Mówi się, że zwierzęta to nowe dzieci, a rośliny to nowe zwierzęta. Można się z tym nie zgadzać, lecz nie da się ukryć, że od kilku lat mamy do czynienia z rozkwitem miłości do roślin. Kupujemy je już nie tylko po to, by w domu było „coś zielonego”, lecz również, by dbać o jakość domowego powietrza i własne samopoczucie. Obdarowujemy rośliny uczuciem, troską i uwagą, a przy okazji zyskujemy modny element aranżacji wnętrza. Rozsiądź się wygodnie i sprawdź nasze ulubione patenty na dekorowanie doniczek i pielęgnowanie domowych roślin.
Patenty na dekorowanie doniczek
Choć w sklepach znajdziemy obecnie całą masę ozdobnych doniczek, ich samodzielne dekorowanie to nie tylko frajda, lecz także sposób na stworzenie niepowtarzalnych dekoracji. Ceramiczne doniczki można pomalować, a te plastikowe ozdobić za pomocą osłonki, takiej jak worek na doniczkę.
Malowanie doniczek
Chyba najprostszym sposobem na udekorowanie doniczki jest zastosowanie farby. Przed malowaniem oczyść i wysusz doniczkę. Najlepiej wybrać farbę wielopowierzchniową i nałożyć kilka cienkich warstw (kolejną warstwę nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej). Możesz pomalować całą doniczkę na jeden kolor lub zdecydować się na pasy, geometryczne wzory czy kropki. Dużą popularnością cieszą się też białe doniczki z domalowanymi oczami, nosami i ustami: roślina w takiej doniczce wygląda jak bujna czupryna!
Osłonka na doniczkę
Worek jutowy to jeden z najpopularniejszych produktów wykorzystywanych do dekoracji doniczek. Nie dość, że jest tani, to jeszcze prezentuje się efektownie i zapewnia naturalny wygląd. Choć najczęściej wybierane są te w kolorach ziemi, woreczki jutowe możesz też kupić w innych barwach, takich jak czerwony czy zielony. Worek z juty sprawdzi się jako osłonka na doniczkę lawendy, bazylii, mięty, wszelkiego rodzaju roślin domowych, a nawet choinki. Możesz go dodatkowo spersonalizować, dodając wstążki lub doczepiając ozdobne elementy (guziki, koraliki, kokardki itp.). Ciekawą opcją jest też woreczek stworzony według własnego projektu – możesz zamówić worki z nazwami roślin, grafikami czy pozytywnymi hasłami. Woreczki sprawdzają się najlepiej wtedy, gdy chcemy zasłonić mało efektowną doniczkę, na przykład tę wykonaną z plastiku.
Klej na gorąco
Za pomocą kleju na gorąco możesz wyczarować małe dzieła sztuki, a jedynym ograniczeniem jest oczywiście Twoja wyobraźnia. Dekoracja z użyciem kleju na gorąco bywa czasochłonna, dlatego warto na tę czynność poświęcić długą, leniwą niedzielę. Jedną z godnych uwagi opcji jest przyklejanie jutowego sznurka. Wystarczy owijać sznurek ciasno wokół doniczki i od czasu do czasu stosować klej (nie musi on się znajdować na całej powierzchni). Za pomocą kleju na gorąco przymocujesz też wszelkiego rodzaju ozdoby, takie jak drewniane koraliki, muszelki, czy koronki. Do dekorowania doniczek dobrze sprawdzają się produkty do scrapbookingu oraz gadżety z pasmanterii.
Pielęgnacja roślin doniczkowych – 6 sprawdzonych patentów
Największym wyzwaniem dla opiekunów roślin jest zwykle sposób ich pielęgnacji. Nadmiar wody może być tak samo szkodliwy jak jej niedobór, dlatego do każdej doniczki trzeba podchodzić indywidualnie. O zapotrzebowanie na wodę spytaj w kwiaciarni/sklepie ogrodniczym podczas zakupu rośliny. Taka informacja jest też często zawarta na wbitym w ziemię kartoniku, dlatego pamiętaj, żeby go nie wyrzucać. W podlewaniu kwiatów mogą też pomóc aplikacje na telefon, takie jak Wokas, Waterbot czy PlantSnap.
#1 Nie podlewaj roślin wodą z kranu
Rośliny nie przepadają za wodą prosto z kranu, która jest dla nich za twarda. Stosowanie twardej wody do podlewania i spryskiwania może zwiększać odczyn podłoża i przyczyniać się do powstawania białych plam na liściach. Aby zmniejszyć twardość wody, możesz ją przegotować i pozostawić do wystudzenia lub po prostu nalać do butelki i odstawić na co najmniej kilkanaście godzin. W tym czasie ulotni się z niej chlor, a temperatura zbliży się do tej panującej w pomieszczeniu.
#2 Zapałki na grzyby
Jeśli chcesz uchronić swoje rośliny przed pasożytami i grzybami, włóż w ziemię kilka zapałek – koniecznie główkami do dołu. Zawarta w nich siarka ma działanie grzybobójcze. Pamiętaj też, by odizolować chore kwiaty od reszty, aby grzyb się nie rozprzestrzeniał.
#3 Szare mydło na insekty i roztocza
Skutecznym sposobem na tępienie insektów i roztoczy jest szare mydło. Dzięki swoim właściwościom owadobójczym i zawartym w nim kwasom dobrze radzi sobie z mszycami i innymi insektami. Oczywiście nie wkładamy całej kostki do doniczki – zetrzyj 150 g mydła na wiórki i rozpuść je w 10 litrach gorącej wody. Stosuj jako oprysk. W takim roztworze możesz też moczyć korzenie (przez ok. 20 minut) podczas przesadzania roślin z objawami choroby lub szkodników.
#4 Cynamon na wzrost
Uwielbiasz cynamon? Twoje rośliny też! Ta aromatyczna przyprawa stymuluje wzrost roślin i chroni je przed pleśnią. Warto dodawać cynamon do ziemi podczas przesadzania – przyprawa sprawi, że szybciej się ukorzenią. Również obcięte miejsca warto obsypać cynamonem, by ułatwić roślinie rozrost.
#5 Sól Epsom na odżywienie
Sól Epsom występuje pod wieloma nazwami: sól angielska, sól gorzka, siarczan magnezu, sól kwasu siarkowego i magnezu. Dzięki zawartości tych dwóch pierwiastków sprawdza się nie tylko do pielęgnacji skóry i włosów, lecz również roślin doniczkowych. Sól Epsom to naturalna odżywka, która użyźnia ziemię, korzystnie wpływa na wzrost roślin i odstrasza insekty. Wystarczy od czasu do czasu rozpuścić niewielką ilość soli angielskiej w wodzie przeznaczonej do podlewania kwiatów.
#6 Zraszanie nie zawsze mile widziane
Oprócz podlewania bardzo ważne jest również zraszanie, które chroni rośliny przed zbyt niską wilgotnością powietrza i ułatwia usuwanie kurzu. Technikę tę możesz stosować do takich odmian, jak: fitonia, skrzydłokwiat, dracena, pilea, afelandra, palma Ravenea, paproć, filodendron, storczyk czy begonia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią być zraszane – nie stosuj tej techniki do pielęgnacji figowców, sukulentów i roślin pokrytych kutnerem.
Wiesz już, w jaki sposób dekorować doniczki i jak pielęgnować swoje ukochane rośliny. Oczywiście porad na ten temat jest znacznie więcej, dlatego zachęcamy do poszerzania wiedzy w tym zakresie – w końcu czego się nie robi dla ukochanych roślin? 🙂