Rocznice ślubu – zwłaszcza okrągłe, nazywane często „godami” – to doskonały moment na świętowanie swojej miłości i kolejnych lat wspólnego życia. Jak nazywają się poszczególne rocznice i jak się je obchodzi? Jak może wyglądać tort na rocznicę ślubu? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Skąd wzięły się nazwy poszczególnych rocznic ślubu?
Choć ciężko spamiętać wszystkie nazwy, na pewno większość z nas kojarzy przynajmniej kilka nazw poszczególnych rocznic ślubu. Najbardziej rozpoznawalna jest oczywiście imponująca, złota „pięćdziesiątka”, a także uroczystość, która odbywa się 25 lat wcześniej, czyli srebrne gody. Skąd jednak wzięło się to nazewnictwo? Mimo że same jubileusze były obchodzone już wcześniej, obecny układ nazw powstał dopiero 100 lat temu. Za jego powstanie odpowiada Emily Post, amerykańska pisarka znana głównie z książek i artykułów na temat manier oraz etykiety. Początkowo autorka przygotowała nazwy dla ośmiu najważniejszych rocznic:
- pierwszej – papierowa,
- piątej – drewniana,
- dziesiątej – cynowa,
- piętnastej – kryształowa,
- dwudziestej – porcelanowa,
- dwudziestej piątej – srebrna,
- pięćdziesiątej – złota,
- siedemdziesiątej piątej – brylantowa,
Warto przy tym zauważyć pewną zależność – dalsze jubileusze wiążą się z coraz bardziej wytrzymałymi materiałami, które symbolizują trwałość małżeństwa. Co ciekawe, sama Emily Post była mężatką tylko przez 13 lat – oznacza to, że dotrwała wraz ze swoim mężem do rocznicy określanej obecnie jako „koronkowa”.
Skąd wzięły się pozostałe nazwy? Zostały one opracowane w dużej mierze przez amerykańskich jubilerów przed II wojną światową, którzy szukali sposobu, by zwiększyć sprzedaż kamieni szlachetnych. W ten sposób powstał cały zestaw nazw rocznic – osobne nazwy dotyczą każdej z pierwszych piętnastu, a następnie kolejnych obchodów co pięć lat, aż do 80. rocznicy, nazywanej dębową ze względu na długowieczność tego drzewa. Nadal jednak najbardziej znany jest pierwotny zbiór ośmiu najważniejszych jubileuszy, a zwłaszcza srebrne i złote gody.

Woreczki z nadrukiem “Thank you” są doskonałe na niewielki prezent rocznicowy dla małżonka
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – specjalna nagroda prosto od prezydenta Polski
Omawiając temat rocznic, należy wspomnieć o odznaczeniach przyznawanych przez sam rząd. To zwyczaj praktykowany w wielu krajach – w Polsce za wręczanie nagród dla par małżeńskich odpowiada prezydent. To cywilne odznaczenie, którego wygląd przypomina medale wojskowe. Jest to zatem dość ciekawy, wyjątkowy i elegancki prezent na rocznicę ślubu. Nagroda jest wręczana już od 1960 roku – od tego czasu otrzymało ją w Polsce już ponad milion małżeństw!
Obecne tradycje sięgają głęboko w przeszłość
Warto wspomnieć, że poszczególne motywy rocznic przygotowane przez Emily Post również nie wzięły się znikąd. Srebrne i złote gody były już od dłuższego czasu ważną częścią celebrowania wspólnego życia – ich historia sięga aż starożytnego Rzymu. Historycy podają, że mężowie na 25. rocznicę ślubu koronowali swoje żony srebrnym wieńcem, a na 50. rocznicę – złotym.
Co symbolizują kolejne rocznice ślubu?
Wiemy już, jakie motywy towarzyszą poszczególnym rocznicom. To dobry moment, by zastanowić się, co jeszcze charakteryzuje każdą z nich – dzięki temu znacznie łatwiej będzie wybrać elegancki prezent na rocznicę ślubu. Oto najważniejsze informacje związane z kilkoma kluczowymi jubileuszami, zaczynając od papierowych godów, a kończąc na okrągłej pięćdziesiątce.
