubionej kawiarni? Jeśli często bierzesz kawę na wynos, zaopatrz się w wielorazowy kubek. Warto zdecydować się na silikonowy kubek składany, który zajmuje niewiele miejsca, dlatego zawsze można go mieć przy sobie. Czy wiesz, że niektóre kawiarnie nagradzają zniżką osoby przynoszące własne kubki? Naprawdę warto!
Sztućce i akcesoria
W lunchboksie nie może oczywiście zabraknąć sztućców. Najlepiej zdecydować się na klasyczne widelce, noże, łyżeczki i łyżki ze stali nierdzewnej, które można wziąć z własnej szuflady. Zdecydowanie odradzamy jednorazówki, zwłaszcza te drewniane, gdyż po użyciu trzeba je wyrzucić. Istotne jest również przechowywanie sztućców – w tym celu możesz wykorzystać praktyczne woreczki na sztućce z lnu lub bawełny. Taki pokrowiec na sztućce powinien być wykonany z materiału naturalnego i niefarbowanego, który nadaje się do prania. Ściągany sznurkiem będzie chronił nasze akcesoria śniadaniowe w torebce czy plecaku. Woreczek na sztućce można mieć zawsze ze sobą – sprawdzi się również podczas nieplanowanego obiadu na mieście, do którego nie będziemy musieli brać jednorazowych sztućców.
Jak skomponować zdrowy lunchbox?
Przygotowując posiłek w domu, możesz w 100% decydować o tym, co się w nim znajdzie. Warto wyjść poza schemat kanapki i zacząć samodzielnie komponować pełnowartościowe posiłki. Zadbaj o różnorodność i eksperymentuj ze składem lunchboxa!
Przykładowe składniki:
- owsianka gotowana na wodzie lub mleku,
- sałatka z warzywami, białkiem (np. soczewicą) i zdrowymi tłuszczami (np. olej roślinny, ryba),
- naleśniki z warzywami,
- placki z cukinii,
- makaron z groszku + pesto i warzywa,
- pełnoziarniste pieczywo,
- tortilla z warzywami i kurczakiem,
- zdrowe przekąski: marchewki, seler naciowy, papryka, orzechy, bakalie.
Lunchboxy w Japonii i Skandynawii
Pojemniki na lunch są popularne nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Lunchboxy prawdopodobnie wywodzą się z Japonii, gdzie pojawiły się już w okresie Edo (między 1600 a 1863 rokiem). Japończycy zabierali je ze sobą na polowania i do pracy, a w ich pojemnikach można było najczęściej znaleźć podsuszony ryż, który był łączony z wodą. Japoński lunchbox nazywa się bento lub obento i jest popularny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Staranne przygotowanie bento dla dziecka to oznaka troski i miłości rodzicielskiej. Japończycy bardzo dbają nie tylko o smak, ale też o wygląd bento – lunch często formowany jest w taki sposób, by kompozycja przypominała zwierzęta, rośliny lub pory roku.
Lunchboxy są popularne również w Skandynawii, gdzie występują pod nazwą matpakke. Tradycja ta sięga lat 30. XX wieku, kiedy to wprowadzono jeden bezpłatny posiłek dla uczniów w ciągu dnia. Gdy jednak Norwegia zaczęła się bogacić, rodzice mogli sobie pozwolić na samodzielne przygotowywanie posiłków. Dziś matpakke to pomysłowe lunche dla dzieci i dorosłych. W wielu norweskich lunchboxach znajdziemy kanapki, które różnią się od tych polskich – w Skandynawii nie składa się ze sobą dwóch kromek, lecz przygotowuje kromkę z pålegg (to słowo określa wszystkie składniki znajdujące się na kanapce), a następnie przykrywa się ją papierem śniadaniowym, na którym ląduje kolejna kromka.
Wiesz już, jak komponować zdrowy lunchbox do pracy i jakie produkty będą potrzebne do skompletowania zestawu śniadaniowego. Zainspiruj się i wprowadź pozytywne zmiany do swojej codzienności!