Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu wielu dzieci. Długie przygotowania kończą się kościelną uroczystością, która łączy się z przyjęciem dla najbliższych. Jak powinien wyglądać stół komunijny w domu, jak przygotować zaproszenia na komunię i jak wybrać oryginalne pamiątki komunijne? Mamy kilka wskazówek – zapraszamy do lektury!
Po pierwsze – lista gości i zaproszenia komunijne
Pierwsza komunia święta to wyjątkowa okazja do świętowania w gronie najbliższych. Warto zatem zadbać o każdy detal, biorąc pod uwagę m.in. odpowiednie zaproszenia na komunię. Tutaj mamy do wyboru kilka różnych podejść. Najprostszym i najtańszym, ale jednocześnie najmniej oryginalnym i efektownym rozwiązaniem, będzie kupienie uniwersalnych gotowych kartek. Na to rozwiązanie powinniśmy postawić jednak tylko wtedy, gdy jest już za późno na cokolwiek innego. O niebo lepiej sprawdzą się spersonalizowane zaproszenia na komunię, w których znajdą się wszystkie najważniejsze dane o uroczystości:
- imię i nazwisko dziecka – w przypadku zaproszeń dla najbliższej rodziny może to być samo imię,
- datę, godzinę i miejsce przyjęcia,
- miejsce komunijnej mszy świętej,
- imię i nazwisko zapraszanej osoby lub osób.
Oryginalne i spersonalizowane zaproszenia na komunię
Jak wybrać zaproszenie na komunię? W przypadku spersonalizowanych kartek mamy do wyboru dwie główne możliwości – zaproszenia do ręcznego uzupełnienia lub zamówienie druku z podanymi informacjami. Choć pierwsze rozwiązanie jest bardziej osobiste, będzie także dość czasochłonne, a do tego wymaga nieco umiejętności kaligraficznych. W efekcie większość planujących przyjęcie komunijne stawia na drukowane zaproszenia – w sieci dostępnych jest wiele ciekawych projektów, które idealnie pasują do tej uroczystości. Ciekawym, a jednocześnie funkcjonalnym dodatkiem będzie tzw. RSVP, czyli osobna kartka z prośbą o potwierdzenie przybycia (z fr. répondez s’il vous plaît – proszę odpowiedzieć).
Warto także wiedzieć, kiedy i jak wręczyć zaproszenie na komunię. Najlepszym sposobem będzie przekazanie ich osobiście. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe – dobrą alternatywą jest przesłanie zaproszeń pocztą. Jeśli chodzi o termin, najlepiej zrobić to nie później niż 2–3 tygodnie przed uroczystością. Przy zamawianiu drukowanych zaproszeń warto pamiętać, że sam czas realizacji to przeważnie kolejne 2–3 tygodnie.
Kogo zaprosić na komunię?
Pierwsza komunia to typowo rodzinna impreza, w której powinni uczestniczyć przede wszystkim najbliżsi. Oprócz rodziców oraz głównego bohatera lub bohaterki tego dnia – czyli dziecka, które przystępuje do sakramentu – na przyjęciu pojawiają się zazwyczaj:
- dziadkowie,
- rodzice chrzestni,
- wujkowie.
Zależnie od relacji w rodzinie można również zaprosić nieco dalszych krewnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaproszenia komunijne trafiły też do bliskich przyjaciół rodziny. Pamiętaj jednak, by były to wyłącznie osoby, z którymi dziecko ma regularny kontakt.
Rola rodziców chrzestnych podczas pierwszej komunii świętej
Co ciekawe, w tradycji chrześcijańskiej rodzice chrzestni nie mają konkretnych obowiązków dotyczących pierwszej komunii świętej chrześniaka czy chrześniaczki. W przeciwieństwie do innych sakramentów, takich jak chrzest, bierzmowanie czy ślub, nie jest wymagana także obecność świadka. Mimo tego warto pamiętać, że z założenia chrzestni są „drugimi rodzicami” dziecka, a z kościelnej perspektywy powinni odpowiadać za wychowanie dziecka w wierze (głównie rzymskokatolickiej). Ten fakt i polskie zwyczaje sprawiają, że chrzestni niemal zawsze uczestniczą w uroczystościach związanych z tym dniem a często także w przygotowaniach.