Pierwsza rocznica – papierowa
To dzień, w którym wspomnienia o ślubie i weselu są jeszcze bardzo świeże. Pierwszy rok budowania wspólnego życia lub kontynuowania związku w nowej formie na pewno jest bardzo ekscytujący – to jednak dopiero początek! Papier odnosi się tutaj do pustej kartki, która będzie w następnych latach zapisywana wspomnieniami i przeżyciami. Jednocześnie warto zaznaczyć, że mimo delikatności papieru jest to także dość długowieczny materiał – najstarsze dokumenty papierowe, które wciąż pozostają czytelne, są datowane na XII wiek.
Jak wybrać elegancki prezent na rocznicę ślubu papierową? Na pewno dobrze sprawdzą się upominki nawiązujące do początku wspólnego życia. Album ze zdjęciami i miejscem na kolejne fotografie, mapa (oczywiście papierowa!) z miejscami do odwiedzenia, a może woreczki do zbierania drobnych upominków? Wybór zależy tylko od Was – z pewnością jednak powinno być to coś, co symbolizuje wkroczenie we wspólne życie.

Biżuteria lub inny drobiazg zapakowany na prezent do woreczka ze złotej satyny
Rocznica piąta, czyli drewniana
Pięć lat to czas, w którym można zbudować niezwykle solidną bazę do dalszego, wspólnego życia, a być może także wprowadzić się do nowego domu. Do tego właśnie nawiązuje drewno – to symbol ciepła, trwałości, a także wiedzy, którą zdobyliście o sobie przez pierwsze lata małżeństwa. Jaki prezent sprawdzi się najlepiej? W sklepach nie brakuje licznych upominków wykonanych właśnie z drewna – wybór pod tym względem jest naprawdę duży. Aby podkreślić symbolikę znaczenie tej rocznicy, można też posadzić drzewo, które będziecie wspólnie obserwować przez następne lata spędzone razem.
Dziesiąta rocznica – cynowa lub aluminiowa
To materiały, które nie zawsze kojarzą się z wysoką trwałością czy wytrzymałością – wyróżnia je jednak możliwość łatwego formowania oraz wszechstronność. Z tego względu zostały one wybrane jako symbol dziesiątej rocznicy – odnoszą się do kształtowania wspólnego życia, które po dziesięciu latach wygląda już pewnie zupełnie inaczej niż przed małżeństwem. Nie są to jednak materiały, które szczególnie dobrze wypadają przy produkcji upominków. Jubilerzy polecają turmaliny – to piękne minerały o wyjątkowych kolorach, które sprawdzą się idealnie jako elegancki prezent na rocznicę ślubu. W Polsce tradycyjnym prezentem na ten jubileusz jest bukiet żonkili.
Piętnasta, kryształowa rocznica
Piętnaście lat to już dość imponujący staż, który warto uczcić w wyjątkowym stylu. Kryształ to symbol czystości, piękna i dobroci. Klasycznym prezentem na tę rocznicę są eleganckie karafki, kieliszki czy lampki do wina. Możecie od razu wykorzystać je do świętowania, np. za pomocą ulubionych trunków.
Rocznica 20., czyli porcelanowa
Porcelana to szlachetny, ponadczasowy materiał, który znajdował zastosowanie już w starożytności. Z tego tworzywa wytwarza się m.in. liczne naczynia – w tym filiżanki, kubki czy różne komplety, które będą dobrym wyborem jako elegancki prezent na rocznicę ślubu. Jeśli Twoja druga połówka uwielbia kwiaty, możesz postawić na porcelanowy wazon.
