W naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektronicznych. Każdy z nas ma co najmniej jeden telefon komórkowy i laptopa, a do tego dochodzą ładowarki, kable USB, słuchawki, głośniki, tablety, czytniki e-booków i wiele innych urządzeń i akcesoriów. Aby przedłużyć ich żywotność, warto wiedzieć, w jaki sposób je przechowywać. Dotyczy to szczególnie kabli, które bardzo szybko się plączą, a tym samym są narażone na liczne uszkodzenia. Sprawdź, jak zadbać o elektronikę w domu!
Jak przechowywać kable w domu?
Splątane kable wyglądają nieestetycznie, a znalezienie konkretnego z nich w takim kłębowisku stanowi nie lada wyzwanie. Sprawdź nasze pomysły, niezależnie od tego, czy chcesz uporządkować kable podpięte do listwy, czy też rozprawić się z tymi przechowywanymi w szufladzie.
-
- Organizer na kable z rolek po papierze toaletowym – możesz przechowywać kable w jednym miejscu (np. szufladzie lub pudełku po butach), jednak zadbaj o to, by je rozdzielić. W tym celu zastosuj zwykłe rolki po papierze toaletowym, które sprawdzą się znakomicie jako organizer na kable. Jedna rolka powinna być wykorzystana do jednego kabla. Aby wiedzieć, co znajduje się w środku, podpisz rolkę pisakiem. Z rolek możesz również wykonać organizer na ładowarki.
- Woreczki do przechowywania kabli – do splątanych kabli doskonale sprawdzą się materiałowe woreczki zaciągane sznurkiem, które są nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Woreczki na kable z bawełny, lnu, juty czy organzy możesz wykorzystać także w podróży, nie martwiąc się o to, że kable się splączą. Dzięki szerokiej dostępności kolorów, materiałów i rozmiarów, możesz dopasować woreczek do dowolnego kabla.
- Klipsy biurowe – aby zorganizować miejsce pracy, zastosuj duże klipsy biurowe, które można przyczepić do krawędzi biurka. Wystające z nich metalowe uszka sprawdzają się jako uchwyty na kable, takie jak zasilacz do laptopa czy przewody od monitora, klawiatury, głośników, słuchawek lub myszki.
- Pudełko na kable – możesz też zdecydować się na gotowy produkt, czyli pojemnik na kable z pokrywką. Ukryjesz w nim listwę zasilającą i poprawisz estetykę wnętrza. Taki pojemnik można też wykonać samodzielnie.
- Organizer do szuflady – aby uporządkować kable, ładowarki i słuchawki, zastosuj organizer do szuflady, na przykład materiałowy (stosowany zwykle na skarpetki i bieliznę). Organizer na kable możesz też zrobić samodzielnie – wystarczy zmierzyć szufladę i wykonać kartonowe przegródki lub umieścić w niej wspomniane już rolki po papierze toaletowym.
Jak naprawić uszkodzony kabel?
Jeśli w trakcie porządkowania przewodów, zauważysz, że kabel jest uszkodzony, możesz go w łatwy sposób naprawić za pomocą taśmy izolacyjnej. Dotyczy to jednak wyłącznie drobnych uszkodzeń – w przypadku tych poważniejszych konieczna będzie wymiana kabla. Taśmę izolacyjną możesz wykorzystać do owijania przewodów niskiego napięcia, które same nie przewodzą energii.
Przed rozpoczęciem naprawy kabel należy oczyścić, odtłuścić i osuszyć, a następnie okręcić taśmę dookoła przewodu w taki sposób, by ściśle przylegała do kabla. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach naprawczych, lepiej zaopatrz się w nowy kabel, a ten uszkodzony oddaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub sklepu ze sprzętem elektronicznym (podczas zakupu nowego przewodu).
Jak przechowywać elektronikę w domu?
Nie ze wszystkich urządzeń elektronicznych korzystamy na co dzień. Należy więc zadbać o odpowiednie przechowywanie zarówno tych, które są poddawane codziennemu użytkowaniu, jak i tych, które leżą w szufladzie. Warto pamiętać, że urządzenia elektroniczne są bardzo wrażliwe na wilgoć, dlatego trzeba przechowywać je w suchym miejscu – najlepiej w dodatkowym opakowaniu. Istotna jest również temperatura, która nie może być ani za niska, ani za wysoka.
