Kwiaty, dekoracje na ważne uroczystości czy małe artykuły dekoracyjne – wszystko to dzisiaj musi być wykonane z najlepszej jakości materiałów, które dodatkowo spełniają kryteria elegancji i szyku. Organza jest materiałem, dzięki któremu w prosty sposób, nawet nie posiadając szczególnych umiejętności manualnych, osiągniemy efekt wytworności i stylu.

Pochodzenie organzy

Organza to rodzaj przeźroczystej, delikatnej, połyskującej tkaniny. Pochodzenie organzy nie jest do końca znane. Część specjalistów twierdzi, że dawniej produkowano ją wyłącznie z jedwabiu, w Chinach. Inni twierdzą, że tkaninę tę wymyśliła firma z Ameryki Północnej. Jeszcze inna legenda mówi o tym, że organza powstała w mieście Urgencz w Uzbekistanie i stąd też wzięła się jej nazwa. Chociaż prawdopodobnie nie da się już nigdy ustalić miejsca pierwotnego pochodzenia organzy, pewne jest to, że dawniej produkowano ją wyłącznie z jedwabiu i należała w związku z tym do jednych z najdroższych tkanin.

W dzisiejszych czasach wciąż można kupić „prawdziwą” organzę produkowaną z tego surowca. Jednak w powszechnym użytku jest jej o wiele tańsza i bardziej wytrzymała wersja powstająca z materiałów syntetycznych. Jej głównymi eksporterami są Chiny, Indie, Francja i Włochy.

Właściwości organzy

Organza, jak już zostało wspomniane, jest przeźroczystym, połyskującym materiałem. Współczesne organzy wbrew pozorom nie są wyjątkowo delikatne – z powodzeniem można prać je w pralce, chociaż lepiej nie prasować (suszy się je metodą naturalną). Tkanina ta nie deformuje się w praniu. Cechuje się wyjątkową plastycznością i elastycznością, dzięki utwardzającemu ją splotowi. To sprawia, że organzę łatwo formować w proste kształty, które zyskują niezwykle dekoracyjne walory. Warto wspomnieć też, że tkanina ta jest stosunkowo odporna na rozdarcia i przetarcia – bez problemu więc można dekorować ją dodatkowymi cekinami, koralikami itp.

Organza ma w zasadzie niezliczone możliwości zastosowań. Szyje się z niej apaszki, dekoracyjne stroje sceniczne, dodatki do sukien wieczorowych i ślubnych, wykorzystuje się ją do dekoracji wnętrz, samochodów, bukietów i produkcji wyjątkowych opakowań. A to zaledwie kilka pomysłów na jej użycie. Organza jest obecnie przede wszystkim stosunkowo tanim materiałem, co zdecydowanie zachęca osoby z zacięciem rękodzielniczym do testowania jej w kolejnych projektach. To też materiał stosunkowo bezpieczny dla dzieci, który można wykorzystać do kreatywnych zabaw i wspólnego tworzenia dekoracji pokoiku szkraba.

Czym jest Organza, czym jest ten materiał?

Jak wygląda organza? Organza to bardzo delikatny materiał z cienkiej, drobnej siateczki, który stanowi element zdobniczy. Pomysłów na jej wykorzystanie jest naprawdę dużo. Stanowi ona jeden z tych artykułów, z których można przygotować właściwie wszystko, co kojarzy się ze słowem „dekoracje”. Jest też wyjątkowo plastyczna, a więc przygotowywanie z niej ozdób i innych elementów wcale nie jest trudne.Co to organza

Do czego służy organza?

Organza dekoracja stołu

Organza ma wiele zastosowań, a o niektórych z nich można przeczytać poniżej. Przede wszystkim możesz udekorować stół organzą. Jej zaletą jest to, że można ją wielokrotnie wykorzystywać. Odcięcie z rolki odpowiedniej ilości organzy wybranego koloru wystarczy, aby móc rozłożyć ją na stole w postaci bieżnika. Dzięki temu sprawdzi się jako ozdoba na różne okazje.

Woreczki z organzy

Woreczek na wielkanocne upominki dla gości - dekoracja stołu wielkanocnego

Dekoracja stołu wielkanocnego – woreczek na prezenty dla gości.

