Coraz częściej robimy zakupy online, nie tylko ze względu na wygodę, lecz także z uwagi na atrakcyjne ceny. Sporo osób decyduje się również na sprzedaż w internecie – dotyczy to zarówno sklepów internetowych, jak i osób fizycznych, które sprzedają używany sprzęt w dobrym stanie. Na taki krok decydują się też serwisy urządzeń elektronicznych, które umożliwiają swoim klientom wysyłkę sprzętu do naprawy. Nie można jednak zapominać, że urządzenia elektroniczne są delikatne, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu.
Transport elektroniki – pakowanie, ubezpieczenie i wysyłka
Specjalistami w zakresie transportu urządzeń elektronicznych są firmy kurierskie, które na co dzień zajmują się przewozem tego typu sprzętu. Porad na temat pakowania elektroniki warto więc szukać na ich stronach internetowych. Przejrzeliśmy je dla Was i znaleźliśmy wiele praktycznych wskazówek. Elektronikę możesz wysłać kurierem zarówno do odbiorcy mieszkającego w Polsce, jak i za granicą.
Pakowanie przesyłki z elektroniką
Paczka ze sprzętem elektronicznym powinna być odpowiednio zapakowana, by do minimum zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przesyłki.
- Wyłącz sprzęt, zanim rozpoczniesz pakowanie.
- Zabezpiecz styki wbudowanych akumulatorów, aby sprzęt przypadkiem nie włączył się w trakcie transportu.
- Akcesoria, takie jak baterie i zasilacze, zapakuj oddzielnie.
- Każdy element owiń kilka razy folią bąbelkową i taśmą klejącą. Kable i przewody zwiąż opaską kablową. Do zabezpieczenia tych elementów możesz też wykorzystać materiałowe woreczki do przewozu kabli.
- Sprzęt musi być w pełni unieruchomiony i nie może się przesuwać w pudełku.
- Umieść sprzęt w oryginalnym pudełku, którego wymiary są dostosowane do wymiarów urządzenia. Jeśli go nie masz, zdecyduj się na karton o podobnych wymiarach, najlepiej taki o 5-warstwowej strukturze. Opakowanie możesz dodatkowo wzmocnić za pomocą belek styropianowych. Unikaj drobnych wypełniaczy (np. trocin), które mogłyby dostać się do wnętrza urządzenia.
- Aby zapewnić dodatkową ochronę, możesz owinąć pudełko folią bąbelkową, a następnie umieścić je w większym kartonie i wypełnić wolną przestrzeń materiałami amortyzującymi, takimi jak styropian, folia bąbelkowa, pianka w arkuszach czy innymi wypełniaczami (np. Air Pouch, Skropak).
- Wszystkie boki pudełka oklej taśmą klejącą, aby zapobiec uszkodzeniu.
- Na paczce umieść naklejkę „Fragile – nie rzucać”.
Ubezpieczenie przesyłki
Urządzenia elektroniczne to najczęściej przedmioty o stosunkowo wysokiej wartości, dlatego warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia przesyłki. Każdy przewoźnik ma własne warunki związane z przewozem elektroniki i jej ubezpieczeniem, dlatego należy się z nimi zapoznać przed wybraniem kuriera.
Przykładowo:
Nazwa przewoźnika | Ubezpieczenie przesyłki z elektroniką | Wymagania |
UPS | Tak (mała elektronika) | oryginalne opakowanie* |
DPD Classic | Tak | oryginalne lub dedykowane opakowanie |
GLS | Nie | nie dotyczy |
*Jeśli kurier wymaga zastosowania oryginalnego opakowania, ubezpieczenie nie pokryje kosztów ewentualnych uszkodzeń w przypadku zapakowania sprzętu w inne pudełko.
Pamiętaj, by zachować oryginał faktury za zakup urządzenia, który jest dowodem jego wartości. Jeśli dojdzie do uszkodzenia lub zagubienia sprzętu, fakturę trzeba będzie przekazać firmie kurierskiej. Ubezpieczenie może jednak nie obowiązywać w przypadku używanej elektroniki, dlatego zapoznaj się z warunkami przewoźnika przed wykupieniem dodatkowej usługi.
