Lawenda to piękna roślina, która może stanowić wspaniałą ozdobę domu lub ogrodu. Dowiedz się, jak suszyć lawendę i do czego możesz wykorzystać suszone kwiaty lawendy!Lawenda jest rośliną wieloletnią o pięknych, ozdobnych kwiatach i intensywnym zapachu. Pozyskiwany z niej olejek wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne! Sama obecność tej rośliny w domu lub w ogrodzie również daje niezwykle wiele korzyści (m.in. odstrasza komary, wabi owady pożyteczne)! Warto wykorzystać także susz z jej kwiatów (nada przyjemny zapach domowym tekstyliom i ochroni je przed molami). Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować suszoną lawendę.
Kiedy zbierać lawendę?
Lawendę na susz zbiera się w lipcu bądź w sierpniu. Tuż przed całkowitym rozkwitnięciem kwiatów, kiedy większość z nich jest jeszcze w pączkach, a widać już kolor kwiatostanów. Wtedy bowiem znajduje się w lawendzie najwięcej olejków eterycznych.
Co ciekawe, nie bez znaczenia jest również godzina zbioru. Najlepiej jest dokonywać go w południe — o tej porze stężenie olejków jest wyższe niż wieczorem, a roślinna zdążyła już osuszyć się z porannej rosy (która mogłaby przyczynić się do pojawienia się pleśni podczas suszenia). Roślinę najlepiej jest ścinać ostrym sekatorem.
Jak suszyć lawendę?
Podczas suszenia rośliny należy uzbroić się w cierpliwość. Próby przyspieszenia tego procesu zadziałają na naszą niekorzyść! Stanowczo odradzamy suszenie lawendy w piekarniku lub na słońcu. Tylko powolne suszenie, w temp. poniżej 40 stopni, pozwala zachować cenne, lotne składniki. W przypadku suszenia w słońcu roślina straci także swój piękny kolor. Jak suszyć lawendę? Najlepiej jest jej pozwolić suszyć się naturalnie, różnica w jakości lawendowego suszu będzie ogromna.
Po ścięciu dzielimy lawendę na nieduże pęczki. Do ich związania lepiej od sznurka czy wstążki sprawdzi się gumka, ponieważ suszone łodygi kurczą się i mogą się z czasem wysunąć. Następnie bukiety wiesza się kwiatostanem w dół. Suszymy je w przewiewie, w zacienionym i niezbyt ciepłym miejscu.
Do użytku nadają się jedynie całkowicie wysuszone kwiaty lawendy. Jeżeli zachowają w sobie jeszcze trochę wilgoci, bardzo szybko pojawi się na nich pleśń. By mieć pewność, że roślina jest już dobrze ususzona, należy sprawdzić, czy kwiat daje się łatwo oddzielić od łodygi. W sprzyjających warunkach suszenie zajmuje około tygodnia.
Jak suszyć lawendę do woreczków? – przechowywanie suszu
Lawendowy susz do czasu wykorzystania można przechowywać zamknięty w szczelnie zakręconym słoiku (należy unikać opakowań plastikowych i metalowych). Można także natychmiast przesypać do materiałowych woreczków z ozdobnym motywem lawendy.
Najlepiej na saszetki zapachowe jest wybrać torebeczki z materiału cechującego się wysoką przepuszczalnością zapachów. Znakomicie sprawdzą się tu np. woreczki z organzy i klasyczne woreczki lniane.
Do czego wykorzystać suszoną lawendę?
Kwiaty nieoddzielone od łodyg mogą być wykorzystane do dekoracyjnych bukietów. Lawenda z powodzeniem wykorzystywana jest w branży kosmetycznej, m.in. do przygotowywania naturalnych mydeł i soli do kąpieli.
Można ją także wykorzystać w kuchni do przygotowania oryginalnych deserów, np. ciast, lodów.
Z suszu lawendy można przygotować także napar (do tego celu wykorzystuje się lawendę wąskolistną, zwaną też lekarską (Lavandula angustifolia).
Największą popularnością cieszą się jednak bez wątpienia saszetki zapachowe (woreczki zapachowe z suszem). Już wiesz, jak suszyć lawendę do woreczków! Do czego możesz wykorzystać takie naturalne saszetki zapachowe? Wykorzystuje się je w małych pomieszczeniach, samochodzie.
Szczególnie chętnie umieszczane są jednak w szafach, komodach i garderobach, ponieważ nadają tekstyliom piękny, naturalny zapach i zapewniają skuteczną ochronę przed molami odzieżowymi. Woreczki z lawendą wiesza się także często w dziecięcych pokojach, ponieważ jej zapach działa odprężająco na maluchy i pomaga zapewnić spokojny sen.
Jakie woreczki na lawendę?
