Wydarzenia takie jak chrzest czy ślub wymagają obecności świadka – zazwyczaj będzie to bliska osoba, na przykład ktoś z rodziny lub zaufany przyjaciel. Jakie jest znaczenie tej roli podczas uroczystości chrztu lub ślubu? Jak powinna wyglądać prośba o świadkowanie i jak zadać pytanie „czy zostaniesz moją świadkową” lub „czy zostaniesz moim świadkiem” w najlepszym stylu? Dowiedz się tego wszystkiego z naszego tekstu!
Przy jakich uroczystościach potrzebny będzie świadek?
Prośba o świadkowanie dotyczy przede wszystkim różnych uroczystości związanych z sakramentami – chrztem, bierzmowaniem oraz ślubem. W każdym z tych przypadków świadek lub świadkowa mają określoną rolę, która skupia się na wspieraniu osób będących głównymi postaciami tego dnia. Zastanówmy się jednak nad tym, jak dokładnie wygląda ten temat podczas tego typu wydarzeń.
Co ciekawe, o ile obecność świadka przy chrzcie i bierzmowaniu wynika z prawa kościelnego, w przypadku ślubu wymuszają ją właściwie cywilne przepisy. Szczegóły można znaleźć w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym – art. 7. mówi o tym, że oświadczenia powinny być złożone przy dwóch pełnoletnich świadkach. Oznacza to, że będą oni niezbędni zarówno w przypadku par, które chcą wziąć ślub cywilny, jak i osób planujących ślub kościelny. Uroczystość w kościele obecnie niemal zawsze łączy się także ze zgłoszeniem związku w Urzędzie Stanu Cywilnego – mowa o tzw. ślubie konkordatowym.
Jakie są zadania świadka?
Zależnie od tego, o jakim wydarzeniu mowa, obowiązki świadków mogą wyglądać zupełnie inaczej. Wiele zależy także od osób uczestniczących w danym wydarzeniu. Zarówno wtedy, gdy chodzi o chrzest, jak i o ślub, warto dowiedzieć się, czego dokładnie oczekuje się od świadków. Istnieje jednak kilka zadań, które niemal zawsze leżą po stronie osób pełniących tę funkcję.
Świadek chrztu – kim właściwie jest?
Warto zacząć od określenia, kim w zasadzie są świadkowie chrztu. Co istotne, jest to odrębna rola od rodziców chrzestnych. Ze względu na fakt, że chrzest to uroczystość o ściśle religijnym znaczeniu, a jednocześnie najważniejszy sakrament w katolicyzmie, należy pamiętać o dość restrykcyjnych wymaganiach dotyczących osób występujących w roli rodziców chrzestnych i świadków. Przede wszystkim chrzestni muszą sami być ochrzczeni, a także muszą mieć ukończone 16 lat.
Co jednak w sytuacji osób, które należą do innej wspólnoty religijnej, która wciąż jest zaliczana do chrześcijaństwa? W tym wypadku zastosowanie ma właśnie instytucja świadków chrztu – mogą nimi zostać również członkowie innych wyznań chrześcijańskich, o ile zostali również ochrzczeni. Ważne jest też to, że świadka można powołać jedynie z innym chrzestnym będącym katolikiem.
Rola świadka chrztu
Podstawowym zadaniem świadka chrztu jest po prostu obecność przy sakramencie w celu stwierdzenia jego wykonania. To tzw. bierny udział w chrzcie – w przeciwieństwie do rodziców chrzestnych nie ma w tym przypadku oczekiwań dotyczących wychowania w wierze.
Jakie są zadania świadka bierzmowania?
Również w tym przypadku kluczową kwestią jest wsparcie osoby przyjmującej sakrament w rozwijaniu jej wiary. Świadkiem bierzmowania może zostać osoba, która spełnia podobne warunki jak kandydat na rodzica chrzestnego. Mowa zatem o ukończeniu 16 lat i przyjęciu sakramentu chrztu oraz bierzmowania. Tradycyjnie zakłada się, że świadek powinien być tej samej płci, co osoba przyjmująca sakrament, jednak nie jest to wymóg.
Rola świadka i świadkowej ślubu
Mamy już za sobą kwestie związane ze świadkami chrztu i bierzmowania – najczęściej jednak prośba o świadkowanie dotyczy właśnie ślubu. Z tego względu warto poświęcić temu tematowi znacznie więcej miejsca. W przeciwieństwie do typowo religijnej roli świadków przy wspomnianych sakramentach, wymogi związane z małżeństwem wynikają przede wszystkim z cywilnych przepisów. Zarówno wtedy, gdy chcesz poprosić kogoś o bycie świadkiem, jak i w momencie, gdy samodzielnie przygotowujesz się do tej roli, warto zapoznać się z najważniejszymi obowiązkami.
Formalne obowiązki świadków
Warto zacząć od określenia, dlaczego właściwie konieczne jest powołanie świadków na ślub. Obowiązek ten wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – cały pierwszy rozdział tego dokumentu dotyczy właśnie małżeństw cywilnych. W art. 7. znajdziemy zapis, że oświadczenia powinny być złożone w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Oznacza to, że bez tego nie jest możliwe zawarcie małżeństwa. Nie ma wymagań dotyczących płci świadków, jednak w większości przypadków będzie to kobieta i mężczyzna wybierani odpowiednio przez pannę młodą i pana młodego.
Świadkowie przy ślubie cywilnym
Jeśli cała ceremonia odbywa się w urzędzie, świadkowie muszą być obecni przy składaniu oświadczeń, a także muszą złożyć własnoręczne podpisy na protokole. Co więcej, w ten dzień powinni mieć przy sobie dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty.