Zagrożeniem dla elektroniki jest także kurz domowy, którego nadmiar może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia sprzętu. Kurzu najlepiej pozbywać się na bieżąco za pomocą środków przeznaczonych do czyszczenia elektroniki. Jeśli aktualnie nie korzystasz z urządzenia, chowaj je do pokrowca, szuflady lub pudełka – dotyczy to zwłaszcza sprzętu używanego sporadycznie. Pamiętaj też, by nie zostawiać elektroniki na wierzchu podczas sprzątania, aby opadający kurz nie osiadał na jego powierzchni i nie dostawał się do wnętrza urządzenia.
Jak dbać o elektronikę używaną na co dzień?
Jeśli chodzi o urządzenia dotykowe, takie jak smartfony i tablety, najbardziej narażony na uszkodzenia jest ekran. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania zaopatrzyć się w folię lub szkło hartowane, czyli niedrogi gadżet, który skutecznie chroni ekran przed rysami i pęknięciami. Wiele osób decyduje się też na etui, które dodatkowo zabezpiecza tył i boki, a niekiedy też przód urządzenia. Do wyboru jest tak dużo wzorów, że każdy znajdzie coś dla siebie.
W przypadku laptopów taka ochrona nie jest wymagana, chyba że często korzystasz z urządzenia poza domem. W takiej sytuacji koniecznie zaopatrz się w torbę lub etui na laptopa – nigdy nie wrzucaj urządzenia luzem do plecaka. Aby chronić sprzęty, możesz też korzystać z bawełnianych woreczków, zwłaszcza jeśli nosisz smartfon razem z kluczami.
10 zasad odpowiedzialnego korzystania z elektroniki
Sprzęty elektroniczne nie należą do tanich, dlatego warto wiedzieć, jak z nich korzystać, by pozytywnie wpłynąć na ich żywotność. Oprócz zabezpieczeń takich jak szkło hartowane czy etui warto również zadbać o zmianę niektórych nawyków.
- Kupuj taki sprzęt, który można łatwo naprawić. Im mniej znana marka, tym trudniej o części zamienne.
- Dbaj o wentylację w laptopie – w żaden sposób jej nie zasłaniaj i nie blokuj.
- Twój laptop się przegrzewa? Zamiast stosowania chłodzących podkładek, oddaj go do czyszczenia.
- Nie zapominaj o regularnym instalowaniu aktualizacji, które poprawiają wydajność systemu i zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.
- Zalałeś smartfona lub laptopa? Natychmiast go wyłącz, odłącz od zasilania i jak najszybciej zanieść do serwisu. Jeśli masz taką możliwość, wyjmij baterię.
- Korzystaj z trybu oszczędzania baterii, który przedłuża żywotność akumulatora.
- Regularnie czyść urządzenia przy użyciu profesjonalnych środków.
- Nie naprawiaj sprzętu samodzielnie, jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie. Jeśli coś zepsujesz, naprawa będzie jeszcze droższa, dlatego nie warto oszczędzać na serwisie.
- Nie rozładowuj baterii do 0% i nie ładuj jej do 100%. Ładowanie najlepiej rozpocząć przy 20% i zakończyć przy 80-90%. Dlaczego? Średnia liczba cykli w akumulatorze litowo-jonowym to 500–1000 całkowitych rozładowań i pełnych naładowań, dlatego przy ładowaniu od 20% do 90% te cykle nie są wykorzystywane, co korzystnie wpływa na żywotność baterii.
- Nie przeładowuj laptopa, czyli nie trzymaj go cały czas pod ładowarką. W takiej sytuacji mamy do czynienia z permanentnym stanem 95–100%, co prowadzi do szybszego zużycia baterii.
Odpowiednie dbanie o sprzęt elektroniczny nie tylko stanowi sposób na oszczędność i rzadsze kupowanie urządzeń, lecz wpływa również pozytywnie na środowisko.
Pamiętaj także o prawidłowej utylizacji sprzętu, który nie nadaje się już do użycia.