Małe, papierowe saszetki wypełnione kuleczkami silka żelu najczęściej dołączane są do butów, nowych torebek, elektroniki. Te kuleczki – silka żel, nazywane są też silica gel lub żelem krzemionkowym. Zastanawialiście się kiedyś co to właściwie jest i do czego służy? Jak zrobić woreczki pochłaniające wilgoć? Ludzie często popełniają błąd i wyrzucają te woreczki, nie wiedząc jak można je wykorzystać. Ale my znamy świetne rozwiązanie!
Do czego wykorzystać woreczki pochłaniające wilgoć?
Żel krzemionkowy ma porowatą strukturę oraz właściwości absorpcyjne. Oznacza to, że perfekcyjnie pochłania z otoczenia wodę i parę wodną. Jest naturalnie występującym minerałem, który poddano oczyszczeniu oraz przetworzono do postaci granulatu. Ma szerokie zastosowanie w codziennym użytkowaniu, choć wielu ludzi o tym nie wie. A wystarczy woreczek i trochę silka żelu… Sposób wykonania woreczka, który pochłonie wilgoć niżej.
Zanim zabierzesz się za przygotowanie torebeczek z żelem krzemionkowym, sprawdź, jak rozpoznać, że w Twoim domu panuje zbyt wysoka wilgotność. Do niepokojących sygnałów zaliczamy:
- skraplającą się parę wodną na oknach i ścianach,
- zapach stęchlizny,
- czarne plamy pleśni, zazwyczaj blisko okien i na rogach ścian.
Pochłaniacze wilgoci do szafy i garderoby – dlaczego warto ich używać?
Ubrania i ręczniki nie lubią wilgoci. W nieprzewiewnym miejscu lub wilgotnym pomieszczeniu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Zwłaszcza ręczniki kąpielowe. Aby tego uniknąć włóż do szafy woreczek pochłaniający wilgoć i ciesz się ręcznikami pachnącymi świeżością, a nie stęchlizną. Przemoczone po spacerze, czy treningu buty, a nawet te sezonowe, których aktualnie nie nosimy i przechowujemy w szafie, dobrze jest zabezpieczyć przed zawilgoceniem. Te po spacerze, czy treningu oprócz wysuszenia przy grzejniku dobrze jest zabezpieczyć taką saszetką pochłaniającą wilgoć.
Torba sportowa
Trenujesz? Pewnie znasz typowy zapach torby, w której nosi się przepocone stroje i mokre obuwie. Taki woreczek w torbie sportowej pochłonie nieprzyjemny zapach i sprawi, że zawartość torby szybciej wyschnie.
Wnętrze samochodu i elektronika
Uciążliwy problem zaparowanych szyb, z jakim spotykają się kierowcy, można bardzo łatwo rozwiązać. Pozostawiając większą torebeczkę z żelem krzemionkowym w samochodzie, sprawisz, że szyby nie będą zaparowane. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego.
Sprzęt fotograficzny, laptop, baterie, karty pamięci i inne gadżety elektroniczne nie powinny mieć styczności z wilgocią. Aby je przed nią ochronić, wystarczy włożyć saszetkę do torby, plecaka, szafki, czy jakiegokolwiek miejsca, gdzie przechowujesz sprzęt.
Zdjęcia także potrzebują suchego miejsca, aby nadal były piękne. Często są jedyną pamiątką po przodkach, poza tym są nośnikiem historii i wspomnień. Zadbaj o to, aby były dobrze przechowywane, a będą pamiątką dla następnych pokoleń.
Szafki kuchenne
Sypkie produkty także muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jednym z nich jest suche otoczenie. W kuchni jednak wydziela się sporo pary wodnej, która może zaszkodzić niektórym produktom. Rozwiązaniem na to jest pozostawienie woreczka z silica gelem w szafce, czy szufladzie, w której przechowujemy kasze, ryże, mąkę, cukier i tym podobne. Woreczki z pewnością poradzą sobie fantastycznie.