Świadkowie przy ślubie kościelnym
Jak z kolei wygląda oficjalna rola świadków w kościele? W tym przypadku proces jest nieco bardziej skomplikowany, choć same zadania świadków pozostają bez większych zmian. W pierwszej kolejności duchowny musi otrzymać od Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa – zazwyczaj jest ono dostarczane przez parę młodą.
Następnie sporządza się potwierdzenie poprawności złożenia oświadczeń oraz zgodności z zasadami danej wspólnoty wyznaniowej. Ten dokument jest podpisywany zarówno przez duchownego, jak i parę młodą oraz świadków. Najczęściej ma to miejsce tuż przed mszą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to w innym dogodnym terminie poprzedzającym samą uroczystość, ewentualnie zaraz po jej zakończeniu. Całość jest później przesyłana do Urzędu Stanu Cywilnego, aby zarejestrować związek.
Podczas samej uroczystości świadkowie nie mają konkretnych zadań – dokładny przebieg będzie jednak zależeć przede wszystkim od wizji oraz oczekiwań osób zawierających małżeństwo. Przeważnie świadkowie siedzą zaraz za parą młodą.
Świadkowie podczas przygotowania do ślubu i w trakcie uroczystości
Jak wyglądają obowiązki świadków dotyczące przygotowań do ślubu, a także w sam dzień tego niezwykle ważnego wydarzenia? Podejścia do tego tematu są bardzo różne – mogą zależeć na przykład od tradycji w danym regionie Polski, jak również od podejścia pary młodej. Nie brakuje osób, które nie oczekują żadnego wsparcia podczas przygotowywania się do zawarcia małżeństwa, jednak niekiedy świadkowie mogą odgrywać ważną rolę również w tym zakresie. Zazwyczaj świadkowie to bliskie osoby dla pary młodej, przez co ustalenie dokładnych oczekiwań nie będzie stanowić żadnego problemu.
Zwyczajowo zakłada się, że świadek jest najważniejszą pomocą dla pana młodego, z kolei świadkowa – dla panny młodej. Do zadań świadka może należeć m.in. organizowanie transportu, pilnowanie obrączek czy wygłoszenie pierwszego toastu. Często jego obowiązkiem jest również dbanie o wygląd pana młodego, podobnie jak w przypadku świadkowej i panny młodej. Świadkowa przeważnie odbiera również prezenty od gości.
Co więcej, świadek i świadkowa zazwyczaj organizują wieczór kawalerski oraz wieczór panieński. Jeśli osoby wybrane do pełnienia tych funkcji jeszcze się nie znają, warto zadbać o spotkanie przed ślubem, by ustalić ewentualne zasady wspólnego wsparcia przyszłych małżonków w związku z tymi imprezami.
Kto może zostać świadkiem i świadkową na ślubie?
W zasadzie jedyny wymóg wobec świadka i świadkowej to po prostu pełnoletność. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet w przypadku ślubu kościelnego nie ma dodatkowych wymagań – bez żadnych przeszkód świadkiem może zostać osoba niewierząca, innego wyznania lub bez przyjętych sakramentów. Wynika to z faktu, że rola świadka wynika wyłącznie z przepisów cywilnych. Bez znaczenia jest także płeć.
Świadkami mogą zostać na przykład osoby z rodziny – w wielu przypadkach będzie to rodzeństwo lub kuzynostwo. Najczęstszym wyborem są jednak bliscy przyjaciele pary młodej. Najważniejsze, by były to osoby godne zaufania, które skutecznie wypełnią powierzone im obowiązki.
Czy zostaniesz moją świadkową? Podpowiadamy, jak zadać to pytanie w najlepszym stylu
Jeśli już wiesz, kto powinien zostać świadkiem lub świadkową na Twoim ślubie lub innej uroczystości, pozostała tylko prośba o świadkowanie! Jej forma zależy tylko od Ciebie. Jeżeli będzie to ktoś, z kim widujesz się na co dzień, możesz po prostu spytać się na żywo. Często jednak przyszli państwo młodzi stawiają na prośby w formie na przykład specjalnych kartek, którym mogą towarzyszyć niewielkie upominki.
Prośba o świadkowanie może być przekazana wraz z zaproszeniem na ślub. Warto przy tym pamiętać, że świadkowie powinni znajdować się wśród pierwszych zaproszonych osób – zwłaszcza wtedy, gdy oczekujesz od nich udziału w przygotowaniach.
Prośba o świadkowanie z podarunkiem w wyjątkowym woreczku
Co zrobić, by prośba o świadkowanie wywarła duże wrażenie na osobie, która ma przyjąć tę rolę? Dobrym pomysłem będzie przekazanie jej w unikatowym stylu – na przykład z użyciem naszych woreczków. Ich kolor możesz dopasować na przykład do dekoracji, które mają znaleźć się na sali weselnej. Wśród ślubnych barw od zawsze dominuje biel, srebro i złoto – znajdziesz je w naszej ofercie.
Woreczek może służyć zarówno jako opakowanie na prośbę w dowolnej wybranej przez Ciebie formie, jak i w roli ciekawego, ozdobnego podarunku. To wyjątkowa propozycja, która stanowi świetną alternatywę dla klasycznych kopert, torebek czy pudełek.
Kiedy jeszcze warto postawić na nasze woreczki? Jedną z ich zalet jest ogromna uniwersalność – to rozwiązanie, które sprawdzi się przy praktycznie dowolnej uroczystości. Możesz na przykład wykorzystać je w roli podziękowania dla gości, umieszczając w nich drobne podarunki związane ze ślubem i weselem. Doskonałym wyborem będzie na przykład hangover kit, czyli zestaw na kaca, który na pewno przyda się po imprezie! Możesz kupić u nas także liczne propozycje na wieczór panieński i kawalerski – sposób wykorzystania woreczków zależy tylko od Ciebie i Twojej kreatywności.