Przy stole nie tylko przyjmujemy gości, lecz również spędzamy czas z rodziną. Warto więc zadbać o to, by domowy stół prezentował się efektownie i zachęcał do wspólnych posiłków. Wiosna to idealny moment na zmianę dekoracji stołu – wiosenna aranżacja sprawdzi się zarówno na Wielkanoc, jak i na kolejne miesiące. Sprawdź nasze inspiracje i udekoruj domowy stół na wiosnę!
Wiosenne kolory na Twoim stole
Wiosenna dekoracja stołu widoczna jest przede wszystkim w kolorach. Podczas gdy jesienią dobrze sprawdzają się takie barwy, jak czerwień, brąz i butelkowa zieleń, wiosną stawiamy na bardziej radosne kolory. Mile widziane są pastele, które sprawiają, że aranżacja prezentuje się przytulnie i wywołuje uśmiech na twarzy. Postaw na pastelowe odcienie żółci, zieleni, różu, pomarańczu i fioletu – barwy te kojarzą się z kwiatami i mogą być obecne na przykład w postaci dodatków, takich jak serwetki, ozdoby, wstążki czy woreczki dekoracyjne. Aby nie przesłodzić dekoracji, pastelowe barwy zestawiaj z bielą lub jasną szarością. Mile widziane są również naturalne kolory, które warto wprowadzić za pomocą wiklinowych koszyczków, drewnianych dodatków czy jutowych woreczków.
Jakie kwiaty na wiosenny stół?
Trudno wyobrazić sobie wiosenny stół bez ciętych kwiatów, które sprawiają, że cała dekoracja ożywa. W tym okresie najlepiej postawić na żonkile, które zakwitają w okolicy Wielkanocy. Żonkile są uważane za zwiastun wiosny, dlatego doskonale sprawdzą się na wiosenny stole. Możesz wybrać zarówno żółte kwiaty, jak i białe z żółtą trąbką. Do roślin symbolizujących wiosnę zaliczamy też tulipany – w tym przypadku masz znacznie większe pole do popisu, gdyż w kwiaciarniach znajdziesz tulipany żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone, fioletowe, różowe i wielokolorowe. W okresie wiosennym wiele osób decyduje się również na lilie (zwłaszcza na Wielkanoc, gdyż roślina ta jest symbolem zmartwychwstania). Warto jednak pamiętać, że kwiaty te mają intensywnie słodki zapach, który nie każdemu może odpowiadać.
Oprócz kwiatów ciętych masz do wyboru dużo kwiatów doniczkowych (cebulowych), takich jak narcyzy, szafirki, krokusy i hiacynty. Widok cebulek nie jest szczególnie efektowny, ale można je w bardzo prosty sposób przysłonić. W tym celu przydadzą się woreczki dekoracyjne wykonane z lnu, bawełny lub juty. Wystarczy włożyć doniczkę w worek i zostawić luzem lub zaciągnąć sznurek u góry. Taki woreczek możesz też dodatkowo ozdobić, na przykład za pomocą tasiemki w pastelowym odcieniu. Ta opcja jest wyjątkowo tania i łatwa w realizacji, a przy tym nie musisz się martwić przekładaniem kwiatów do bardziej efektownej doniczki.
Naturalne dekoracje stołu – nie tylko kwiaty
Wiosna to życie, dlatego wiosenna dekoracja stołu powinna się w dużej mierze składać z elementów naturalnych. Oprócz kwiatów warto mieć na stole miskę z owocami, która zachęca do sięgania po witaminy w ciągu dnia. Zadbaj o różnorodność i bogatą kolorystykę: możesz zdecydować się na kilka kolorów jabłek lub mieszać ze sobą różne gatunki. Wiosenne rośliny jadalne to przede wszystkim jabłka, gruszki, agrest i rabarbar. Późną wiosną, bo w czerwcu, pojawiają się pierwsze truskawki, borówki, porzeczki, czereśnie i wiśnie. Zamiast dużej miski z owocami, możesz zdecydować się na dwie mniejsze, które rozłożysz po obu stronach stołu. Inną opcją są pojedyncze owoce rozłożone na przykład przy doniczce z kwiatami.
Obrus na wiosnę – jaki wybrać?
Nadejście wiosny warto podkreślić za pomocą obrusu. W okresie wiosennym szczególnie popularne są białe obrusy w delikatne kwiatowe motywy. Deseń powinien być subtelny i inspirowany naturą. Pamiętaj, że im bardziej intensywny wzór wybierzesz, tym trudniej będzie zaaranżować dekorację stołu bez ryzyka wprowadzenia chaosu. Jeśli chcesz się skupić na dodatkach, dobrym pomysłem będzie obrus zdobiony jedynie na obrzeżach. Możesz również zdecydować się na naturalny obrus lniany bez żadnych zdobień albo z ozdobnymi frędzlami. Do gładkiego obrusu świetnie sprawdzi się bieżnik w kontrastowym kolorze. Bieżnik możesz również położyć na stole bez obrusu, by wyeksponować naturalność drewnianego stołu. Optymalna długość bieżnika to długość blatu + 40 cm.
Talerze i sztućce na wiosennym stole
W tym przypadku w zupełności wystarczą klasyczne białe talerze, choć możesz oczywiście zdecydować się na nowy komplet. Dużą popularnością cieszą się białe talerze w delikatne kwiatowe lub zwierzęce motywy. Takie printy nawiązują do polskiego folkloru i kojarzą się z zastawami naszych babć. W tym przypadku warto zadbać o spójność i skompletować zestaw talerzy dla całej rodziny. Inną opcją jest łączenie talerzy z printami z klasycznymi talerzami białymi. Sztućce możesz natomiast położyć na bawełnianym, lnianym lub jutowym woreczku, który nadaje się również do ich przechowywania.
Świeczki, serwetki i wiosenne bibeloty
Świece to prosty sposób na stworzenie przytulnego nastroju w trakcie kolacji. W tym celu możesz wybrać klasyczne długie świece w kolorze białym lub pastelowym albo zdecydować się na niższe świeczki typu tealight. Inną opcją są świece zapachowe, które obecnie przeżywają swój renesans. Warto wybrać takie wykonane z naturalnego wosku sojowego, które są zdrowsze dla dróg oddechowych niż te parafinowe.
Nie zapomnij o serwetkach, które powinny być spójne z całą dekoracją stołu. Najlepiej wybrać gładkie (np. pastelowe) lub w delikatny print kwiatowy. W tym przypadku należy dbać o to, by nie przesadzić z dodatkami. Jeśli masz wzorzysty obrus, postaw na gładkie serwetki. Przy obrusie pozbawionym zdobień możesz nieco zaszaleć z printami.
Lubisz zbierać bibeloty? Nic nie stoi na przeszkodzie, by na wiosennym stole pojawiły się urocze figurki z porcelany, drewna czy ceramiki. Oczywiście nie należy z nimi przesadzić – pamiętaj jednak, że dekoracja stołu powinna oddawać charakter domowników, dlatego nie wszystko musi być jak z katalogu. Znajdź także nieco miejsca na ulubione przysmaki, takie jak ciasteczka czy czekoladowe cukierki. Możesz je trzymać luzem w bawełnianym woreczku, który w razie potrzeby zaciągniesz sznurkiem.