Zamawianie kuriera
Kuriera możesz wygodnie zamówić przez internet lub zanieść paczkę do jednego z punktów partnerskich. Po opłaceniu zamówienia zostanie wygenerowana etykieta, którą musisz nakleić w widocznym miejscu na paczce. W niektórych przypadkach etykietę nakleja kurier.
Jak wysłać elektronikę za granicę?
Jeśli chodzi o wysyłkę sprzętu elektronicznego poza Polskę, należy zapoznać się z dodatkowymi wymaganiami. Pakowanie urządzeń powinno być przeprowadzone według powyższej instrukcji – w tej kwestii niewiele się zmienia.
Przedmioty zawierające nieusuwalne akumulatory litowo-jonowe mogą być wysyłane dowolnymi środkami transportu, pod warunkiem, że spełniają parametry określone w „Podręczniku Badań i Kryteriów” (Manual of Test and Criteria), który zawiera zalecenia ONZ dotyczące transportu towarów niebezpiecznych:
- baterie jednoogniwowe – nie więcej niż dwa ogniwa (≤20Wh),
- baterie wieloogniwowe – nie więcej niż cztery ogniwa (≤100Wh).
Jeśli urządzenie zawiera baterie litowo-jonowe przekraczające te regulacje, nie mogą być one przewożone samolotem, ale można je transportować drogą lądową i morską. Baterie muszą być przewożone wewnątrz urządzenia. Ograniczenia nie dotyczą urządzeń elektronicznych starszej generacji, które są zasilane akumulatorami niklowo-metalowymi lub niklowo-kadmowymi.
Jeśli chcesz wysłać sprzęt poza granice Unii Europejskiej, musisz pamiętać, że towary podlegają importowej odprawie celnej (nawet te, które oznaczyliśmy jako „Prezent”). Cło zwykle jest płacone przez odbiorcę, chyba że ustalono inaczej. Przy wysyłce poza UE należy wypełnić deklarację celną i pamiętać o tym, by nie zaniżać wartości sprzętu – takie działanie może skutkować zatrzymaniem przesyłki przez służbę celną.
Jak przewozić elektronikę podczas przeprowadzki?
Inną sytuacją, w której powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu, jest przeprowadzka. W tym przypadku również przewozimy sprzęt z punktu A do punktu B, lecz najczęściej robimy to samodzielnie lub z pomocą firmy przeprowadzkowej.
Zwróć szczególną uwagę na to, by zabezpieczyć elektronikę przed:
-
- wstrząsami – brak ochrony może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu,
- uszkodzeniami mechanicznymi – nawet delikatne uderzenia mogą zniszczyć lub zarysować sprzęt, dlatego każdy element zabezpiecz oddzielnie,
- wilgocią – ten punkt dotyczy nie tylko pogody, ale również przewożenia elektroniki razem z przedmiotami, które mogłyby zawilgocić urządzenia,
- wahania temperatur – sprzęt nie przepada za zbyt wysokimi i zbyt niskimi temperaturami, dlatego warto zadbać o ten aspekt.
Jak zapakować sprzęt do przeprowadzki?
Najlepszym rozwiązaniem będzie spakowanie każdego elementu do oryginalnego opakowania. Nie warto więc wyrzucać kartonu, w którym kupiłeś telewizor, drukarkę czy laptopa, gdyż znajduje się w nim styropian, który umożliwia bezpieczne przewożenie i zapobiega przesuwaniu się sprzętu w czasie transportu. Jeśli nie masz oryginalnego opakowania, wybierz zastępcze, stosując się do zamieszczonej wyżej instrukcji dotyczącej wysyłki elektroniki.
Możesz też wykorzystać stosowane na co dzień pokrowce i etui (np. na laptopa i tableta). Do mniejszej elektroniki, takiej jak kable, zasilacze i akumulatory, możesz zastosować praktyczne woreczki na kable, które zapobiegną splątaniu poszczególnych akcesoriów. Pamiętaj też, by podpisać każdy karton i woreczek, aby inne osoby wiedziały, co się w nich znajduje. Możesz w tym celu wykorzystać woreczki w określonym kolorze (np. czerwonym) lub nakleić naklejki stosowane przez firmy kurierskie (Fragile). Przewóz sprzętu elektronicznego najlepiej zaplanować na konkretny dzień i w tym czasie przewieźć wszystkie urządzenia – komputer, laptopa, głośniki, sprzęt grający, drukarkę, telewizor itp.