Czym zatem powinni zająć się chrzestni? Odpowiedzi mogą być różne – wiele zależy od ich relacji z rodzicami oraz od zwyczajów w danej rodzinie. Niekiedy zakłada się, że matka chrzestna powinna upiec tort na komunię, jednak nie jest to uniwersalną zasadą. Najlepszym sposobem będzie po prostu zapytanie rodziców dziecka i zaoferowanie swojej pomocy w organizacji przyjęcia.
Gdzie zorganizować komunię?
Możliwości jest całkiem sporo. Tradycyjnym miejscem na przyjęcie jest dom lub mieszkanie. Współcześnie jednak coraz więcej osób stawia na wystawne uroczystości organizowane w salach lub restauracjach, które oferują obsługę takich wydarzeń. Wybór zależy przede wszystkim od rodziców, choć należy wziąć pod uwagę też preferencje dziecka. Przygotowanie przyjęcia w domu to niższe koszty, ale więcej pracy – w przypadku imprez w lokalach jest na odwrót.
Dekoracje komunijne w domu i na sali
Bez względu na to, czy chcesz postawić na przyjęcie komunijne w domu, czy na sali, niezbędne będą odpowiednie dekoracje komunijne. Jak przystroić miejsce uroczystości? Postaw przede wszystkim na biel i złote akcenty – to połączenie, które kojarzy się właśnie z komunią. Ciekawym wyborem będą też elementy z motywami kielichów czy opłatka. Nie zapomnij także o kwiatach! Standardowy termin komunii to maj, czyli idealny moment na roślinne dekoracje. Najlepiej sprawdzą się oczywiście białe kwiaty, które tradycyjnie są wręczane dziewczynkom w formie bukietu, jednak mogą stanowić także część dekoracji.
Efektowne dekoracje komunijne to również balony, lampiony, girlandy, a nawet konfetti. To także świetny sposób, by podkreślić radość płynącą z rodzinnego świętowania i zapewnić nieco luzu po podniosłej kościelnej uroczystości. Dzięki takim dekoracjom można także zadbać o samopoczucie dziecka, które prawdopodobnie będzie dość zestresowane – komunia to często wymagający dzień. Również tutaj warto zadbać o odrobinę spersonalizowanych dekoracji. Na girlandach czy lampionach mogą znaleźć się życzenia, podziękowania komunijne czy imię dziecka – wybór zależy tylko od Ciebie.
Stół komunijny w domu – stylowy wystrój, który będzie idealnie pasować do okazji
Jak przystroić stół komunijny w domu? Podobnie jak przy wyborze innych dekoracji, główną rolę powinna odgrywać biel. Prosty biały obrus doskonale komponuje się z elementami takimi jak białe podkładki pod talerze ze złotymi akcentami czy serwetki na stół w takich samych lub podobnych kolorach. Co zrobić, by wystrój zrobił wrażenie na gościach? Sprawdź, co możesz znaleźć w naszym sklepie – to m.in. oryginalne woreczki, które doskonale zaprezentują się jako dekoracja!
Przygotowaliśmy kolekcję woreczków na pierwszą komunię, które pomogą Ci przygotować perfekcyjny wystrój. Możesz postawić na przykład na półprzezroczyste woreczki z organzy, w których znajdują się niewielkie białe kuleczki. To doskonała dekoracja na stół. Ciekawym rozwiązaniem będą też propozycje w innych kolorach, na przykład złotym, czarnym czy różowym. Znajdziesz u nas także woreczki z nadrukami z motywami nawiązującymi do pierwszej komunii świętej.