Srebrne gody, czyli 25. rocznica
To jedna z dwóch rocznic, których tradycja sięga aż do czasów starożytnych. Nic w tym dziwnego – po 25 latach już prawdopodobnie nic Was nie rozłączy, a wspólnymi wspomnieniami moglibyście zapisać pewnie kilka grubych książek. Nawet po ćwierćwieczu małżeństwa nadal warto dbać o pielęgnowanie swojej miłości, co można przypieczętować na przykład przez wybór wyjątkowego prezentu lub ciekawego sposobu na świętowanie tej rocznicy. Jako nawiązanie do motywu srebra perfekcyjnie sprawdzi się biżuteria z tego materiału. Jeśli chcesz postawić na bardziej praktyczny podarunek, możesz kupić na przykład elegancki zestaw sztućców czy różnego rodzaju akcesoria domowe.
Doskonałym pomysłem na 25. rocznicę jest także wspólna podróż – zwłaszcza wtedy, gdy wcześniejsze lata wspólnego życia były pełne pracy i stresu, a teraz macie w końcu czas odetchnąć. Wiele par wybiera także ten moment do odnowienia przysięgi małżeńskiej, co może łączyć się z wręczeniem sobie nowych obrączek lub dodaniem grawera do tych wcześniejszych.

Złote woreczki idealne na upominki na złote gody
Złote gody – pięćdziesiąta rocznica ślubu
W przypadku 50. rocznicy ślubu głównym motywem jest oczywiście złoto. To aż 600 miesięcy razem! Ten okres będzie niezwykle ciężko podsumować jednym prezentem, jednak na pewno dobrze sprawdzą się tradycyjne propozycje wykonane ze złota. Podobnie jak w przypadku srebrnych godów, może być to także okazja do wspólnej podróży, a także ponownego odnowienia przysięgi. W tym momencie już nikt nie zna drugiej osoby tak dobrze, jak mąż lub żona – wybór trafionego podarunku nie powinien zatem stanowić najmniejszego problemu.
Tort na rocznicę ślubu – jaki wybrać?
Elementem, którego nie może zabraknąć podczas świętowania małżeńskiego jubileuszu, jest tort – warto go kupić zwłaszcza wtedy, gdy obchody wiążą się także z większą imprezą dla przyjaciół i rodziny. Co wybrać? Ważny będzie między innymi rozmiar – powinien być on dostosowany do liczby osób, które będą uczestniczyć w przyjęciu. Jeśli na imprezie ma być obecnych kilkunastu lub więcej gości, odpowiednim wyborem będzie ciasto o średnicy co najmniej 30 cm. Jego styl może być utrzymany w typowo ślubnej konwencji – dominować będzie zatem kolor biały, któremu mogą towarzyszyć kwiatowe dekoracje oraz akcenty.
Ciekawym pomysłem będzie także spojrzenie do albumu zdjęciowego ze swojego szczególnego dnia. Dzięki temu będzie można wspólnie powspominać moment ślubu, a także nawiązać do niego podczas obchodów swojej rocznicy. Być może uda się przygotować tort, który wygląda dokładnie tak samo, jak ten zaserwowany na weselu? Jest to ciekawe rozwiązanie, które sprawi, że od razu wrócą do Was wszystkie uczucia i wspomnienia związane ze ślubem.
W co zapakować elegancki prezent na rocznicę ślubu?
W zależności od tego, na jaki prezent chcesz postawić, mogą sprawdzić się zupełnie różne sposoby jego pakowania. Chcesz wręczyć podarunek o nietypowym kształcie, a może po prostu postawić na coś jedynego w swoim rodzaju? Sprawdź naszą ofertę woreczków – to uniwersalne, wygodne i stylowe rozwiązanie, które na pewno zrobi wrażenie na Twojej drugiej połówce! To także świetny wybór dla gości zaproszonych na imprezę z okazji rocznicy, którzy chcą obdarować osoby obchodzące swój jubileusz.
W naszej ofercie znajdziesz wiele pięknych woreczków. Poszczególne produkty różnią się między innymi kolorystyką. Można u nas kupić na przykład woreczki o barwach nawiązujących do poszczególnych rocznic, w tym oczywiście srebrne i złote. Zachęcamy do przejrzenia naszego asortymentu – na pewno znajdziesz u nas coś dla siebie.