Jak chronić srebro, aby nie sczerniało?
Silka żelu warto użyć także po to, aby zabezpieczyć delikatne przedmioty w domu. Srebro – sztućce czy biżuteria, w styczności z wilgocią czernieje. Aby temu zapobiec wystarczy kilka saszetek z silka żelem. Pochłonie on wilgoć i pozwoli cieszyć pięknym srebrem bez dużego wysiłku. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku biżuterii i sztućców, które zawsze powinny być piękne i błyszczące.
Dynia na Halloween
Halloweenowa ozdoba, aby zachować świeżość, powinna zostać dobrze wysuszona. Mięsiste, wilgotne wnętrze dyni sprawia, że dekoracja szybko zaczyna pleśnieć. Aby opóźnić ten proces, włóż do środka kilka saszetek z silka żelem. Ciesz się dynią dłużej dzięki temu prostemu trikowi.
Jak zrobić woreczki pochłaniające wilgoć?
Zastanawiasz się, jak zrobić naturalne pochłaniacze wilgoci do szafy? Zamiast używać sklepowych akcesoriów, w których często znajdują się alergeny, warto przygotować je samodzielnie. Domowe pochłaniacze nie podrażniają nosa i gardła, a ich zapach nie przyprawi Cię o ból i zawroty głowy. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować woreczki pochłaniające wilgoć. Skorzystaj z naszych wskazówek!
Potrzebujesz:
- Woreczek – najlepiej z organzy
- garść żelu krzemionkowego / silka żelu / ewentualnie żwirku dla kota
- opcjonalnie olejek eteryczny o przyjemnych zapachu
Wybierze woreczek w wybranym rozmiarze – w zależności od zapotrzebowania. Mniejsze woreczki z organzy – na przykład w rozmiarze 5 x 7 cm lub 6 x 8 cm, możesz włożyć do butów, szkatułki ze zdjęciami czy biżuterią, a także do torby ze sprzętem elektronicznym. Nieco mniejsze woreczki idealnie sprawdzą się do szafek, torby sportowej, a troszeczkę większe do samochodu.
Wsyp do woreczka odpowiednią ilość silica gelu. Dodatkowo, ciekawą opcją do szafek może być wymieszanie żelu z pachnącymi dodatkami. Może to być pachnąca laska cynamonu lub garstka ziół dodana do woreczka przeznaczonego do kuchennej szafki, ale także lawenda lub kilka kropelek olejku eterycznego do woreczka, który umieścisz w garderobie, czy łazience.
Naturalne pochłaniacze wilgoci do szafy zapewniają szybkie efekty, a o tym, że faktycznie działają, świadczy zmiana koloru granulatu z niebieskiego na różowy. Nie tylko skutecznie poradzą sobie z wilgocią, ale i udekorują wnętrze. Wystarczy, że wybierzesz urocze woreczki z organzy, najlepiej w kilku kolorach. Naturalne pochłaniacze wilgoci to świetne rozwiązanie dla osób, które troszczą się o środowisko, a przy okazji lubią kreatywnie spędzać czas wolny.
Ciekawostka
Silka żel jest bezpieczny dla środowiska. Wiesz jak zrobić woreczki pochłaniające wilgoć, sprawdź jeszcze jak przywrócić ich właściwości. Co ważne, może być używany wielokrotnie, w przeciwieństwie do żwirku. Nie wyrzucaj zużytego silica gelu. Możesz w prosty sposób przywrócić mu utracone właściwości i sprawić, że znów można będzie go użyć. Rada jest prosta – włóż kuleczki żelowe do piekarnika rozgrzanego na około 200 stopni na kilkanaście minut, następnie poczekaj aż ostygną.
Kuleczki te nie są toksyczne, ostrzeżenie do not eat zastosowane jest jedynie jako ostrzeżenie przed możliwością połknięcia drobnego elementu.