Mały, mieszczący się w dłoni woreczek może stać się źródłem zachwycającego zapachu! Oprócz dobrej jakości suszu lawendowego potrzebujesz wysokiej jakości materiałowych woreczków. Czy wiesz, jakie woreczki na lawendę wybrać? Podpowiadamy!
Tworząc woreczek zapachowy, musisz wybrać sakiewkę z odpowiedniego materiału. Najlepiej sprawdzą się woreczki z oddychającej tkaniny — materiał lekko przepuszczający powietrze sprawi, że susz stopniowo będzie uwalniał wspaniały aromat lawendy… Odpowiedni dobór materiału chroni lawendę przed zbyt szybkim zwietrzeniem! Gdy Twoje sakiewki długo utrzymują zapach, możesz cieszyć się lawendowym aromatem w domu, bez konieczności częstej wymiany suszu.
Dużą popularnością cieszą się woreczki lniane i bawełniane torebeczki ze sznurkiem w ściągaczu. Naturalne tkaniny zachowują aromat lawendy przez dłuższy czas! Te eko woreczki są przyjazne dla środowiska i prezentują się wspaniale. Doskonale sprawdzą się w roli domowej dekoracji, ale można wykorzystać je także jako drobny upominek.
Naszym hitem są woreczki na lawendę z organzy. Organzę wyróżnia przezroczystość i charakterystyczna, siateczkowa struktura — w tych woreczkach możesz wyeksponować lawendowy susz i długo cieszyć się jego zapachem. To właśnie z organzy najczęściej szyje się woreczki zapachowe do szuflady i szafy. Warto wiedzieć, że pachnące saszetki z tej tkaniny sprawdzą się również w samochodzie!
Gdzie kupić woreczki na suszoną lawendę?
Chcesz stworzyć woreczki zapachowe z lawendą? Zobacz kolekcję woreczków na lawendę i susz zapachowy marki Saketos. Możesz wybierać spośród wielu gotowych sakiewek lub stworzyć własne opakowania. Interesuje Cię personalizowany nadruk, np. z logo twojej firmy? A może potrzebny jest Ci niestandardowy wymiar opakowania? Marzy Ci się kolor spoza podstawowej oferty? To dla nas żaden problem! Skontaktuj się z nami, razem stworzymy niepowtarzalne woreczki na lawendowy susz zapachowy.
Właściwości lecznicze naparu z lawendy
Susz z lawendy wykorzystuje się m.in. do przygotowywania naparu, który cechuje się właściwościami leczniczymi. Powinny po niego sięgać przede wszystkim osoby borykające się z problemami trawiennymi. Napar z lawendy poprawia perystaltykę jelit, a do tego łagodzi bóle brzucha oraz wzdęcia. Co ważne, picie naparu z lawendy wzmaga apetyt – to ważna informacja dla niejadków!
To nie wszystkie zalety picia naparu z lawendy. Warto wiedzieć, że jest on też sprzymierzeńcem pacjentów borykających się z problemami układu moczowego. Napój pomaga zwalczać jego infekcje, a przy tym cechuje się właściwościami moczopędnymi.
Napar z lawendy warto spożywać również w okresach przeziębień i grypy. Olejki zawarte w roślinie cechują się właściwościami antyseptycznymi i bakteriobójczymi, wspierają więc organizm w walce z okresowymi chorobami gardła, oskrzeli, płuc i zatok. Nic nie stoi na przeszkodzie, by napar z lawendy pić profilaktycznie – ten zwyczaj znacząco wpływa na polepszenie się naturalnej odporności organizmu.
Regularne picie naparu z lawendy ma też korzystne działanie na układ nerwowy – jest zalecane osobom, które prowadzą stresujący tryb życia. Powinni go spożywać również ci, którzy miewają problemy z zasypianiem oraz… migrenowcy! Udowodniono, że picie naparu z lawendy zmniejsza częstotliwość bólu głowy.
Jak przygotować napar z lawendy?
Przygotowanie naparu z lawendy jest wręcz dziecinnie łatwe. Do kubka wystarczy wrzucić czubatą łyżeczkę suszu, a następnie wlać wrzątek. Napój powinien zaparzać się przez około 5-10 minut. Napar nadaje się do picia po lekkim ostudzeniu, jednak nie ma przeciwwskazań, by spożywać go na zimno, gdy całkowicie ostygnie.
Wiele osób wzbogaca napój o łyżeczkę miodu i sok z cytryny – te składniki sprawiają, że zyskuje on jeszcze więcej właściwości leczniczych, a do tego bogatszy smak (dla samego smaku miód można zastąpić cukrem). Sok z cytryny ładnie wydobywa też fioletowy kolor napoju, dzięki czemu „lawendowa herbatka” to dobry pomysł na miłe zaskoczenie gości.