Krawcowe na pewno orientują się świetnie w temacie materiałów i różnic, jakie między nimi istnieją. Przeciętny człowiek jednak ma problem z nazwaniem innych tkanin, niż te podstawowe – jak bawełna, len czy na przykład wyróżniający się aksamit.

Kiedy więc chcemy kupić woreczki dekoracyjne, żeby ukryć w nich prezent dla ważnej osoby, albo po prostu użyć do ozdobienia własnego domu lub miejsca pracy, nie zawsze potrafimy od siebie odróżnić pewne materiały i stwierdzić jaki jest najlepszy.

Nie wszyscy wiedzą na przykład jak odróżnić woreczki tiulowe od organzy. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, w tekście wszystko klarownie wyjaśniamy!

Tiul – informacje o materiale

Tiul to lekka, ażurowa tkanina – zwykle bawełniana, choć spotyka się również te jedwabne. Zapewne każdy ma coś podobnego w domu, ponieważ materiał ten używany jest często do wykonywania firanek. Panna młoda w dniu ślubu idzie też często do ołtarza w welonie uszytym z tego materiału – lekkim, zwiewnym, ale wytrzymałym.

Organza – informacje o materiale

Organza jest materiałem cienkim i przejrzystym – tradycyjnie wykonywanym z przędzy jedwabnej. W tej chwili tkana jest również z bawełny i włókien syntetycznych, takich jak poliester lub nylon, przy czym w wersji najbardziej luksusowej jest jednak jedwabna. Nadaje się do szycia zasłon oraz prześcieradeł, a stroje ślubne także często wykonywane są właśnie z tej tkaniny.

Woreczki tiulowe

Woreczki tiulowe a z organzy

Woreczki z organzy są z pewnością dobrym zakupem, ponieważ są wyjątkowo ozdobne oraz przyjemne w dotyku. Wysoka jakość ich tworzenia sprawia, że świetnie nadają się jako opakowania prezentów – tych naprawdę wyjątkowych.

Tiul jest nieco bardziej matowy, a zatem nie zawsze prezentuje się tak perfekcyjnie jak właśnie organza – która zdaje się być delikatna, jednak jest nadal wytrzymała i nieco błyszcząca. Woreczki z organzy być może dużo bardziej pasują na opakowanie wspaniałego prezentu.
Sam materiał równie często używany jest do szycia wspaniałych strojów oraz na przykład welonów.

Produkty z organzy cieszą się niesłabnącą popularnością, a same torebeczki z niej wykonane sprzedawane są jako opakowania na biżuterie, perfumy, czy na przykład na weselne lub komunijne smakołyki. Oczywiście, właściciel samodzielnie określa, czy produkt ma służyć komuś jako opakowanie, czy być elementem dekoracji (na przykład kuchni). Możliwości są jednak niemal nieograniczone – a zatem warto włączyć swoją kreatywność!