Organza – dekoracja sali ślubnej

Nie sposób nie przywołać jednej z najczęściej wykorzystywanych funkcji tego materiału, jaką jest zdobienie krzeseł organzą na salach podczas wesel, czy przyjęć. Fantastyczne kokardy w różnych kolorach łatwo się wiążą i można je dowolnie wymodelować, aby otrzymać pożądany efekt. Zdecydowanie zaletą organzy jest to, że występuje w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy może wybrać idealną dla siebie opcję.

czym jest organza

Woreczki z organzy jako podziękowania dla gości

Pozostając przy tematyce przyjęć — wesel, Komunii, Chrztów –  organza sprawdzi się także do stworzenia malutkich woreczków, do których można schować pamiątkowe drobiazgi dla swoich gości. Ale bez obaw! Woreczków nie trzeba szyć samemu, można kupić gotowe w różnych rozmiarach i kolorach.

woreczek na podziękowania dla gości komunijnych

Woreczek z organzy na Pierwszą Komunię Świętą

organza inspiracje

Nie jest to jedyne wykorzystanie takich woreczków – można z nich także stworzyć stylowe sakiewki zapachowe z organzy jako odświeżacz do szafy czy szuflady. Drobne dziurki w materiale będą uwalniać piękny zapach. Nie tylko małe, ale także i duże woreczki mogą być z powodzeniem tworzone z organzy. Będą stanowić wygodne opakowanie do przechowywania biżuterii, drobnych pieniędzy czy kosmetyków.

Kokardy z organzy

Kwiaty to kolejny rozdział podróży po funkcjach, jakie spełnia organza. Po pierwsze, często stosuje się ją we florystyce – może ona być dodatkiem w postaci kokardy do ładnie ułożonego bukietu z kwiatów ciętych. Taka organzowa kokarda jest prosta w wykonaniu i bardzo efektownie wygląda. Dzięki takiemu dodatkowi można urozmaicić wygląd wielu przedmiotów – spódniczek, opasek do włosów, ramek na zdjęcia, pokoju czy właśnie bukietu kwiatów.

organza DIY

Kwiaty z organzy

Po drugie, można z niej tworzyć sztuczne, ale jakże efektowne ręcznie robione kwiaty, które mogą służyć zarówno jako dekoracja na stole, czy w szkatułce z biżuterią, ale także jako element personalizujący stylizację – kwiat można przyszyć do ubrania, lub przyczepić za pomocą agrafki, tworząc przepiękną, niepowtarzalną broszkę.

Organza we wnętrzach

Do czego służy organza we wnętrzach domów i mieszkań? Czy da się ją tam umiejętnie wkomponować, aby mogła dać niepowtarzalny efekt? Zdecydowanie tak. Wykorzystanie organzy do aranżacji wnętrz stanowi bardzo dobry pomysł. Można wykonać lub kupić eleganckie i delikatne firany z organzy, które dodadzą wnętrzu odpowiedniej atmosfery. Innym pomysłem jest stworzenie klosza do lampki. Organza jako abażur do lampy delikatnie przyćmi padające światło.

organza

W zasadzie wystrój wnętrza jest ograniczany tylko przez wyobraźnię. Do wyboru mamy wiele różnych opcji – organzę gładką, organzę obszytą, jednokolorową, wzorzystą, wąską i szerszą… Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Wiele inspiracji można znaleźć w internecie, gdzie dostępne są przeróżne tutoriale, pokazujące jak krok po kroku wykonać ozdoby z organzy. Warto przekonać się samemu, jak w prosty sposób można stworzyć interesujący dodatek, upiększający mieszkanie, czy strój.

Organza jako opakowanie prezentu?

Bransoletka w woreczku z organzy

Box prezentowy z bransoletką w woreczku z organzy

Czemu nie? Ten zwiewny materiał nie jest drogim, ale za to bardzo fantazyjnym i efektownym sposobem na samodzielne opakowanie prezentu. Wystarczy umieścić przedmiot na kawałku organzy i zebrać rogi materiału do góry, a następnie przewiązać wstążką lub wykorzystać do zapakowania upominku gotowe woreczki z organzy.