Pamiątka komunii – nasze propozycje
Zaproszenia na komunię i dekoracje już gotowe? Nie zapomnij o kolejnym ważnym aspekcie, jakim jest pamiątka komunii. To wyjątkowy dzień, w którym Twoje dziecko zostanie obdarowane licznymi prezentami zarówno od Ciebie, jak i najbliższej rodziny. Warto w tym wszystkim zadbać także o coś, co pozwoli dziecku dobrze zapamiętać ten dzień. Tradycyjną pamiątką jest obrazek, który można umieścić w pięknej, drewnianej ramce. Możliwości jest jednak znacznie więcej – możesz wybrać także książeczkę, szkatułkę czy figurkę. Jak wręczyć ten drobny upominek w efektowny i oryginalny sposób? Także tutaj z pomocą przychodzą nasze woreczki. Oferujemy produkty w rozmiarach sięgających nawet kilkudziesięciu centymetrów, w których bez problemu zmieści się dowolna pamiątka na komunię.
Oryginalne podziękowania komunijne dla chrzestnych i nie tylko
Choć podczas komunii świętej najważniejsze prezenty trafiają do dziecka, warto także zadbać o to, by podziękować bliskim za przybycie i obecność na przyjęciu. Jak to zrobić? Możesz wręczyć im różne upominki – od prostych kartek, przez spersonalizowane laurki, szkatułki czy słodycze, aż po zestawy podarunków z np. świecami. Możliwości są nieograniczone, a wybór zależy tylko od Ciebie. O czym pamiętać podczas przygotowywania upominków? Warto zwrócić uwagę m.in. na dostosowanie ich do konkretnej osoby – dla przykładu podziękowania komunijne dla chrzestnych mogą mieć nieco inną formę niż podarunki dla wujków, cioć czy dalszych członków rodziny.
Liczy się także sposób, w jaki zapakujesz podziękowania na komunię. Obok standardowych torebek czy pudełek warto zwrócić uwagę na coraz modniejsze i popularniejsze rozwiązanie, jakim są woreczki. To specjalnie przygotowane propozycje, w których umieścisz podziękowania dla rodziców chrzestnych, babci, dziadków, cioć, wujków i każdego innego gościa.
Pierwsza komunia święta – potrawy i ciasta
Podczas przygotowań do pierwszej komunii świętej ważne będzie również odpowiednie menu. Twoje dziecko na pewno ucieszy się z pysznego tortu – możesz zamówić taki, który będzie oblany lukrem w ulubionym kolorze dziecka i będzie pięknie wyglądać ozdobiony okolicznościowym napisem.
Pamiętaj także, że Twoje dziecko jest w tym dniu najważniejsze, więc zadbaj o to, by wszystkie dania były zgodne z preferencjami dziecka. Warto również zrezygnować z alkoholu na komunijnym stole – wynika to również z faktu, że to przyjęcie przede wszystkim dla dziecka, które jeszcze przez kilka dobrych lat nie będzie mogło spróbować tego typu napojów.
Gdzie szukać dekoracji na komunię?
Jeśli chcesz zorganizować idealne przyjęcie pierwszokomunijne dla swojego dziecka, musisz zadbać o każdy detal – od zaproszeń, przez dekoracje i podziękowania, aż po odpowiedni wybór potraw. Gdzie kupić najlepsze dekoracje komunijne? Warto zacząć od naszego sklepu – kupisz u nas pomysłowe, oryginalne i stylowe woreczki przygotowane z myślą o tym dniu. To także dobry sposób, by zapakować różnego rodzaju prezenty zarówno dla dziecka, jak i dla gości komunijnych. Dodatkowo znajdziesz u nas wiele propozycji na inne okazje, które pomogą Ci zadbać o perfekcyjny wygląd dekoracji i opakowań na prezenty na każdą okazję. Zapraszamy!